Chuck Palahniuk

data urodzenia: 21 lutego 1962
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://chuckpalahniuk.net/

Biografia:

Amerykański pisarz i niezależny dziennikarz. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Oregon. W trakcie studiów pracował jako stażysta w rozgłośni radiowej. Po studiach przeprowadził się do Portland, przez krótki czas pracował dla lokalnej gazety, a potem jako mechanik samochodowy. Palahniuk działał również jako wolontariusz w schronisku dla bezdomnych, organizował transport dla nieuleczalnie chorych, zapewniając im w ten sposób udział w grupach wsparcia. Zaprzestał działalności, gdy zmarł jeden z podopiecznych, z którym był bardzo związany.

Palahniuk zaczął pisać dość późno – około 35 roku życia. Aby poznać nowych ludzi zaczął uczęszczać na warsztaty pisarskie prowadzone przez Toma Spanbauera. Z pierwszej napisanej książki Palahniuk nie był do końca zadowolony, dlatego nawet nie próbował jej opublikować. Druga, „Niewidzialne potwory” została odrzucona przez wydawców jako zbyt obrazoburcza. To skłoniło go do napisania książki „Podziemny krąg”, jeszcze bardziej kontrowersyjnej, którą wydawca nieoczekiwania zgodził się opublikować. Palahniuk napisał ją po godzinach, gdy pracował w zakładach samochodowych Freightlinera. Książka, pomimo pozytywnych recenzji nie okazała się bestsellerem. Również film na jej podstawie w reżyserii Davida Finchera początkowo radził sobie nie najlepiej. Dopiero wydanie DVD sprawiło, że „Podziemny krąg” stał się filmem kultowym. Pociągnęło to za sobą wzmożone zainteresowanie twórczością pisarza.

W 1999 roku doszło do zdarzenia, które miało ogromny wpływ na życie osobiste i twórczość pisarza. Ojciec Palahniuka wraz ze swoją partnerką został bestialsko zastrzelony, a następnie spalony we własnym domku letniskowym. Dwa lata później sąd uznał zabójcę winnym i skazał go na karę śmierci. W cieniu tych wydarzeń Palahniuk rozpoczął pracę nad kolejną powieścią „Lullaby”. Pisarz powiedział później, że książka ta pomogła mu pogodzić się z tragicznymi wydarzeniami.

We wrześniu 2003 Palahniuk oficjalnie przyznawał się do orientacji homoseksualnej (przedtem wszyscy sądzili, że ma żonę).

Niedługo potem o pisarzu znowu zrobiło się głośno. W wywiadzie dla „The Guardian” Palahniuk twierdził, że podczas spotkań z czytelnikami, na których prezentował fragmenty opowiadania „Flaki” (można jest znaleźć w zbiorze „Opętani”) blisko 35 osób miało ponoć zemdleć z wrażenia. Podczas promocji kolejnej książki Palahniuk odczytał opowiadanie jeszcze raz, a wówczas liczba omdleń wzrosła do 53, by sięgnąć 60 w czasie innego spotkania z czytelnikami.

Pisarz mieszka w Portland w stanie Oregon ale spędza również czas blisko Seattle w stanie Waszyngton.

Książki:

2011 – Potępieni
2010 – Powiedz wszystko
2009 – Pigmej
2008 – Snuff
2007 – Rant
2005 – Opętani
2004 – Stranger Than Fiction: True Stories
2003 – Uchodźcy i wygnańcy. Spacer po Portland w stanie Oregon
2003 – Dziennik
2002 – Kołysanka
2001 – Udław się
1999 – Niewidzialne potwory
1999 – Rozbitek
1996 – Podziemny krąg