Pierwszy Krakowski Festiwal Komiksu

8 grudnia 2011

W najbliższy weekend (10-11 grudnia) odbędzie się Krakowski Festiwal Komiksu. Jest o pierwsza edycja imprezy zorganizowana przez Małopolskie Studio Komiksów.

W te dwa grudniowe dni komiksy i ich entuzjaści zawładną ostatnim piętrem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie. Podczas festiwalu będzie można spotkać się z twórcami, wydawcami, publicystami i badaczami komiksu, a także uczestniczyć w warsztatach tworzenia komiksów. Festiwalowi towarzyszyć ma komiksowa giełda, na której swoje stoiska zapowiedziały wydawnictwa: Atropos, Blik Studio, Post, Timof i cisi wspólnicy, oraz sklepy: iMad i Fankomiks.

Ponadto odbędzie się wystawa komiksu frankofońskiego przygotowana przez Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z wydawnictwem Post, a także ekspozycja oryginalnych plansz z albumu „Melinda” autorstwa Neila Gaimana i Dagmary Matuszak, przygotowana przez wydawnictwo Atropos.

Imprezie towarzyszyć będzie akcja ?Komiks za komiks?. Każdy, kto przyniesie na Festiwal komiks lub komiksy, które chciałby przekazać w darze Małopolskiemu Studiu Komiksu, otrzyma kupon zniżkowy na zakupy u wydawców biorących udział w komiksowej giełdzie.

Poniżej szczegółowy program festiwalu:

Sobota, 10 grudnia

12:00 Start imprezy

13:00 Oficjalne otwarcie. Przywitanie ? dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ? Jerzy Woźniakiewicz. Prezentacji Małopolskiego Studia Komiksu dokonają jego inicjatorzy i osoby prowadzące spotkania programowe w czterech liniach tematycznych ? Michał Jankowski, Rafał Stanowski, Michał Gałek, Michał Jutkiewicz i Artur Wabik.

14:00 Komiksy wydawnictwa Post. Z redaktorem naczelnym wydawnictwa ? Andrzejem Rabendą ? o dorobku i planach wydawnictwa rozmawiać będzie Rafał Stanowski.

15:00 Warsztaty tworzenia komiksów. Case study komiksu „Scientia Occulta”. Prowadzenie: Robert Sienicki i Łukasz Okólski

16:30 Spotkanie z dr hab. Wojciechem Birkiem ? badaczem i znawcą komiksu, wykładowcą Uniwersytety Rzeszowskiego. Dyskusję na temat płynności definicji komiksu poprowadzi Michał Jutkiewicz.

18:00 Komiksowa Bitwa ? konkurs rysunkowy przy użyciu profesjonalnych tabletów graficznych marki Wacom. Prowadzenie: Łukasz Okólski, sklep iMad. Komiksowe nagrody do wygrania!

20:00 Zakończenie imprezy

Niedziela, 11 grudnia

12:00 Start imprezy

14:00 „Bler” ? krakowski superbohater? Spotkanie z Rafałem Szłapą, rysownikiem i wydawcą poprowadzi Michał Jankowski.

15:00 „Człowiek bez szyi” i inne publikacje zinowe. Spotkanie z Rafałem Kołsutem i Adamem Czernatowiczem poprowadzi Artur Wabik.

16:00 Warsztaty tworzenia komiksów. Case study komiksu „Wiedźmin”. Prowadzenie: Michał Gałek i Arkadiusz Klimek

18:00 Zakończenie imprezy

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia