Przyznano nagrody World Fantasy Award 2011

3 listopada 2011


Na zakończonym 30 października konwencie w San Diego przyznano doroczne nagrody World Fantasy Award dla najlepszych autorów fantastyki.

Za najlepszą powieść uznano rozgrywającą się w post-apokaliptycznej Afryce „Who Fears Death” autorstwa Nnedi Okorafor. W dalekiej przyszłości ludobójstwa dziesiątkują region dzisiejszego Sudanu. Agresorzy, plemię Nuru, postanowili zastosować się do słów Wielkiej Księgi i wymordować ludność Okeke. Masakrę przeżyła jedynie brutalnie zgwałcona kobieta, której udało się uciec na pustynię. Tam rodzi dziecko, owoc gwałtu, córeczkę, której skóra i włosy mają kolor piasku. Daje jej na imię Onyesonwu, co znaczy „Who fears death” (z ang. Kto się boi śmierci). Wychowana przez tajemniczego szamana Onyesonwu odkrywa, że różni się od innych. Przeznaczenie wybrało ją do położenia kresu ludobójstwom. Będzie musiała zmierzyć się z siłami natury, historią, tradycją i duchowymi tajemnicami swego narodu a ostatecznie z samą śmiercią.

Nagrodę w kategorii najlepsza nowela (od 10 do 40 tysięcy słów) otrzymała znana polskiemu czytelnikowi z powieści „Anna i król” Elizabeth Hand za tekst „The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon”. Nagroda za najlepsze opowiadanie (miniaturę literacką poniżej 10000 słów) trafiła w ręcę Joyce Carol Oates za „Fossil-Figures”. Za całokształt twóczości statuetkę otrzymał autor „Ostatniego Jednorożca” Peter S. Beagle oraz argentyńska pisarka Angélica Gorodischer.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach:
– zbiór opowiadań: Karen Joy Fowler za „What I Didn’t See and Other Stories”
– antologia: „My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me”, pod redakcją Kate Bernheimer
– artysta: Kinuko Y. Craft

Specialne wyróżnienia otrzymali:
– dla profesjonalistów: Marc Gascoigne z wydawnictwa Angry Robot
– dla nieprofesjonalistów: Alisa Krasnostein z Twelfth Planet Press

World Fantasy Award to nagroda za wybitne osiągnięcia na polu literatury fantasy, przyznawana od 1975 roku podczas World Fantasy Convention. Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się także pisarze głównonurtowi, m.in. Haruki Murakami, Patrick Süskind i Jonathan Carroll. Statuetka, którą otrzymują laureaci przedstawia popiersie H. P. Lovecrafta.

Na załączonym do newsa zdjęciu niektórzy zwycięzcy oraz goście World Fantasy Awards 2011.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy