banner ad

?Na ziemi obiecanej? ? ostatnia powieść Ericha Marii Remarque?a

7 grudnia 2011

Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się ostatnia, nieukończona i nigdy niepublikowana w Polsce powieść Ericha Marii Remarque ?Na ziemi obiecanej?.

Erich Maria Remarque to klasyk literatury niemieckiej i światowej, autor głośnych i wielokrotnie wznawianych powieści ?Na Zachodzie bez zmian? i ?Łuk triumfalny?. Jako orędownik pacyfizmu był w czasach przedwojennej zawieruchy pisarzem zakazanym. W latach 30. naziści z rozkazu Josepha Goebbelsa, ówczesnego ministra propagandy, zabraniali wydawania dzieł Remarque’a i publicznie palili jego książki na stosach. Większość życia zmuszony był spędzić poza granicami swojego kraju, przez jakić czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych, na stałe osiadł w Szwajcarii. Tam u schyłku życia napisał swoją ostatnią powieść ?Na ziemi obiecanej?.

Książka opowiada o losach uchodźców niemieckich, głównie Żydów. USA to dla nich ziemia wolności i spokoju, świat nowych możliwości. Na obczyźnie ludzie ci nie są jednak w stanie uwolnić się od wspomnień koszmaru prześladowań i niekończących się ucieczek. Nie mogą się uwolnić od lęku, wyobcowania i obawy o swój los.

Akcja powieści nagle się urywa. Remarque pracował nad nią aż do śmierci w 1970 roku. Wiedział, że umiera. Spieszył się, ale nie zdążył. Jak pisarz zamierzał zakończyć historię, dowiadujemy się w ogólnych zarysach z pozostałych w spuściźnie notatek. Decydując się na druk niedokończonej powieści niemiecki wydawca postanowił pokazać czytelnikom również poszukiwania autora, dołączając te notatki do książki. Oprócz powyższego tom zawiera posłowie Tilmana Westphalena pt. ?Złudzenie emigrantów: zapomnieć i zacząć od nowa?.

Według zapowiedzi wydawnictwa Bellona, ?Na ziemi obiecanej? to przejmujący testament odchodzącego, śmiertelnie chorego pisarza, dla którego najwyższe wartości to miłość, przyjaźń i pokój.

Książka dostępna jest już w księgarniach.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi