Wojciech Chmielarz będzie prowadził z PigOutem podcast o książkach w Polskim Radiu
Polskie Radio rozpoczęło współpracę z Wojciechem Chmielarzem i Piotrem Kniołą, znanym w sieci jako PigOut. Ta dwójka odpowiadać będzie za nowy podcast „Chłopaki od blurbów”, w którym znajdą się rozmowy o książkach prowadzone lekko i bez nadęcia. Pierwszy odcinek został właśnie udustępniony.
Audioserial na podstawie „Znachora” Dołęgi-Mostowicza w święta w radiowej Jedynce. W obsadzie Żurawski, Stenka, Bluszcz, Barciś i inni
W Programie 1 Polskiego Radia w święta usłyszmy nowy audioserial na podstawie powieści „Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W obsadzie znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Danuta Stenka, Michalina Łabacz, Artur Barciś, Sławomir Pacek, Przemysław Bluszcz, Adam Ferency, Józef Pawłowski i inni. Przewodniczką po świecie dawnych kresów będzie Krystyna Czubówna.
100-lecie Teatru Polskiego Radia. Słuchowisko na żywo na podstawie „Warszawianki” Wyspiańskiego w radiowej Jedynce
W sobotę, 29 listopada, w dniu setnej rocznicy pierwszej prezentacji radiowej Teatru Polskiego Radia, Jedynka zaprasza na słuchowisko na żywo z udziałem publiczności. Będzie to nowa adaptacja „Warszawianki” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mariusza Malca.
Pisarze opowiedzą o muzycznych inspiracjach. Cykl rozmów na antenie radiowej Czwórki
Radiowa Czwórka zaprasza na cykl rozmów o literaturze i muzyce. W każdym spotkaniu wezmą udział polscy pisarze, którzy opowiedzą o swoich książkach, muzycznych inspiracjach obecnych w ich twórczości, a także ulubionych utworach, artystach, gatunkach i wspomnieniach dźwiękowych. Rozmowy będą prowadzone z udziałem publiczności i transmitowane na antenie Czwórki.
„Ślub” Witolda Gombrowicza w poniedziałek na antenie radiowej Trójki. Słuchowisko na żywo z Teatru Studio
Po dobrze przyjętym słuchowisku „Oni” Witkacego Teatr Studio i Polskie Radio zapraszają na kolejny spektakl dźwiękowy na żywo. Tym razem będzie to „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Kabicza. Transmisja na antenie radiowej Trójki w poniedziałek, 26 maja.
„Oni” Witkacego w radiowej Dwójce. Słuchowisko na żywo prosto z Teatru Studio
Polskie Radio i Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie zapraszają na słuchowisko teatralne na żywo pt. „Oni” według dramatu Witkacego. Spektakl odbędzie się 24 lutego, czyli dokładnie w 140. rocznicę urodzin genialnego artysty, a jego transmisję na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć od godz. 19:00.
Laureat Nike Cezary Łazarewicz będzie współtworzył serial radiowy „Matysiakowie”
Pisarz i dziennikarz Cezary Łazarewicz dołączył do grona autorów „Matysiaków” – popularnego serialu radiowego, emitowanego na antenie Programu 1 Polskiego od 68 lat. W nowej roli zadebiutuje odcinkiem, który usłyszymy na antenie w sobotę, 21 września o godz. 13:15.
Premiera słuchowiska o Ireneuszu Iredyńskim w sobotę w radiowej Jedynce
W sobotę, 3 lutego, tuż po godz. 21:00 w radiowej Jedynce premierę będzie miało słuchowisko opowiadającej o Ireneuszu Iredyńskim. Spektakl dźwiękowy „Przeciw przemocy – Sceny z albumu Ireneusza Iredyńskiego” autorstwa Piotra Müldnera-Nieckowskiego rozgrywa się w ostatnich latach życia pisarza.
Nowe słuchowisko radiowej Dwójki na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Premiera w najbliższą niedzielę
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Emisja w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, o godz. 19:00 na antenie radiowej Dwójki.
Jan Stokłosa i zaproszeni artyści interpretują teksty polskich poetów romantycznych. Posłuchaj całej płyty
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego projektem muzycznym. Na stronie i kanale YouTube resortu udostępniono płytę zatytułowaną „Jednego serca. (Kon)teksty romantyzmu polskiego”, na której znalazły się nowe muzyczne aranżacje znanych utworów oraz premierowe kompozycje Jana Stokłosy do słów najwybitniejszych polskich poetów okresu romantyzmu.
Polscy artyści śpiewają wiersze Cypriana Kamila Norwida. Premiera płyty „Norwid / Od.Nowa”
Narodowe Centrum Kultury wydaje płytę z nagraniami, które polscy artyści stworzyli do wybranych wierszy Cypriana Kamila Norwida. Premiera albumu w sklepach stacjonarnych i online już w środę 13 lipca.
Inspirowane dziełami Czesława Miłosza słuchowisko dokumentalno-poetyckie „Piesek przydrożny – powrót” w niedzielę w radiowej Trójce
„Bieda temu, kto wyrusza i nie powraca” – to słowa Oskara Miłosza, wyryte nad gankiem w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Dwa dzieła jego młodszego kuzyna, Czesława Miłosza – „Piesek przydrożny” i „Powrót” – zainspirowały twórców słuchowiska, którego premiera odbędzie się na Scenie Teatralnej Trójki w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, po godzinie 20:00.
Premierowe słuchowisko i specjalne audycje w radiowej Dwójce w 7. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza
24 kwietnia przypada 7. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. By upamiętnić życie i twórczość tego wybitnego poety, dramaturga i scenarzysty, Program 2 Polskiego Radia przygotował na nadchodzący weekend audycje specjalne oraz spektakle na podstawie dzieł artysty – w tym premierową adaptację „Pułapki”, w której wystąpią m.in. Piotr Bajtlik i Marian Opania (na zdjęciu).
Tydzień Stanisława Lema w radiowej Jedynce i Dwójce
W Roku Stanisława Lema Jedynka i Dwójka Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z twórczością autora „Solaris”. W tygodniu poprzedzającym 15. rocznicę śmierci pisarza, która przypada 27 marca, na antenie obydwu stacji będzie można usłyszeć specjalne audycje poświęcone Lemowi oraz nagrania archiwalne z jego udziałem.
Spektakl dźwiękowy na podstawie powieści „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego w sobotę w radiowej Jedynce
„Popiół i diament” będzie można usłyszeć na antenie radiowej Jedynki w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia. Spektakl dźwiękowy na podstawie wielkiego dzieła Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Janusza Kukuły zostanie wyemitowany w najbliższą sobotę, 13 marca.
Muzycy interpretują wiersze w radiowej Czwórce. W przyszłym tygodniu Spinache będzie rapował Fredrę, Szymborską i Brzechwę
Co tydzień na antenie Czwórki inny muzyk rapuje lub śpiewa wybrane wiersze polskich poetów. W nadchodzących tygodniach usłyszymy interpretacje nie tylko takich raperów jak Spinache, Vienio, Numer Raz czy Duże Pe, ale także Paprodziada, Mai Koman czy Ady Styrcz. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o godzinie 8:30.
85. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego: radiowa Dwójka zaprasza na serię audycji i słuchowisk poświęconych pisarzowi
2 kwietnia 1935 roku przyszedł na świat Marek Nowakowski ? wybitny polski pisarz, scenarzysta i publicysta. W 85. rocznicę urodzin zmarłego w 2014 roku piewcy Warszawy oraz jej mieszkańców Program 2 Polskiego Radia w najbliższych dniach przypomni sylwetkę twórcy oraz wyemituje słuchowiska na podstawie jego prozy.
Polskie Radio wspiera akcję #zostańwdomu i prezentuje liczne książki w interpretacji wybitnych aktorów
Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje książek polskich i zagranicznych autorów ? to wszystko przygotowało Polskie Radia, które wspiera akcję #zostańwdomu i poszerza swoją ofertę kulturalną.
Rycembel, Jakubik i Machalica czytają w radiowej Trójce „Solaris” Stanisława Lema
Rok z książkami w wersji dźwiękowej kończy się w Programie 3 Polskiego Radia emisją „Solaris” w 20 odcinkach. W niedawno zakończonym plebiscycie „100 książek na Stulecie Niepodległości” to właśnie powieść Stanisława Lema została uznana przez słuchaczy za najważniejsze polskie dzieło literackie opublikowane po 1918 roku. Teraz można go posłuchać w radiowej Trójce od poniedziałku do […]
„Kurka Wodna” Witkacego w niedzielę na antenie radiowej Dwójki
Od maja radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku ? a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Drugim przedstawieniem z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” będzie „Kurka Wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Premiera w niedzielę 17 czerwca o godz. 12:00 na scenie Teatru Polskiego w Warszawie […]















