Festiwal „Opętani Literaturą” i finał V edycji Nagrody Gombrowicza

21 czerwca 2021

W dniach 26 i 27 czerwca Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na festiwal „Opętani Literaturą” będący finałem V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Będzie to okazja do spotkania pisarek nominowanych w ubiegłym roku, obejrzenia wystawy inspirowanej Argentyną Gombrowicza, plenerowego spektaklu i poznania nominacji do VI edycji Nagrody Gombrowicza. Na koniec wystąpi zespół Voo Voo.

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu „Opętani Literaturą” z przyczyn epidemiologicznych została mocno ograniczona i podzielona na dwie części. Jesienią odbył się prolog festiwalulaureatce V edycji Nagrody Gombrowicza wręczony został czek na czterdzieści tysięcy złotych. Teraz Barbara Sadurska, autorka wydanej przez Niszę „Mapy” otrzyma drugą część nagrody, czyli lornetkę, oraz wysłucha laudacji.

Nagrody pieniężne otrzymały również pozostałe autorki nominowane do ubiegłorocznej Nagrody Gombrowicza. Teraz otrzymają nagrodowe statuetki, ale przede wszystkim będą mogły porozmawiać ze sobą i z radomską publicznością. Spotkanie z nimi odbędzie się w sobotę 26 czerwca o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Poprowadzi je Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka i publicystka związana m.in. z tygodnikiem „Polityka”, jurorka Nagrody Gombrowicza.

Przypomnijmy, że spośród ponad stu książek zgłoszonych w V edycji nagrody kapituła nominowała do tego wyróżnienia pięć autorek: Joannę Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dorotę Kotas za „Pustostany”, Barbarę Sadurską za „Mapę”, Natalkę Suszczyńską za zbiór opowiadań „Dropie” oraz Urszulę Zajączkowską za książkę eseistyczną „Patyki, badyle”.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (fot. Robert Utkowski)

Wydarzania zaplanowane na niedzielę odbędą się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. O godzinie 16:00 otwarta zostanie wystawa prac Grzegorza M. Kozery „Dwie półkule”. Kozera (ur. 1983) jest malarzem, twórcą kolaży i historykiem sztuki. W 2019 roku jako stypendysta Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” odbył podróż do Ameryki Południowej śladami Józefa Czapskiego, który w latach 50. zbierał tam datki na działalność paryskiej „Kultury”. Tym samym trafił też na Gombrowicza, z którym Czapski spotkał się w Argentynie w 1955 roku. Efektem tej podróży jest cykl obrazów i kolaży. Kozera zestawia ze sobą różne plany, zdjęcia, pocztówki, fragmenty znalezionych podczas podróży przedmiotów, biletów, zaproszeń czy reklam tworząc z jednej strony barwną opowieść o swojej podróży śladami Czapskiego i Gombrowicza, z drugiej dając osobisty komentarz do życia i twórczości artystów. W muzeum pokazane zostaną wybrane prace artysty. Wystawa będzie czynna do września.

O godzinie 17:00 w parku przy pałacu Gombrowiczów wystawiony zostanie spektakl „Plan lekcji” Teatru A3. To szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów. Aktorzy pozostają oddzieleni od siebie w kantorowskich ławkach-pułapkach – obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Pochłonięci własnymi wspomnieniami znanych wszystkim lekcji – biologii czy gimnastyki – tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki, by, celebrując gest i sytuację, wywoływać coraz to nowsze historie. Łobuzują, rozśmieszają, przeżywają rozterki i porażki, pierwsze miłości, szaleństwa, okrucieństwa i traumy. Kantorowska szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów. To jednocześnie śmieszna, nostalgiczna i smutna wycieczka w przeszłość. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Skibiński i A3Teatr.

Spektakl „Plan lekcji” (fot. Piotr Chlipalski)

O godzinie 18:00 na scenie w parku odbędzie się nieco inna niż tradycyjnie gala Nagrody Gombrowicza. Laureatka V edycji, Barbara Sadurska, odbierze drugą część nagrody – lornetkę, wysłuchamy laudacji poświęconej zwycięskiej książce, ale jednocześnie przejdziemy płynnie do VI edycji nagrody, bowiem kapituła ogłosi nazwiska nominowanych. W tej edycji nadesłano dokładnie 100 zgłoszeń.

Przypomnijmy, że ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Laureat otrzyma 40 000 złotych. W tym roku kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji. Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki Kombud S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. Partnerem głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami nagrody są: prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna, Wodociągi Miejskie i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Voo Voo (fot. Adam Pańczuk)

Na koniec dwudniowych wydarzeń nagradzani i nagradzający ustąpią miejsca na scenie zespołowi Voo Voo. To wydarzenie muzyczne zatytułowane zostało „Nabroiło się 1986-2021”, koncert przygotowany został bowiem z okazji 35-lecia grupy. Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej, który w swojej twórczości ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem. W dorobku grupy jest około 40 płyt. Zespół daje co roku blisko 100 koncertów. Obecnie Voo Voo gra w składzie: Wojciech Waglewski (gitary, śpiew), Mateusz Pospieszalski (saksofony, instrumenty klawiszowe, śpiew), Karim Martusewicz (bas) i Michał Bryndal (perkusja). Podczas koncertu we Wsoli zespół zagra najważniejsze utwory z całej swojej muzycznej kariery.

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu „Opętani Literaturą” wstęp jest wolny. W niedzielę 27 czerwca muzeum zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Autokar odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek: osiedle Michałów): kurs I – odjazd o godz. 15:30, kurs II – odjazd o godz. 17:15. Po wydarzeniach przewidziano powrót tym samym autokarem.

Festiwal Opętani Literaturą odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia