Polscy uczniowie chcą pobić kolejny rekord we wspólnym czytaniu książek

11 maja 2018


Polscy uczniowie będą bili rekord w czytaniu książek w jednym momencie. Poprzeczka zawieszona jest wysoko. W zeszłym roku czytało w tym samym czasie 459 409 osób. Czy tym razem uda się zgromadzić większą liczbę chętnych?

Organizatorem akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, a współorganizuje przedsięwzięcie ponad 2000 bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych. Symbol akcji to rekord liczby czytających, ale nie jest on głównym celem całego zamieszania. „Rekord to symbol, miara obrazująca skalę
przedsięwzięcia i motywacja dla uczniów, których łatwiej zaangażować w przedsięwzięcie polegające na rywalizacji. Cele akcji, które zawsze wymieniamy, są mniej nośne, ale ważniejsze. To m.in. budowanie pozytywnych skojarzeń z czytelnictwem, integracja bibliotek z dziećmi i młodzieżą, umacnianie pozycji bibliotek w szkołach i w środowisku lokalnym, walka ze stereotypem, że 'dzisiejsza młodzież nie czyta'”
? piszą organizatorzy. „Tak naprawdę chcieliśmy sprawić, by cała szkoła rozłożyła się na trawie i wspólnie poczytała. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować, złapać kontakt z biblioteką, wejść w krąg czytelników”.

W piątek 8 czerwca o godz. 10:00 kilkaset tysięcy uczniów przez jakiś czas będzie czytało książki. Czy doczyta je do końca? Znaczna część pewnie tak, ale najpierw muszą wziąć je do ręki w miłej atmosferze, zobaczyć, że robią to ich rówieśnicy i że nikt ich do tego nie zmusza. Uczniowie zamanifestują, że wbrew powszechnej opinii czytają, i to więcej niż dorośli.

Uczestnicy poprzednich edycji czytali m.in. w szkołach, na rynkach, w parkach, w centrach handlowych, w metrze, a nawet na Giewoncie. Odbywały się manifestacje uliczne, festyny czytelnicze, flashmoby, powstawały filmy z dronów. W akcji biorą udział przedstawiciele lokalnych władz i osoby publiczne, pomagają w niej wydawcy i hurtownie książek. W wielu gminach było to pierwsze masowe wydarzenie związane z czytaniem. Czasem instytucje różnego typu łączą siły, tworząc wspólną akcję dla całej miejscowości.

Jeśli chcielibyście sprawdzić, gdzie w waszej okolicy organizowana jest akcja, oraz poznać szczegóły, zajrzyjcie na stronę www.czytamy.org.

fot. Biblioteka w Szkole

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy