W starym albumie fotograficznym zakupionym na eBayu odkryto zdjęcia rodziny Jane Austen

15 stycznia 2019


Mieszkająca w Irlandii pasjonatka historii, Karen Ievers, zakupiła w serwisie aukcyjnym eBay wiktoriański album fotograficzny. Spodziewała się znaleźć w nim zdjęcia XIX-wiecznych arystokratów. Ku swojemu zdziwieniu odkryła, że widnieją na nich członkowie rodziny Jane Austen.

Karen od lat interesuje się historią własnej rodziny, zbierając materiały na temat przodków męża i ich domu, dworku Mount Ievers. Na aukcji wystawionej na eBayu w Stanach Zjednoczonych zobaczyła album należący niegdyś do niejakiego Lorda George’a Hilla z zamku Hillsborough. Skoro zawierał zdjęcia arystokratów z epoki i związany był z Irlandią, Karen uznała, że warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ pozwoli jej lepiej poznać rzeczy i stroje, które mogli posiadać dawno nieżyjący członkowie jej rodziny. Album był jednak drogi – kosztował 2800 dolarów. Sprzedawca najwyraźniej jednak nie zdawał sobie sprawy z historycznego znaczenia zawartych w nim fotografii, ponieważ zgodził się sprzedać go za 1000 dolarów.

Gdy album dotarł do Irlandii, Karen zwróciła uwagę na umieszczone pod zdjęciami opisy wykonane ołówkiem. Zawierały imiona i nazwiska osób widniejących na fotografiach. Zaczęła wpisywać je w wyszukiwarkę internetową i odkryła, że ma przed sobą wizerunki członków rodziny Jane Austen, do tej pory częstokroć znanych badaczom i historykom jedynie ze wzmianek w dokumentach historycznych. Skontaktowała się z dr Sophią Hillan, która kilka lat temu napisała książkę o bratanicach pisarki. „Ten album jest niezwykły. Kiedy Karen podzieliła się ze mną niektórymi zdjęciami, nie mogłam w to uwierzyć” – powiedziała badaczka.

Samej Jane Austen w albumie nie znajdziemy. Fotografię wynaleziono w latach 30. XIX wieku, czyli jakieś dwie dekady po śmierci autorki „Dumy i uprzedzenia”. Album pokazuje jednak jej rodzinę i miejsca, które znalazły odbicie w jej twórczości. Pisarka nie miała własnych dzieci, dlatego bliscy byli dla niej bardzo ważni.

Album należał do lorda George’a Augusty Hilla, arystokraty, który poślubił dwie bratanice Austen: Cassandrę i (po jej śmierci) Louisę. Obie były córkami starszego brata Jane, Edwarda. Na zdjęciach widzimy też Fanny Knight (powyżej), najstarszą bratanicę, którą pisarka traktowała prawie jak swoją siostrę. Fotografia w czepku prawdopodobnie pochodzi z późniejszego okresu niż dotychczas znane wizerunki kobiety. Mamy też kolejne dziecko Edwarda, wielebnego Charlesa Bridgesa Knighta (w cylindrze), który w towarzystwie lorda Georga, jego syna i panny Marianne przechodzi najprawdopodobniej obok kaplicy albo kościoła.

Bliscy Austen wiedli często życie, które śmiało mogłoby stanowić wątek którejś z jej powieści. Możemy zatem zobaczyć zdjęcie bratanka (poniżej), który w atmosferze skandalu poślubił pasierbicę swojej siostry. Jest też fotografia ślubna przedstawiająca wnuczkę brata Austen. Świeżo poślubiony małżonek panny młodej nie posiada ręki – stracił ją tuż przed ślubem w bohaterskiej walce z tygrysem w Indiach.

Związek właściciela albumu, lorda George’a Hilla, z Cassandrą też napotkał przeszkody. Matka dziewczyny nie była zadowolona, że adorator nie posiadał majątku, dlatego podobnie jak kapitan Wentworth z „Perswazji”, musiał się rozstać z ukochaną na osiem lat, zanim zdołał się wzbogacić. Z kolei życie widocznej na jednym z zamieszczonych wyżej zdjęć Marianne odzwierciedlało fabułę „Rozważnej i romantycznej”. Podobnie jak Eleonora i jej imienniczka Marianna została wyrzucona z domu przez własnego brata.

Badaczy z pewnością zainteresuje też zdjęcie Chawton House – chatki znajdującej się na rodzinnych włościach, w której Austen pisała w ostatnich latach swego życia.

„To było niesamowite, móc zobaczyć na tych unikatowych fotografiach twarze ludzi, o których pisałam od tylu lat” – mówi dr Sophia Hillan. Eksperci mają nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować wystawę zdjęć z albumu.

[am]
fot. Karen Ievers
źródło: Daily Mail

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy