„Ciało” ? literackie spotkania na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu

24 lipca 2019


Podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu obok kina tradycyjnie obecna będzie także literatura. 29 lipca w ramach wydarzenia startuje cykl spotkań z pisarzami, którego hasło brzmi „Ciało”. Będzie to punkt wyjścia do rozmów o człowieku i człowieczeństwie. Zaproszeni goście odsuną na bok współczesne kanony piękna, by odsłonić obraz ludzi ? także literackich bohaterów oraz twórców ? jako istot pełnych ograniczeń i słabości. Z myślą o osobach, które nie pojawią się na wydarzeniu osobiście, zapowiedziano transmisje live, dostępne na fanpage?u Empiku na Facebooku.

Reklamy, banery, ulotki i artykuły poświęcone obecnie panującym kanonom piękna oraz metodom zachęcającym do ingerencji w wygląd pojawiają się niemal wszędzie. Podczas czterech literackich spotkań zaproszeni do dyskusji goście spojrzą na ludzkie ciało z zupełnie innej perspektywy ? pozbawionej popkulturowego filtra. Uczestnicy debat odsłonią obraz ciała pełnego ograniczeń, przeszkód, nadużyć i tabu. O ile temat ten stale ukazuje się na łamach literatury, do tej pory rzadko stanowił pretekst do wymiany poglądów. „Widzowie Nowych Horyzontów wiedzą jednak doskonale, że festiwal nie boi się pytań o to, co trudne, uwierające, wymykające się obowiązującym kanonom (nie tylko piękna). Podążając tym właśnie tropem, skonstruowaliśmy program tegorocznych spotkań z autorami książek” ? mówi prowadzący debaty Michał Nogaś.

Michał Woroch, cierpiący od lat na zanik mięśni, opowie o przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, wytrzymałości, odwadze oraz jasnych i ciemnych stronach wyprawy na inwalidzkim wózku po obu Amerykach. Joanna Ostrowska poruszy między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu nieheteronormatywności. Z kolei Aleksandra Pezda wraz ze zgromadzoną publicznością zastanowi się nad tym, ile człowiek jest w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu najbliższym. Przejmujące opowieści ukazujące codzienne obcowanie z bólem, nie tylko własnym, ale i bliskich osób zamknie spotkanie z Barbarą Klicką. Na kartach powieści „Zdrój” autorka odnosi się do oddawania ciała pod opiekę obcej osobie, a co za tym idzie przekraczania kolejnych stref intymności.

Na program literacki w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty zaprasza Empik. Wszystkie spotkania odbędą się w popularnym lokalu Barbara przy ul. Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Dzięki transmisjom live na facebookowym profilu Empiku będzie można brać w nich udział z dowolnego miejsca w Polsce.

Program spotkań literackich w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty:

Sobota, 27 lipca, godz. 16:00
Spotkanie z Michałem Worochem wokół książki „Krok po kroku”. Prowadzenie Michał Nogaś.
Michał Woroch, cierpiący od lat na zanik mięśni, wraz ze swoim kolegą ? obaj na wózkach inwalidzkich ? przejechał obie Ameryki. Zbudowali specjalny samochód, z windą, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zrealizowali swoje marzenie, zrobili wspaniałe zdjęcia. We Wrocławiu opowie o przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, przekraczaniu granic, wytrzymałości i odwadze oraz jasnych i ciemnych stronach wyprawy.

Poniedziałek, 29 lipca, godz. 19:00
Spotkanie z dr Joanną Ostrowską wokół książki „Przemilczane”. Prowadzenie Michał Nogaś.
O seksualności, przemocy i prześladowaniach ze względu na płeć oraz orientację seksualną opowie dr Joanna Ostrowska. Kulturoznawczyni, badaczka i pisarka w swoich pracach porusza między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu nieheteronormatywności.

Środa, 31 lipca, godz. 19:00
Spotkanie z Aleksandrą Pezdą wokół książki „Zdrowaś Mario”. Prowadzenie Michał Nogaś.
O (nie)radzeniu sobie z cierpieniem, walką, bólem. O trwających lata staraniach chorych osób o to, by w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę. O tym ile jesteśmy w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu dzieciom, rodzicom, partnerom opowie reporterka Aleksandra Pezda. Zbiór tekstów „Zdrowaś Mario” to przejmująca opowieść ukazująca codzienne obcowanie z bólem, nie tylko własnym ale i bliskich osób.

Czwartek, 1 sierpnia, godz. 19:00
Spotkanie z Barbarą Klicką wokół książki „Zdrój”. Prowadzenie Michał Nogaś.
O stosunku do własnego ciała, oddawaniu go we władanie innych, o przekraczaniu stref intymności i zderzeniu z różnymi kanonami piękna. Barbara Klicka ? nagradzana poetka, która w tym roku zadebiutowała jako autorka prozy, w powieści „Zdrój” przedstawia historię uzdrowiskowa. W sanatorium główna bohaterka książki musi mierzyć się ze spojrzeniami i wypowiedziami nieznoszących sprzeciwu kuracjuszek z wieloletnim doświadczeniem. Zawiązuje też intrygujące znajomości z personelem i innymi skierowanymi na leczenie pacjentami.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku. To miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego poza granice konwencji. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach, wybierane są te, które za sprawą niezwykłej formy nie pozwalają o sobie zapomnieć. 19. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25 lipca ? 4 sierpnia 2019 we Wrocławiu. W programie znajdą się aż 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów, spośród których 142 będzie miało polskie premiery. Program imprezy obfituje w wydarzenia towarzyszące: spotkania literackie, wystawy oraz spektakle.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia