banner ad

Kawiarnia Literacka na tegorocznym Off Festival

28 czerwca 2012


Odbywający się w dniach 3-5 sierpnia w Katowicach Off Festival to nie tylko święto muzyki alternatywnej, ale również coroczne spotkania z literaturą w „Kawiarni Literackiej”. Zaproszenie Artura Rojka do objęcia opieki artystycznej nad kawiarnią po raz kolejny przyjął znany prozaik i poeta, Wojciech Kuczok.

Proza i poezja, klasyka i awangarda, rozmowy i koncerty – wszystko to, zdaniem organizatorów znajdziecie w OFF-owej Kawiarni Literackiej. Kto i z jakich powodów pojawi się tym razem? To najlepiej wyjaśni sam kurator.

„Zaprosiłem Ich, bo:

Krzysztof Varga nie tylko stał się pierwszym felietonistą kraju po abdykacji Jurka Pilcha, ale też pióro wyostrzył, rękę rozluźnił i machnął „Trociny”: bluzg na ojczyznę, którego nie powstydziłby się mistrz Bernhard.

Radosław Kobierski to duchowy i fizyczny sobowtór Brunona Schulza, najważniejsza postać śląskiej sceny poetyckiej, również autor próz o imponujących rozmiarach. To także jeden z moich najbliższych towarzyszy włóczęgi przez życie, którego zapraszam dopiero w tym roku, by nie zostać posądzonym o nepotyzm

Olga Tokarczuk, choć od lat niezmiennie jest „on”, a nie „off”, jako bezsporna gwiazda prozy polskiej i najrówniejsza powieściopisarka z najwyższej półki, ostatnio budzi moją pisarską zazdrość także za sprawą tytułu ?Moment niedźwiedzia? – książki osobnej, zawierającej pliki podróżne i sproszone rozważania istotne.

BaBu Król to Stachura odkryty na nowo, wyśpiewany i wykrzyczany tak, że ciary ogarniają mnie w ciałości, a Sted już nigdy nie będzie mi się kojarzył z emablowaniem licealistek przy ognisku.

Mariusz Sieniewicz jest pisarzem nieustannie i żarliwie zaangażowanym, mającym najlepszy na literackim ringu lewy prosty ? lubię jego nokauty.

Andrzej Stasiuk wreszcie się zgodził poświęcić czas wakacyjnych peregrynacji po Europie środkowego wschodu tudzież wschodniego środka i dał się uprosić na festiwal. To autor wyoffowany par excellence, pisarz wagabunda, ostatnio także pasterz (właściciel m.in. barana Smoleńsk). Potrafi przypierdolić (frazą).

Piotr Sommer każdym wersem trafia w sedno języka, a czyni to tak zmyślnie, że nie mogę się oprzeć wrażeniu wybitności jego poezji

Wojciech Bąkowski jest artystą uprawiającym poezję totalną, w której słowa zbratane z obrazem i dźwiękiem dają w efekcie niebywały, hipnotyczny gesamtkunstwerk.

Justyna Bargielska rozpięta między drobiazgiem poetyckim i prozatorskim, rządzi od kilku lat w awangardzie, pozostając przy tym pisarką prawdomówną.

Sławomir Shuty, Che Guevara polskiej prozy, niestrudzenie eksperymentuje z formułą spotkania autorskiego. Aż strach pomyśleć, co wykombinuje w kawiarni literackiej OFF

Janusz Rudnicki jest pisarzem genialnym, który jest i będzie rok w rok na każdym OFF-ie. Póki my żyjemy.

UL/KR to mastna, istotna poezja, której dodano gęstą, poważną fakturę dźwiękową. Misterium muzyczne na zwieńczenie tegorocznej, gwiazdorskiej Kawiarni OFF.”

Off Festival rozpocznie się w piątek 3 sierpnia na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów. Tradycyjnie główną część programu stanowić będą jednak nie literaci, ale muzycy. W tym roku z koncertami pojawią się m.in. znani ze swojego zamiłowania do literatury Iggy Pop, Kim Gordon, Thurston Moore, Henry Rollins, Stephen Malkmus, Colin Stetson i inni.

Na zdjęciu załączonym do newsa: Wojciech Kuczok.

Fot. mat. prasowe.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia