Zapowiedzi Domu Wydawniczego Rebis na pierwszy kwartał 2019 roku

14 stycznia 2019


Dom Wydawniczy Rebis uchylił nam rąbka tajemnicy na temat planów wydawniczych oficyny na pierwszy kwartał 2019 roku. Jakich tytułów możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach? Zobaczcie!

Paolo Sorrentino „Nieistotne wizerunki”
(premiera: 15 stycznia)

Co łączy życie Elsiny Marrone, niezrównanej w kołysaniu biodrami miliarderki z krótkim doświadczeniem w zawodzie kierowcy Formuły 1, z życiem Peppina Valletty, romantycznego śpiewaka z piano baru opiekującego się niepełnosprawnym synem, albo Lindy Giugi?, kobiety niemal niepokonanej przy pokerowym stole? Łączy je właśnie to, że każde z nich jest życiem. Składają się z mnóstwa być może nieistotnych, ale przez to wcale nie drugorzędnych zdarzeń.

Biorąc za punkt wyjścia portrety autorstwa Jacopa Benassiego, Paolo Sorrentino wyobraża sobie historie uwiecznionych na nich osób, nie wiedząc, kim są ani co robią. Z błyskotliwym humorem łączy różne rejestry i treści, w jednym zdaniu przechodząc od cierpienia do śmiechu, od wzruszenia do ironii, snując niesplecione ze sobą opowieści o miłości, samotności i przyjaźni, komedie, melodramaty, tragedie i farsy.

„Nieistotne wizerunki” to wspaniała, polifoniczna powieść o ludzkiej egzystencji autorstwa włoskiego reżysera i scenarzysty, autora takich filmów, jak: „Wielkie piękno”, „Młodość”, „Wszystkie odloty Cheyenne’a” czy najnowszy „Oni”.

Cixin Liu „Piorun kulisty”
(premiera: 15 stycznia)

W trakcie burzy piorun kulisty zabija rodziców czternastoletniego Chena, spalając ich na popiół. Od tego czasu Chen postanawia poświęcić życie badaniu tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego, wciąż otoczonego tajemnicą. Jako naukowiec obsesyjnie poszukuje prawdy w stacjach meteorologicznych, w laboratoriach wojskowych, a nawet w opustoszałej radzieckiej bazie ukrytej na Syberii. Kolejne odkrycia pokazują, że to tajemnicze zjawisko prowadzi na całkowicie nieznane obszary fizyki.

Z czasem Chen odkrywa, że rozszyfrowanie sekretu pioruna kulistego może wywołać katastrofalne wręcz skutki. Badania Chena nadają sens jego życiu, ale wiodą do konfliktu z bezwzględnymi wojskowymi i naukowcami, dla których w poszerzaniu wiedzy nie ma miejsca na etyczne dylematy. Czy piękna pani major, w której Chen jest skrycie zakochany, dąży do stworzenia śmiercionośnej broni?

„Piorun kulisty” to kolejna powieść jednej z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. Cixin Liu otrzymał liczne nagrody Yinhe i Xingyun, najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla chińskojęzycznych twórców fantastyki. Jego trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” została uznana za największe w ostatnich latach wydarzenie w światowej SF. W 2015 roku za „Problem trzech ciał”, pierwszy tom cyklu, Liu zdobył nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy w historii przyznaną autorowi nieanglojęzycznemu.

Bernard Minier „Siostry”
(premiera: 16 stycznia)

Najnowsza powieść Bernarda Miniera i zarazem ostatnia część cyklu o komendancie Martinie Servazie! Kiedy zostają odnalezione zwłoki żony znanego pisarza, Martin Severaz wraca do sprawy sprzed 25 lat, która była jednocześnie jego pierwszą w karierze sprawą. W 1993 roku dwie siostry, 20 letnia Alice i rok starsza Amber zostają odnalezione w lesie martwe, ubrane w komunijne sukienki, z twarzami zwróconymi ku sobie, przywiązane do pni drzew. Podobieństwa z nowym morderstwem są uderzające. Czy Martin Severaz podczas swojego pierwszego śledztwa popełnił błąd?

Jose Saramago „Rozterki śmierci”
(premiera: 5 lutego)

Powieść laureata literackiej Nagrody Nobla! Znienawidzona przez ludzkość, sfrustrowana śmierć postanawia porzucić swoje zajęcie. To zaskakujące wydarzenie początkowo wydaje się błogosławieństwem, szybko jednak odsłania skomplikowane zależności pomiędzy Kościołem, Państwem i zwykłym codziennym życiem.

Śmierć, jako punkt wyjścia i główny bohater powieści, daje autorowi pretekst do rozważań przede wszystkim o życiu, miłości, sensie ? lub jego braku ? naszego istnienia, o kondycji współczesnego człowieka. Powieść, przesycona Saramagowskim humorem i ironią, jest prawdziwą ucztą literacką.

Geraint Jones „Krwawy las”
(premiera: 12 lutego)

Powieść łącząca emocje „Gladiatora” Ridleya Scotta z autentyzmem „Plutonu” Olivera Stone?a. Wojenny weteran debiutuje powieścią idealną dla fanów Bernarda Cornwella, Simona Scarrowa, Bena Kane?a i Conna Igguldena, realistyczną historią o filmowym tempie akcji. W 9 roku n.e. w Lesie Teutoburskim rzymskie orły zostały rozniesione na germańskich włóczniach. To była jedna z największych militarnych klęsk w dziejach.

Nazywają go Feliksem, „szczęśliwym”, bo jako jedyny ocalał z krwawej jatki w lasach Germanii. Stracił pamięć, nie wie, kim jest, ale na pewno jest żołnierzem. Wcielony do legionu wraz z towarzyszami z drużyny stawia czoło brutalnym germańskim wojownikom. W leśnej gęstwinie zwycięski marsz dumnych legionistów Warusa przeradza się w desperacki odwrót zdziesiątkowanych żołnierzy. Czy Feliks przypomni sobie, skąd się wziął w tamtym krwawym lesie?

Realistyczne opisy brutalnych walk, rozpacz i determinacja, krew i pot, wola przetrwania i odpowiedzialność za towarzyszy broni ? ta trzymająca w napięciu powieść pokazuje, że prawa wojny i los szeregowego żołnierza ? bez względu na epokę ? są uniwersalne. Dla czytelników o mocnych nerwach.

Nick Redfern „Tajemna historia świata”
(premiera: 12 lutego)

Oficjalna historia ludzkości ? ile z niej to prawda, a ile fikcja? Ile ważnych faktów ona zataja, ile przekłamuje? Czy mamy wierzyć w oficjalne wersje wydarzeń, nawet gdy są sprzeczne z relacjami świadków i dowodami naukowymi? A w ogóle kto tak naprawdę sprawuje dziś nad nami władzę?

Od zarania cywilizacji do XXI wieku, od teorii na temat obcych ingerujących w rozwój starożytnych kultur po „nowy ład światowy”, autor „Tajemnej historii świata” przedstawia to, co uchodzi za skrupulatnie skrywaną część dziejów. Przygląda się zagadkom z początków rodzaju ludzkiego, spiskom tajnych bractw i stowarzyszeń, lotom UFO, inwigilacji społeczeństw przez współczesne rządy i badaniom nad kontrolą umysłów. Docieka, ile jest prawdy w pogłoskach o tajemniczych „czarnych śmigłowcach”, bierze pod lupę ustawę Patriot Act, doniesienia o światowej akcji mikroczipowania i rewelacje Snowdena.

Nick Redfern rzetelnie ? choć niekiedy z przymrużeniem oka ? dokumentuje najciekawsze alternatywne wersje tajemniczych wydarzeń, które nurtują zarówno sceptyków, jak i marzycieli. Decyzję, czy mamy tu do czynienia z utajonymi pokładami rzeczywistości, czy wytworami fantazji, pozostawia do uznania czytelnika. Tak czy owak jedno jest pewne ? ta książka nikogo nie znudzi!

Mons Kallentoft „Pocałunek kata”
(premiera: 26 lutego)

Po imprezie młoda dziewczyna staje się obiektem seksualnych szykan w mediach społecznościowych. Na lotnisku w Linköping porwany zostaje samolot. Zamordowana nastolatka zostaje znaleziona z zgniatarce do samochodów. A to dopiero początek najbardziej piekielnej wiosny w historii Linköping.

Inspektor policji kryminalnej Malin Fors wróciła do Szwecji po wyczerpującym okresie jako oficer łącznikowy w Bangkoku. Udało jej się zachować trzeźwość, ale nie może znaleźć sobie miejsca i potrzebuje jakiejś skomplikowanej sprawy, by odsunąć od siebie pragnienie picia. Ale czy będzie w stanie powstrzymać mordercę, zanim zginą kolejni młodzi ludzie? Pogoń szybko przeradza się w rozpaczliwą walkę z czasem.

„Pocałunek kata” to druga część nowego, inspirowanego pięcioma zmysłami cyklu o Malin Fors autorstwa króla powieści kryminalnej Monsa Kallentofta. Pierwsza część, „Zapach diabła”, została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, podobnie jak jego wcześniejsze książki o Malin.

Dermot Turing „XYZ. „Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”
(premiera: 26 lutego)

Grudzień, 1932. W łazience jednego z belgijskich hoteli francuski szpieg fotografuje tajne dokumenty ? instrukcję obsługi maszyny szyfrującej, Enigmy. Kilka tygodni później pewien matematyk w Warszawie odczytuje zaszyfrowane wiadomości wysłane przez Trzecią Rzeszę, co umożliwia złamanie szyfru Enigmy w Bletchley Park. Współpraca między Francją, Wielką Brytanią i Polską otrzymuje kryptonim „X, Y i Z”.

Grudzień, 1942. Połowa II wojny światowej. Polscy kryptolodzy przebywający we Francji uciekają przed Gestapo. Ludzie związani z sekretem Enigmy mają zakaz przebywania w strefie walk, w obawie przed pojmaniem. MI6 planuje potajemnie ich ewakuować. Jeśli coś pójdzie źle i zostaną złapani, mogą zdradzić największe sekrety wojny.

„XYZ” opisuje, jak francuskie, brytyjskie i polskie służby specjalne nawiązały współpracę, by wspólnie rozwikłać zagadkę Enigmy. Książka opowiada o tym, jak tuż pod nosem Niemców praca nad złamaniem szyfrów była kontynuowana w Vichy. Oraz o tym, jak polscy kryptolodzy kontynuowali swoją pracę, zdobywając tajne informacje na temat ZSRR na początku zimnej wojny. Autorem „XYZ” jest Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego naukowca, kryptologa Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki, człowieka, który złamał szyfr niemieckiej maszyny enigma.

Hanna Cygler „Gra na cztery”
(premiera: 12 marca)

„Gra na cztery” to współczesna powieść obyczajowa, która w lekki, zabawny i momentami wzruszający sposób, opowiada o codzienności i problemach czterech kobiet, związanych ze światem muzyki. Bianka i Dorota to skrzypaczki z gdańskiej orkiestry symfonicznej, Łucja jest początkującą menadżerką kwartetu smyczkowego, a Miśka to dziennikarka z działu kultury, znana z wcześniejszej powieści autorki pt. „Bratnie dusze”.

Trudne relacje z mężczyznami, toksyczne związki mroczne tajemnice z przeszłości, rywalizacja z innymi muzykami. Bohaterki „Gry na cztery” nie poddają się jednak łatwo i mimo licznych perypetii, starają się osiągać zamierzone cele.

Jedna z najchętniej czytanych polskich pisarek powraca z nową powieścią! Łączny nakład książek Hanny Cygler wydanych przez Rebis wynosi ponad 150 000 egzemplarzy!

Adriana Lisboa „Kruczogranatowe”
(premiera: 19 marca)

Nowa powieść autorki „Symfonii w bieli”! Książka drogi. 13-letnia dziewczyna po śmierci matki wyrusza z Brazylii do USA w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie widziała. Zatrzymuje się w domu byłego męża swojej matki, Brazylijczyka z Denver, strażnika w bibliotece miejskiej. Temu powrotowi do przeszłości towarzyszy powolne odkrywanie zaskakującej historii rodziców, bojowników o wolność Brazylii w latach 60. XX wieku. Historie i losy tej trójki bohaterów zazębiają się ze sobą, a z narracji wyłaniają się pytania: kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy. Piękna poetycka proza o poszukiwaniu korzeni.

Nicolas Vanier „Szkoła życia”
(premiera: 26 marca)

Nicolas Vanier, autor bestsellerowej „Belli i Sebastiana” zaprasza czytelników do poruszającej, zabawnej i wzruszającej opowieści o sile prawdziwej przyjaźni! Na podstawie książki autor nakręcił film pod tym samym tytułem

Dla Paula, który nie widział w życiu niczego poza światem paryskich przedmieść, spotkanie z dziką przyrodą Sologne jest fascynujące. Oddany pod opiekę Borela, który pracuje jako łowczy, szybko nawiązuje znajomość z najsprytniejszym kłusownikiem w okolicy. Paul poznaje tajemnice natury, cieszy się wolnością i pełną piersią oddycha nowym życiem, aż pewnego dnia staje oko w oko z potężnym jeleniem. Pragnąc uchronić go przed ludźmi, wstępuje na ścieżkę, która doprowadzi go do tajemnicy własnych narodzin. Oda na cześć natury, ale także refleksja na temat tożsamości, pochodzenia, przyjaźni.

Daniel Mason „Zimowy żołnierz”
(premiera: 4 kwietnia)

Wiedeń 1914 rok. 22-letni Polak, Lucjusz Krzelewski, studiuje medycynę, gdy wybucha wojna, która błyskawicznie rozlewa się po całej Europie. Zafascynowany mitami o bohaterskich wyczynach chirurgów operujących walczących żołnierzy, zaciąga się do wojska, myśląc, że dostanie przydział do znakomicie zorganizowanego lazaretu. Niestety, miejsce, do którego go posyłają, to nędzny szpital polowy urządzony w zniszczonym przez pociski wiejskim kościele w Karpatach ? epidemia tyfusu sprawiła, że uciekli stamtąd wszyscy lekarze, i przy chorych została tylko jedna pielęgniarka, dziwna zakonnica o imieniu Małgorzata.

Prawda jest taka, że Lucjusz nigdy wcześniej nie trzymał w ręku skalpela ? musi uczyć się w biegu brutalnej, partyzanckiej medycyny od Małgorzaty. I pewnego dnia do szpitala przywożą nieprzytomnego żołnierza wygrzebanego ze śnieżnej zaspy, który ma pod mundurem pochowane tajemnicze rysunki. Chcąc go za wszelką cenę ratować, Lucjusz podejmuje fatalną decyzję, która zaważy o losach pacjenta, jego samego i Małgorzaty, w której jest zakochany.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi