Zakończono zdjęcia do serialu „Żmijowisko” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza

1 sierpnia 2019


Właśnie zakończyły się zdjęcia do serialu „Żmijowisko” na podstawie bestsellerowej powieści kryminalnej Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule. Poniżej możecie obejrzeć kilka fotografii z planu oraz krótki materiał filmowy, dzięki którym poznacie gospodarstwo agroturystyczne, gdzie umiejscowiona jest akcja całej historii.

Zdjęcia trwały od kwietnia. Rozpoczęły się w Warszawie, następnie ekipa filmowa przeniosła się na Mazury, gdzie w małej miejscowości Orżyny koło Mrągowa od zera wybudowano agroturystyczne siedlisko, w którym głównie rozgrywa się filmowa fabuła. Realizacja scenograficznego projektu trwała kilka tygodni podczas których między innymi usypano malowniczą plażę, odrestaurowywano – adaptując na potrzeby scenografii – zastaną, starą zabudowę, zbudowano drewniane domki dla gości Żmijowiska.

„Kiedy stanąłem tu po raz pierwszy, zdałem sobie sprawę że dokładnie tak widziałem swoje Żmijowisko. Jest malowniczo, jest tajemniczo. Ta idylliczna okolica to świetne tło dla kryminału, bo zderzenie świata zbrodni i zła z tą sielskością jest fascynujące. Od razu budzą się ciekawe napięcia i historia właściwie tworzy się sama. To metafizyczne uczucie, kiedy patrzysz na to co napisałeś, widzisz to w rzeczywistym świecie” – powiedział Wojciech Chmielarz, autor powieści i współautor scenariuszowej adaptacji.

„Z aktorami przy 'Żmijowisku’ pracuje się fenomenalnie. Zawsze daję aktorom wolność – wychodzę z założenia, że reżyser jest dla aktorów tylko drogowskazem. Moim zdaniem aktor jest artystą i sztuka, którą tworzy, polega między innymi na stworzeniu postaci. Mam wrażenie, że udało nam się stworzyć świetny zespół, który gdzieś razem na tych mazurskich terenach świetnie się ze sobą rozumie i dobrze się nam razem pracuje” – mówił tuż przed zakończeniem zdjęć do serialu reżyser Łukasz Palkowski.

Praca „na łonie natury” w mazurskim krajobrazie miała dla aktorów dodatkowe atuty. Agnieszka Żulewska (filmowa Kamila, żona Arka którego gra Paweł Domagała) doceniała to, że miejsce pracy może być w przerwie w zdjęciach do tak wymagającego projektu dobrym wypoczynkiem: „Tu mamy dwa w jednym. To naprawdę rzadkość, żeby zobaczyć jak reżyser w czasie przerw łowi ryby na pomoście. My tu pracujemy, ale jednocześnie opalamy się, kąpiemy, spacerujemy i czytamy”.

Z kolei tak o atmosferze na planie opowiada Paweł Domagała – odtwórca głównej roli Arka: „W serialu wizyta w Żmijowisku to sytuacja rodzinna, wakacyjna, która w pewnym momencie diametralnie się zmienia. Na planie zaś jest odwrotnie – ciężko pracujemy, w ogromnym skupieniu i po kilkanaście godzin dziennie, a w przerwach miedzy zdjęciami robi się wakacyjnie – dzięki wspaniałej atmosferze i niezwykłej przyrodzie, która nas otacza”.

O czym będzie „Żmijowisko”? Serial opowiada historię grupy trzydziestoparoletnich przyjaciół ze studiów, którzy wyjeżdżają ze swoimi dziećmi na wakacje do tytułowego letniska. Pewnego wieczoru, w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy, znika 15-letnia Ada (Hania Koczewska), córka Arka (Paweł Domagała) i Kamili (Agnieszka Żulewska). Rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, jednak dziewczyny nie udaje się odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca na miejsce tragedii, aby wznowić poszukiwania. W trakcie prywatnego dochodzenia pojawiają się zaskakujące tropy i nowi podejrzani. Sprawa coraz bardziej się gmatwa i pojawia się w niej coraz więcej wątków. Tym bardziej, że w tle poszukiwań nastolatki jest historia jej rodziców, ich przyjaciół z młodości oraz wzajemnych relacji pełnych skrywanych przez lata konfliktów, namiętności i uprzedzeń. Stopniowo ujawnia się brutalna prawda o życiu w kłamstwie, dwoistości ludzkiej natury oraz wyniszczającej obsesji zazdrości i nienawiści, która nieuchronnie prowadzi do tragedii.

„Żmijowisko” to oryginalna produkcja Canal+ realizowana przez Aurum Film. W serialu występują m.in. Paweł Domagała, Davina Reeves-Ciara, Agnieszka Żulewska, Piotr Stramowski, Cezary Pazura, Wojciech Zieliński, Joachim Lamża, Szymon Piotr Warszawski i Tamara Arciuch. Reżyserem wszystkich odcinków jest Łukasz Palkowski. Scenariusz napisali wspólnie Dana Łukasińska oraz autor powieści, Wojciech Chmielarz.

fot. Przemek Pączkowski
źródło: mat. prasowe Canal+

Tematy: , , , ,

Kategoria: film