banner ad

Rycembel, Jakubik i Machalica czytają w radiowej Trójce „Solaris” Stanisława Lema

4 grudnia 2018


Rok z książkami w wersji dźwiękowej kończy się w Programie 3 Polskiego Radia emisją „Solaris” w 20 odcinkach. W niedawno zakończonym plebiscycie „100 książek na Stulecie Niepodległości” to właśnie powieść Stanisława Lema została uznana przez słuchaczy za najważniejsze polskie dzieło literackie opublikowane po 1918 roku. Teraz można go posłuchać w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku tuż przed południem. W obsadzie ? Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica.

„Od 1 czerwca 120 stron napisałem, a i te tylko dlatego stołu się trzymają (?) bom się przeczytać ich bojący” ? pisał Stanisław Lem do Aleksandra Ścibora-Rylskiego latem 1959 roku z Zakopanego. Fragment tego listu przytacza Wojciech Orliński w książęce „Lem. Biografia nie z tej ziemi”. Autor „Biografii” rekonstruuje m.in. proces powstawania „Solaris”: „Sześć stron (dziennie) jednej z najważniejszych powieści science fiction w dziejach gatunku! Lem jednak (?) nie miał poczucia, że tworzy arcydzieło. Przeciwnie, dręczyła go obawa, że wychodzi mu powieść o niczym (?) W finale ? pisanym rok później (?) Lem wiedział, że wyszła mu książka zupełnie o czym innym. O czym ? tego po napisaniu tych pierwszych stu dwudziestu stron sam jeszcze nie wie?”.

Wojciech Orliński pisze dalej, że w listach do Jerzego Wróblewskiego Lem próbował samemu sobie wytłumaczyć, o czym właściwie jest „Solaris”. Najważniejszy ciągle wydawał się mu ocean. „U nas ocean będzie nadawał ton planecie, w sposób zresztą dość oczywisty. Co ? wreszcie ? z Harey? W licznych solowych lekturach 'Solaris’ ukochana Krisa Kelvina 'przemawia’ męskim głosem. My, dla tej postaci, stworzyliśmy specjalne miejsce, zapraszając młodą aktorkę ? Elizę Rycembel (laureatka Talent Trójki w kategorii Film). Eliza, debiutując u nas w roli czytającej książkę, uwspółcześnia bohaterkę Lema, choć nadal pozostaje 'fantazją’ Krisa Kelvina” ? wyjaśnia Barbara Marcinik, artystyczna opiekunka Trójkowej adaptacji dzieła Lema.

„Solaris” było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia po raz pierwszy w latach 70. ? w słynnym cyklu „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”. W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego) w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela. W najnowszej wersji jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik ? po raz pierwszy w takiej roli na antenie Trójki. Z kolei jako Snauta i Sartoriusa usłyszmy Piotra Machalicę. Muzykę natomiast napisał i wykonał Łukasz Borowiecki ? kompozytor bardzo mocno związany z Myśliwiecką 3/5/7 oraz współautor m.in. niedawnego sukcesu śpiewającego aktora Pawła Domagały (album „1984”).

„Przedstawiając fragmenty dzieła Lema, zamykamy jednocześnie cykl adaptacji radiowych 'Klasyka polska na Stulecie’, w którym znalazły się ponadto: 'Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy’, 'Przedwiośnie’ i 'Sztafeta'” ? dodaje Barbara Marcinik.

Emisja fragmentów „Solaris” na antenie Trójki od 3 grudnia do początku 2019 roku (ze świątecznymi przerwami) codziennie od poniedziałku do piątku ? około godz. 11:50.

Na zdjęciu: Piotr Machalica i Barbara Marcinik podczas pracy nad adaptacją „Solaris” Stanisława Lema w studiu radiowej Trójki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio