Bierzecie udział w OFF Festival 2019? Koniecznie zajrzyjcie do Kawiarni Literackiej

2 sierpnia 2019


W piątek 2 sierpnia w Katowicach rozpoczyna się OFF Festival 2019. Wydarzenie jest nie tylko okazją do wysłuchania takich artystów sceny muzycznej, jak Foals, Suede, Jarvis Cocker, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Dezerter czy Trupa Trupa, ale też do spotkań z literaturą.

Słowo zapisane jest jak partytura. Słowo wypowiedziane ? wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane? ? to już muzyka. Dlatego Kawiarnia Literacka jest od lat integralną częścią festiwalu. Tu odbywają się dyskusje, czytane są teksty, gra muzyka, a wszystko kręci się wokół słowa.

Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań w Kawiarni Literackiej jest sformułowanie „dlaczego?”. Z dziecinną naiwnością pytamy o sprawy proste i ważne: ekologię, przedmioty wokół nas, muzykę i literaturę. Rozmawiamy z pisarzami i pisarkami, dziennikarzami i innymi ludźmi kultury. Zapraszamy publiczność do udziału w kawiarnianych dyskusjach i wspólnie zastanawiamy się, czy jedna książka może być odczytywana na wiele sposobów. W piątek martwimy się o historię kobiet, w sobotę rapujemy, a w niedzielę odczuwamy moralny niepokój. Oprócz spotkań, słuchowisk i improwizacji w Kawiarni Literackiej będzie miała miejsce wystawa projektu „Wycinki w termosie” Małgorzaty Koniecznej. Między rozmowami muzykę puszczać będą didżeje. Kuratorką wszystkich wydarzeń jest Sylwia Chutnik ? pisarka i działaczka społeczna.

Poniżej znajdziecie pełny program tegorocznej Kawiarni Literackiej. Jeśli wybraliście się na OFF Festiwal, koniecznie tam zajrzyjcie.

Piątek, 2 sierpnia
17:20 ? 18:15
Na pytanie Dlaczego przedmioty są ważne? odpowiedzą:
Olga Drenda ? autorka książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, Agata Napiórska ? naczelna magazynu „Zwykłe życie”, Marta Sapała ? autorka książki „Na marne”. Prowadzenie: Karolina Sulej. Współpraca: Wydawnictwo Czarne.

19:20 ? 20:20
Na pytanie Dlaczego historia kobiet? odpowiedzą:
Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”, Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”. Prowadzenie: Karolina Sulej. Współpraca: Wydawnictwo Marginesy.

21:30 ? 22:30
Klub Komediowy i Radek Łukasiewicz
Klub Komediowy łączy literacką świadomość z umiejętnością mówienia na tematy aktualne, a bzdurę i absurd ze sznytem artystycznej niezależności. Z ducha tych ambicji zrodziła się i trwa kompozytorsko-autorska współpraca Radka Łukasiewicza i Michała Sufina. Jej ślad w repertuarze Klubu to póki co trzy produkcje teatralne, ponad trzydzieści razem skomponowanych piosenek i jeden teledysk. Koncert przygotowany na tegoroczną edycję OFF Festiwalu jest przeglądem tego, co najciekawsze w ich wspólnym dorobku. Muzyka twórcy Pustek i Bisz/Radex z tekstami piosenek Sufina rysują szeroką panoramę ich zainteresowań liryczno-społecznych z ostatnich lat. Usłyszymy zarówno leśny protest song „Służba leśna”, społecznokorporacyjną balladę o „Szatynie z Szczuczyna”, jak i liryczne z ducha i ciała „Zaopiekuj się mną”. Piosenki wykonują aktorzy i improwizatorzy Klubu Komediowego: Matylda Damięcka, Weronika Nockowska, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Mateusz Lewandowski, Bartłomiej Magdziarz, Maciej Nawrocki i Grzegorz Kwiecień. Utwory pochodzą ze spektakli: „Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze”, „Hotel Asteroid czyli space opera w trzech scenach” i „Pod Sennym Szerszeniem ? wegehorror muzyczny”.

Sobota, 3 sierpnia
16:00 ? 16:50
Dlaczego głośno?
Performans poetycko-muzyczny. Poezja gadana, wykrzykiwana, mówiona, freestyle?owana, byle na głos, byle głośno. Trzy osoby, każda z nich swoje wiersze przeczyta/wykrzyczy/zaśpiewa do miksowanej na żywo muzyki. Czy „Psalmy” znajdą harmonię z muzyką elektroniczną? Czy freestyle?owane słowo zabrzmi ze scratchem? Przyjdź i posłuchaj poezji. Przyjdź i krzycz.
Wydarzenie specjalne: Live Action Painting by Jacek Świdziński.
Najciekawszy polski komiksiarz (a wg. niektórych najciekawszy polski pisarz) na żywo, za pomocą farb, intelektu i talentu, skomentuje poetycką rzeczywistość naszej ojczyzny. Posłuży się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy. Współpraca: Kraków Miasto Literatury UNESCO.

17:20 ? 18:20
Dlaczego hip hop?
Polski hip-hop dawno jest już pełnoletni ? pierwsza Molesta wyszła 21 lat temu, od wydania debiutu Paktofoniki minęło ponad 18 lat. Obecne spory o nową i starą szkołę przypominają z jednej strony typowe w muzyce ścieranie się pokoleń, z drugiej świadczą o odmiennych spojrzeniach na współczesną muzykę i jej przekaz. W czasie rozmowy zastanowimy się, jak wygląda scena w Polsce i jaka przyszłość ją czeka. Pretekstem do spotkania jest ? między innymi ? wystawa w Muzeum Śląskim, dotycząca historii śląskiego hip-hopu. W panelu udział wezmą: Jan ? rapowanie, Bartek Chaciński ? szef działu Kultura tygodnika „Polityka”, Szymon Kobylarz ? kurator wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” z Muzeum Śląskiego, Rafał Grobel ? wydawca i promotor (S1 Warsaw, MOST, Boiler Room). Prowadzenie: Bogna Świątkowska, dziennikarka i aktywistka.

19:20 ? 20:20
Słuchowisko
Grzegorz Uzdański (kwartalnik „Przekrój”) i „Nowe wiersze sławnych poetów” przy akompaniamencie muzyków. Współpraca: „Przekrój”.

21:30 ? 22:30
Spektakl improwizowany Klubu Komediowego z letnim „Przekrojem”.
Fragmenty, które posłużą jako inspiracja dla aktorów, czytają redaktorzy oraz publiczność. Współpraca: „Przekrój”.

Niedziela, 4 sierpnia
16:00 ? 16:40
Dlaczego robi się pismo?
Spotkanie z redakcją „Przekroju”.

17:20 ? 18:15
Dlaczego komiksy?
Spotkanie z wydawcami komiksów: Marią Lengren z Planety Komiksów i Szymonem Holcmanem z Kultury Gniewu. Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej

19:20 ? 20:20
Dlaczego moralny niepokój?
Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską ? autorką książki „Kieślowski. Biografia” i aktorem Jerzym Stuhrem. Prowadzenie: Karolina Sulej.

21:30 ? 22:30
Dlaczego punk rock w Nowym Jorku?
Spotkanie z Janem Błaszczakiem ? autorem książki „The Dom” i Andrzejem Wojtasikiem ? tłumaczem, między innymi książek „Please Kill Me. Punkowa historia punka” oraz „Kim Gordon. Dziewczyna z zespołu”. Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

Partnerem Kawiarni Literackiej w 2019 roku jest portal Nexto.pl, który na miejscu prowadzić będzie sprzedaż książek i prasy. Powstała również dedykowana Kawiarni aplikacja NextOFF, dzięki której festiwalowicze dowiedzą się o programie kawiarni i ustawią powiadomienia. W prezencie od Nexto.pl będzie można pobrać bezpłatnie: ebook „Zero Waste” autorstwa Amy Korst, audiobook „Brzydki, zły i szczery”, którego autorem i jednocześnie lektorem jest Adam Ostrowski, znany wszystkim jako O.S.T.R., oraz weekendowe wydanie dziennika „Rzeczpospolita ? Plus Minus”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia