Odessa bez placu i pomnika Tołstoja? Władze miasta zapowiadają zmiany

25 maja 2023

Odessa odchodzi od nazw, które kojarzą się z przeszłością kolonialną i sowiecką. Jednym z dotychczasowych patronów, który ma zniknąć z map, jest Lew Tołstoj. Rada miasta poinformowała o zamiarze zmiany nazwy placu imienia pisarza. Z przestrzeni publicznej usunięty zostanie również pomnik przedstawiający autora „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny”.

W komunikacie magistratu podano, że Tołstoj nie był w żaden sposób związany z Odessą. Wiadomo jedynie, że przejeżdżał przez miasto w dniach od 2 do 5 listopada 1854 roku, gdy był porucznikiem artylerii i wybierał się walczyć do Sewastopola w czasie wojny krymskiej. Nie wiadomo, dlaczego zdecydowano się nazwać jego imieniem ulicę i pobliski plac. Znajdujący się tam pomnik z marmuru i granitu został odsłonięty w rocznicę urodzin pisarza, 9 września 1968 roku.

Decyzję w sprawie przeniesienia pomnika podjęto już w marcu, ale jak dotąd stoi on na swoim starym miejscu. Jak wyjaśnił szef Wydziału Kultury, monument zostanie przeniesiony do specjalnie wydzielonej na ten cel przestrzeni muzealnej na świeżym powietrzu. Popiersie rosyjskiego pisarza znajduje się bowiem w rejestrze dzieł sztuki o znaczeniu lokalnym.

Zgodnie z wnioskiem komisji historyczno-toponimicznej rady miejskiej Odessy plac Tołstoja zyskać ma nową nazwę. Jego patronem zostanie Mendele Mojcher Sforim, jeden z pionierów nowożytnej literatury hebrajskiej, który przez ponad 35 lat mieszkał w Odessie i tam też zmarł. Przed dokonaniem ostatecznych formalności zaplanowane są konsultacje z filologami i społecznością żydowską w sprawie poprawnego brzmienia nazwy placu.

Tołstoj to jeden z wielu Rosjan, których nazwiska znikają z przestrzeni Odessy w konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę. Dokonując zmian nazewnictwa placów i ulic, wybierano nowych patronów, którzy byli związani z miastem. Wszystkie propozycje komisji historyczno-toponimicznej mają charakter rekomendacyjny. Ostateczną decyzję w sprawie podejmują radni miasta.

[am]
fot. Google Street View
źródło: Suspilne Media, Głos Ukrainy

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy