Biurka polskich pisarzy: Barbara Klicka

25 lutego 2019


Poetka doceniona przez krytykę za tomy ?same same? oraz ?nice? (ten drugi przyniósł jej Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” oraz Nagrodę Literacką Gdynia). Współautorka, wraz z Jackiem Dehnelem, szeroko zakrojonego „Projektu Tajny Detektyw” bazującego na kronikach międzywojennej przestępczości. Opracowała również teksty na płytę ?Czarny war? folk-punkowego zespołu Pochwalone. Pod koniec stycznia nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej debiutancka powieść „Zdrój”, groteskowo-satyryczna historia młodej kobiety, która trafia na turnus uzdrowiskowy do Ciechocinka. Swoje stacjonarne miejsce pracy pokazuje nam Barbara Klicka. (kliknij w zdjęcie powyżej, żeby powiększyć)

Miejsce pracy: Zamiast biurka mam dosunięty do parapetu stół. Bardzo ważne jest to, że przy robocie siedzę twarzą do okna, bo za nim mam do dyspozycji najpiękniejszy widok w Warszawie. Na blacie panuje ciągły rozgardiasz ? sytuacji, którą można obserwować na zdjęciu, jakaś niewidzialna ręka nadała całkiem niecodzienny ład. Przy stole stoją dwa poniemieckie, odrestaurowane przeze mnie kilka lat temu, krzesła. Na tym drugim nigdy nikt nie siada.

Tryb pracy: Piszę powoli i z wysiłkiem, muszę się zapędzać do roboty przy pomocy różnych wymyślnych sztuczek. Przy moim stole najczęściej prowadzę działalność okołopisarską ? notuję, przeglądam, szukam informacji, bałaganię. W sprawie samego pisania najchętniej wychodzę z domu ? do kawiarni lub biblioteki. Lekki rozgardiasz panujący wokół paradoksalnie pomaga mi się skupić i zająć tylko tym, co sobie zaplanowałam. Często „piszę” też w czasie rozmów z ludźmi lub podczas spacerów.

Aktualny projekt: Chwilowo pracuję tylko nad jakimiś drobiazgami. „Zdrój” ukazał się tak niedawno, że jeszcze nie całkiem się ode mnie odpępowił i w związku z tym nie mam jeszcze przestrzeni na nowe pomysły i ekscytacje. Mam w komputerze rozgrzebaną książkę poetycką pod roboczym tytułem, ale chyba będzie musiała na mnie jeszcze chwilę poczekać. Istnieje też ewentualność, że będę w najbliższym czasie znowu coś pisać dla teatru. Ale tak naprawdę to czekam teraz na moment, w którym zachwyci mnie jakiś nowy pomysł.

fot. biurka: Barbara Klicka dla Booklips.pl

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy