Olaf Lubaszenko czyta w radiowej Dwójce „Ostatnią brygadę” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

11 maja 2018


Wydana po raz pierwszy (w odcinkach) w 1930 roku „Ostatnia brygada” to jedna z kilkunastu powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza ? znakomitego pisarza, dziennikarza i scenarzysty okresu międzywojennego. Fragmentów dzieła krytycznie opisującego kondycję ówczesnych elit polskich ? w mistrzowskiej interpretacji Olafa Lubaszenki ? można słuchać od piątku 11 maja w Programie 2 Polskiego Radia.

Intryga jest następująca: Andrzej Dowmunt, który zdobył duży majątek w Afryce, powraca do kraju, by zainwestować kapitał w ojczyźnie. Ku swemu zaskoczeniu spostrzega, że polskie elity nie dbają o los Polski i gospodarki, a jedynie o swój prywatny interes. Szczególnie dotyczy to członków tzw. „ostatniej brygady” ? grupy karierowiczów, dorabiających sobie rzekomą legionową przeszłość po to, aby znaleźć się w obozie władzy.

„Tadeusz Dołęga-Mostowicz nie był piłsudczykiem, a jego postawa zaostrzyła się po przewrocie majowym. Można więc powiedzieć, że pisząc 'Ostatnią brygadę’ zbiera materiały do swojej najbardziej popularnej powieści, czyli 'Kariery Nikodema Dyzmy’. I choć ?Ostatnia brygada? posiada wiele mielizn, to ciągle martwią i zarazem bawią odniesienia do współczesności ? takie, jak np. przekupni, lekkomyślni ministrowie; korupcja i korupcjogenny system; zepsucie obyczajów i brak moralności” ? wyjaśnia Anna Lisiecka, autorka radiowej adaptacji dzieła.

Wszystko to podane zostało w atrakcyjnych scenografiach i z udziałem nie mniej atrakcyjnych postaci ? w tym również intrygujących kobiet, także szpiegów. Ale czy pojawiają się tam ludzie uczciwi? Bohater książki na początku zdaje się takim być, ale wikła się jednak w niefortunne romanse, a jedno uwikłanie pociąga za sobą drugie. Pesymistycznie brzmi, ale znakomicie się czyta ? przede wszystkim dlatego, że „Ostatnia brygada” jest zabawnie napisana.

Powieści w 20 odcinkach w znakomitej, premierowej interpretacji Olafa Lubaszenki można słuchać w radiowej Dwójce od 11 maja ? codziennie (od poniedziałku do piątku) w „Książce do słuchania” o godz. 19:00.

fot. Polskie Radio

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio