Francuska pisarka Marie-Hélène Lafon odwiedzi w kwietniu Polskę

28 marca 2024

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że w kwietniu do Polski przybędzie francuska pisarka Marie-Hélène Lafon. Laureatka Nagrody Renaudot za powieść „Historia syna” spotka się z czytelnikami w Warszawie.

Jest mistrzynią krótkiej formy, uwielbia Flauberta i twierdzi, że „pisarstwo to epicentrum jej życiowego trzęsienia ziemi”. O człowieku opowiada w sposób intymny, niespieszny, delikatny, a jednocześnie dosadny.

„Uwiodła nas swoją piękną i cichą literaturą, krystalicznym stylem, w którym nie ma nic zbędnego, a każde słowo jest przemyślane, sensualizmem kreowanych obrazów, nostalgią powrotu do lat młodości” – przekazało Wydawnictwo Literackie, dodając, że powieści Lafon o zwykłych ludziach mają siłę antycznych tragedii.

Do tej pory w Polsce ukazały się cztery książki francuskiej pisarki. „Joseph” to opowieść o zwykłym człowieku dobiegającym sześćdziesiątki i jego prostym życiu. Nominowane do Nagrody Goncourtów „Nasze życie” opisują bystrą emerytkę, która w oparciu o posiadane strzępki informacji rekonstruuje sobie losy napotkanych osób. Wyróżniona Nagrodą Renaudot „Historia syna” to miniaturowa saga rodzinna, która opowiada o nieślubnym synu, nieobecnej matce i nieznanym ojcu. Z kolei wydane w październiku 2023 roku „Źródła” opowiadają o dramacie pewnej rodziny, w której mąż dzień w dzień znęca się nad żoną. Historię poznajemy z perspektywy żony, męża, a później jego dorosłej już córki.

Spotkanie z Marie-Hélène Lafon odbędzie się w środę 17 kwietnia o godz. 18:00 w Mediatece Instytutu Francuskiego w Polsce, przy ul. Widok 12 w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Piotr Kieżun, a za tłumaczenie odpowiadać będzie Agata Kozak. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[am]
fot. La Grande Librairie

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia