André Aciman pisze kontynuację „Tamtych dni, tamtych nocy”

4 grudnia 2018


André Aciman ogłosił, że zaczął pisać kontynuację swej najsłynniejszej powieści zatytułowanej „Tamte dni, tamte noce”. Niewykluczone, że do decyzji, aby opowiedzieć dalsze losy bohaterów, przyczynił się reżyser filmowej adaptacji książki, Luca Guadagnino.

„Tamte dni, tamte noce” to przejmująca opowieść o wakacyjnym romansie nastolatka Elio i nieco starszego Olivera, stypendysty pracującego nad doktoratem, który odwiedza rodzinny dom chłopaka. Powieść Acimana doczekała się niedawno bardzo dobrze przyjętej ekranizacji autorstwa Luki Guadagnino. Choć film kończy się, gdy obaj bohaterowie wciąż są młodzi, powieść opisuje jeszcze spotkanie między kochankami po 20 latach. To zaledwie 40 stron na końcu książki, ale dla reżysera były one wskazówką, że historia może mieć ciąg dalszy. W wywiadzie udzielonym czasopismu „The Hollywood Reporter” Guadagnino wspominał o planach nakręcenia całej serii sequeli.

„’Tamte dni, tamte noce’ mogą być pierwszym rozdziałem dziejów życia tych ludzi, których widzieliśmy w filmie. A skoro pierwszy rozdział jest opowieścią o dojrzewaniu i stawaniu się młodym mężczyzną, być może następny rozdział będzie o tym, jaka jest pozycja młodego mężczyzny na świecie, czego chce i co pozostało w nim kilku lat po takim emocjonalnym uderzeniu, który uczyniło go tym, kim jest” ? wspominał reżyser. Guadagnino zasugerował nawet, jak mogłaby wyglądać pierwsza scena drugiego filmu. Dojrzalszy o kila lat Elio byłby kinomanem i oglądał w kinie film „Encore” Paula Vecchialiego z 1988 roku opowiadający o mężczyźnie, który opuszcza swoją żonę i dzieci, żeby korzystać z pełni życia, po czym zakochuje się w drugim mężczyźnie. Był to pierwszy francuski film zajmujący się tematyką AIDS.

Choć plany wydawały się poważne, jeszcze tydzień temu scenarzysta James Ivory, nagrodzony za adaptację powieści „Tamte dni, tamte noce” Oscarem, powiedział, że rozmawiał z autorem książki i ten śmiał się z pomysłu kontynuacji, a nawet twierdził, że to nie byłby dobry pomysł. Najwyraźniej jednak Aciman zmienił zdanie, ponieważ dzisiaj rano oświadczył w krótkim wpisie na Twitterze, że przystąpił do pisania sequela. Być może nie chciał, żeby historię kontynuowano na ekranie bez jego udziału, na co zwyczajowo zezwalają filmowcom umowy zawierane z twórcami literackich pierwowzorów.

W Polsce powieść „Tamte dni, tamte noce” ukazała się w styczniu 2018 roku nakładem Poradni K. 28 listopada wydawnictwo W.A.B. opublikowało kolejną powieść Acimana, „Osiem białych nocy”.

[am]
fot. Vice/HBO/Youtube
źródło: The Guardian, The Hollywood Reporter, The Muse/Jezebel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy