Sentymentalny Hollywood na speedzie

3 listopada 2011

Chuck Palahniuk ?Powiedz wszystko?
Ocena: 7 / 10

Część wielbicieli Palahniuka może w trakcie lektury tej książki zastanawiać się czy ich ulubieniec się starzeje czy też może pozwolił przemówić sentymentaliście, jakiego nawet największy cynik skrywa gdzieś w kieszonce na piersi. ?Powiedz wszystko? to specyficzny hołd dla pradawnego Hollywoodu złożony w formie słodko-gorzkiego quasi-romansu.

Katherine Kenton jest starzejącą się gwiazdą kina. Połączenie Glorii Swanson, Bette Davis i Joan Crawford w jednym, przekwitającym ciele. Po niezliczonych ekranowych kreacjach, porównywalnej liczbie operacji plastycznych i zazwyczaj nieudanych związków, liczy na przełom i odrodzenie swojej kariery. Wokół dawnej bogini ekranu kręci się także kolejny absztyfikant, osobnik nazwiskiem Webster Carlton Westward III. Czujna powiernica Katherine, a zarazem jej najbardziej oddana wyznawczyni, Hazie Coogan słusznie podejrzewa fircykowatego Westwarda o niecne zamiary. Okazuje się, że mężczyzna przygotował już skandalizującą biografię (łże-grafię, jak nazywa podobne publikacje sama Kenton) swojej wybranki, w której przewidziany jest także jej zgon. Książka ma już tytuł (?Niewolnik miłości?!), kontrakt z wydawcą czeka, pozostaje upewnić się, że namiętny romans z hollywoodzką sławą znajdzie przedwczesny finał.

Właściwą bohaterką ?Powiedz wszystko? jest poczciwa Hazie. To ona wykreowała swoją podopieczną i to na jej barkach spoczywa teraz ciężar uratowania jej przed szemranym adoratorem. Palahniuk obarcza jednak bohaterkę specyficzną wersją syndromu Tourette?a, każąc jej wyrzucać z siebie taśmowo nazwiska aktorów, tancerzy, polityków, projektantów mody, wreszcie i nazw alkoholi oraz leków, jakimi obficie raczy się amerykańska socjeta. Wiele z nich pozostanie zresztą dla współczesnego czytelnika zupełną enigmą, ponieważ odsyłają bezpośrednio do dawno minionych czasów złotej ery Hollywood. Tu Clark Gable, tam Mickey Rooney, a gdzie indziej Laurence Olivier. Życie samej Katherine Kenton wciąż miesza się zresztą z jej ekranowymi rolami. Zanim więc ma ją spotkać ta ?właściwa? śmierć, aktorka zdąży wpaść pod omnibus, ulec porażeniu prądem przez wpadający do wanny radioodbiornik, zostanie pożarta przez niedźwiedzie grizzy, zje drażetki migdałowe z dodatkiem cyjanku… I tak w kółko, karuzela personaliów i zdarzeń. Prawda czasu, prawda ekranu, a wszystko i tak jest wielką fikcją.

W całej tej szaleńczej, zwichrowanej fabule czai się jednak pewien sentymentalizm. Jakieś nostalgiczne westchnienie na widok wyidealizowanej pocztówki z Hollywood, na którym kobiety o fryzurze Grety Garbo tulą się do amantów z wąsikiem a la Errol Flynn. A wszyscy palą papierosy i nie mają pojęcia, że nikotyna powoduje raka. Innymi słowy, ?Powiedz wszystko? to taka alternatywna wersja ?Bulwaru zachodzącego słońca?, zrelacjonowanego upustem strumienia świadomości hiperaktywnej, przeżartej obsesjami przyjaciółki Normy Desmond. Przewrotne, ale chyba jednak nie dla każdego.

Oczywiście dostaniemy i porcję palahniukowego sarkazmu. Hollywood sprzed kilku dekad to w jego oczach bardziej stylowa, analogowa i ludzka wersja XXI-wiecznej kultury celebrytów. Westward cichaczem pisze łże-grafię Kenton, a dziś mógłby ją przecież rozparcelować i sprzedawać po kawałku brukowcom. Z kolei jego rzekoma ukochana lubi małe pieski, ale aby zapewnić sobie ładne zdjęcia w prasie urządza przesłuchanie sierot z trzeciego świata, by móc z którąś z nich zapozować. Zupełnie jak współczesne władczynie brukowców, które w zależności od trendu obowiązującego w danym sezonie wymieniają kieszonkowe chihuahua na małych uchodźców z Burkina Faso.

Jeżeli chcecie przeczytać niekonwencjonalną opowieść osadzoną w beztroskich czasach, gdy kino rządziło wyobraźnią milionów i nie odstraszy was ta rwana, amfetaminowa narracja, powinniście sięgnąć po ?Powiedz wszystko?. Wielbiciele Palahniuka brutalnego i cynicznego jak wszyscy diabli mogą tymczasem liczyć, że Amerykanin wszystkiego jednak jeszcze nie powiedział.

Sebastian Rerak

Gdzie kupić:
Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Tematy: , , ,

Kategoria: recenzje