Same autorki w gronie nominowanych do Nagrody Gombrowicza 2020 za debiut prozatorski

30 czerwca 2020

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięć tytułów nominowanych do tegorocznej edycji konkursu dla autora najlepszego debiutu napisanego prozą artystyczną w języku polskim.

„Za nami podwójnie wyborcza niedziela. Ale wybory, których dokonywaliśmy we Wsoli, były związane nie z polityką, a z kolejną edycją Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nietypowa nagroda z wielu powodów. Po pierwsze – piąta edycja nagrody, a więc mały jubileusz. Jubileusz mały, ale za to rekordowo dużo książek nadesłano na konkurs, bo aż sto pięć” – powiedział Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Gombrowicza.

Spośród stu pięciu zgłoszonych w tym roku książek kapituła, spotykając się w internecie, wskazała zdalnie nominowaną piątkę. Znalazły się w niej same autorki:

  • Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie,
  • Dorota Kotas za „Pustostany”, wyd. Niebieska Studnia,
  • Barbara Sadurska za „Mapę”, wyd. Nisza,
  • Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie”, wyd. Korporacja Ha!art,
  • Urszula Zajączkowska za książkę eseistyczną „Patyki, badyle”, wyd. Marginesy.

Chociaż organizatorzy rozumieją przez debiut pierwszą lub drugą książkę, wszystkie nominowane w tym roku tytuły to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorek.

Joanna Gierak-Onoszko to dziennikarka, reportażystka i felietonistka. Za swoją książkę otrzymała też nominację do Nagrody Nike. Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną. Jest laureatką wielu konkursów dziennikarskich, brała też udział w licznych projektach teatralnych i artystycznych. Za „Pustostany” jest też nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Barbara Sadurska to autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy. Natalka Suszczyńska to pisarka i finalistka konkursu literackiego organizowanego w ramach projektu stypendialnego Telewizji Polskiej „Dolina kreatywna” w 2013 roku. Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku, w 2017 roku otrzymała Nagrodę Kościelskich, a „Patyki i badyle” przyniosły jej również nominację do Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia.

Laureatkę nagrody poznamy we wrześniu, jednak inaczej niż w poprzednich edycjach ogłoszeniu zwyciężczyni nie będzie towarzyszył festiwal Opętani Literaturą. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią organizatorzy postanowili przenieść wydarzenia festiwalowe oraz wręczenie nagrody na listopad, mając nadzieję, że będzie on wtedy całkowicie dostępny dla publiczności.

Nominowanych i laureatkę wybiera kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Zwyciężczyni otrzyma 40 tysięcy złotych oraz lornetkę (ponieważ w ostatnich latach życia Gombrowicza lornetka była jednym z najważniejszych dla pisarza przedmiotów codziennego użytku). Dodatkowo, od ubiegłorocznej edycji, także nominacjom towarzyszą skromne nagrody pieniężne.

Nagrodę Gombrowicza ustanowił w 2015 roku samorząd Radomia. Po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 roku. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji nagrodę dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

[am]
fot. Robert Utkowski/Muzeum Gombrowicza

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy