banner ad

Początki (nie tylko literackie) na festiwalu Opętani Literaturą 2023 w Radomiu i we Wsoli

29 sierpnia 2023

Rozmowy, debaty literackie, koncerty oraz pokazy filmowe to wydarzenia, które odbędą się w ramach tegorocznego festiwalu „Opętani Literaturą” zapowiedzianego na wrzesień w Radomiu i we Wsoli. Wśród festiwalowych gości są m.in. Justyna Sobolewska, Antonia Lloyd-Jones, Jerzy Jarniewicz, Piotr Śliwiński, Piotr Sadzik, Jacek Leociak i Jerzy Radziwiłowicz. Podczas gali kończącej festiwal poznamy zaś laureatkę bądź laureata VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Hasło tegorocznego festiwalu to „Początki”. Jesienią 1933 roku Witolda Gombrowicz opublikował swoją pierwszą książkę: „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Z okazji 90. rocznicy tego debiutu organizatorzy festiwalu Opętani Literaturą, który towarzyszy ósmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, chcą mówić o początkach – nie tylko literackich. W kręgu festiwalowych tematów będą także relacje kultury i zjawisk społecznych, tym bardziej, że znów żyjemy w „ciekawych czasach”.

Podczas ośmiu festiwalowych dni odbędzie się dwanaście literackich i artystycznych wydarzeń. Wśród nich rozmowy, debaty, koncerty i projekcje filmów.

Prologiem festiwalu będą spotkania, które przygotowano w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w sobotę i niedzielę, 9 i 10 września. Pierwszego dnia zaplanowane zostało spotkanie z Barbarą Woźniak, czyli laureatką ubiegłorocznej edycji Nagrody Gombrowicza, oraz koncert Mariusza Lubomskiego. Drugiego dnia Jerzy Radziwiłowicz będzie czytał kolejny rozdział powieści „Opętani” Witolda Gombrowicza. Po lekturze spotkanie z aktorem poprowadzi Jacek Wakar.

Jerzy Radziwiłowicz (fot. Robert Utkowski)

W poniedziałek, 11 września, wydarzenie festiwalowe przeniosą się do Radomia i będą trwały do 16 września. W tym czasie w kilku miejscach w mieście odbędą się rozmowy, spotkania i projekcje. Zaś finałem festiwalu będzie sobotnia gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, podczas której poznamy nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej nagrody. Uroczystość uświetni koncert Błażeja Króla.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uchodzi za jedno z ważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Ostatecznie nadesłano 100 książek. Spośród nich kapituła nominowała pięć. Główną nagrodę zdobyć mogą Wiktoria Bieżuńska za „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wyd. Cyranka), Olga Górska za „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (wyd. Drzazgi), Urszula Honek za „Białe noce” (wyd. Czarne), Sabina Jakubowska za „Akuszerki” (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja) i Jakub Nowak za „To przez ten wiatr” (wyd. Powergraph).

Laureat nagrody otrzymuje 40 tysięcy złotych, statuetkę oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza wyróżnienia w wysokości po 5 tysięcy złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Dzięki mecenatowi Zakładów Automatyki Kombud S.A. kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana przez jurorów osoba spędzi miesiąc w Vence.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program festiwalu:

9 września (sobota), Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
godz. 17:00 – Ciąg dalszy nastąpił? – z Barbarą Woźniak, laureatką VII edycji Nagrody, rozmawia Robert Utkowski
godz. 18:00 – koncert Mariusza Lubomskiego

10 września 2023 (niedziela), Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
godz. 17:00 – „Opętani” czytani
Co roku podczas festiwalu czytany jest fragment powieści „Opętani” Witolda Gombrowicza – od której cały festiwal wziął swoją nazwę. Ostatni odcinek tej powieści wydrukowano już po rozpoczęciu II wojny światowej. W tym roku kolejny rozdział „Opętanych” przeczyta Jerzy Radziwiłowicz, który festiwalową lekturę powieści rozpoczynał. Rozmowę z aktorem poprowadzi Jacek Wakar.

11 września 2023 (poniedziałek), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – Zarodki katastrofy – debata Piotra Sadzika z Moniką Gromalą i Jackiem Leociakiem o literaturze wobec opresji ideologicznej, szczególnie wobec faszyzmu, w latach 20. i 30. ubiegłego wieku oraz dziś.

12 września 2023 (wtorek), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – spacer po Radomiu Gombrowiczów – oprowadza Robert Utkowski (z Muzeum Witolda Gombrowicza).

13 września 2023 (środa), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – Od początku – o literackich nagrodach, krytyce i marketingu podyskutują: Jerzy Jarniewicz, Justyna Sobolewska oraz Piotr Śliwiński. Moderator: Piotr Kofta. Do dyskusji zaproszono gości, którzy nie tylko są wybitnymi znawcami literatury, ale mają doświadczenie jurorowania oraz przewodniczenia kapitułom ważnych nagród literackich (Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Poznańskiej Nagrody Literackiej).

14 września 2023 (czwartek)
godz. 17:30 – Debiuty na język (obcych) – z Antonią Lloyd-Jones, tłumaczką nie tylko Gombrowicza, ale także m.in. Olgi Tokarczuk porozmawia Anna Spólna (miejsce: Apteka Kultury, Rynek 12)
godz. 20:00 – projekcja filmu „Zabijcie Witolda”, reż. A. Herbich, L. Trajtengarz – kino plenerowe (miejsce: Restauracja Pa Ta Thai, podwórko). Zrealizowany przed laty na zamówienie MWG i przy wsparciu MSZ dokument pokazuje argentyńską biografię Gombrowicza oraz ważne dla niej miejsca i osoby.

15 września 2023 (piątek), MCSW Elektrownia
godz. 17:30 – Jakie (i) czego początki? – z nominowanymi do nagrody rozmawia Michał Nogaś
godz. 19:30 – „Powrót” – prapremiera filmu na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza. Reżyseria: Andrzej Wolski, występuje: Andrzej Seweryn. Przed seansem rozmowa z reżyserem.
„Powrót” to telewizyjno-kinowa wersja cieszącego się niesłabnącą popularnością monodramu przygotowanego przez Seweryna. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Narodził się w Comedie Française, z którą Andrzej Seweryn, jego pomysłodawca i twórca, był związany. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Seweryn mówi słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje. Monodram przeniósł na ekran Andrzej Wolski, mieszkający w Paryżu reżyser filmowy, nagradzany dokumentalista. Zdjęcia kręcone były w Vence na południu Francji, w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów. Producentem filmu jest Muzeum Literatury w Warszawie.

16 września 2023 (sobota), Zespół Szkół Muzycznych
godz. 17:00 – gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogłoszenie laureata Nagrody i koncert Błażeja Króla.

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty literackie z Barbarą Sadurską – bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli w dniach 9 i 10 września: zbiórka o godz. 16:20 na przystanku Chrobrego/ Czysta kier. Michałów. Powrót po wydarzeniach.

Na wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, z wyjątkiem gali i koncertu Błażeja Króla – bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odebrać po wydarzeniach z 11 i 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Andrzej Seweryn – kadr z „Powrotu”

Organizatorami nagrody i festiwalu są prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki Kombud S.A, a partnerem głównym – Unidevelopment S.A. Partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerami festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, Fundacja Instytut Gombrowiczowski, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Restauracja Pa Ta Thai, Zespół Szkół Muzycznych, Restauracja Teatralna.

Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. główna: Robert Utkowski

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia