„Młodość” Paola Sorrentino możecie nie tylko obejrzeć, ale też przeczytać
Paolo Sorrentino nie próżnował na planie swojego najnowszego filmu pt. „Młodość”. W trakcie realizacji zdjęć twórca oskarowego „Wielkiego piękna” równolegle pisał powieść na podstawie scenariusza filmu. Zbeletryzowana wersja „Młodości” pojawi się w księgarniach już 8 września nakładem wydawnictwa Rebis.
„Młodość” to opowieść o dwóch przyjaciołach, wybitnym kompozytorze i sławnym reżyserze, którzy spędzają wakacje w alpejskim kurorcie pełnym niezwykłych gości. Wspominają swoje życie, próbując, każdy na swój sposób, rozliczyć się z przeszłością, pogodzić z tym, co nieuniknione. W tej niezwykłej książce, pełnej emocji i błyskotliwego humoru, Paolo Sorrentino przypomina, że metryka to nie wszystko. Że człowiek jest młody, póki nosi w sobie pasję, i że jesień życia nie musi się sprowadzać do ciągłego wsłuchiwania się w nieubłagane tykanie zegara.
Pomysł na historię o wybitnym kompozytorze i zarazem dyrygencie chodził za reżyserem od dość dawna. „Ten zawód wydaje mi się bardzo intrygujący. Czytałem kiedyś o pewnym włoskim dyrygencie, który odmówił występu przed królową. Pochodzę z małego miasteczka i trudno mi było uwierzyć, że ktoś może zachować się w ten sposób. Nie mogłem przestać o tym myśleć i to był sam początek tego projektu” – wyjaśnia Sorrentino.
„Młodość” to bardzo osobista opowieść o miłości. „Chyba udało mi się(…) dojść do granic tego, jak bezpośrednio mogę o niej mówić, bo jestem dość nieśmiały. A miłość to dla mnie przyjaźń, wspomnienia, relacje między rodzicami i dziećmi” – mówi reżyser.
Ważnym tematem historii jest śmiertelność. „Bardzo interesują mnie starsi ludzie. Mam nadzieję, że kiedy już sam będę stary, to zacznę przyglądać się tym młodym. Możliwe też, że zrobiłem 'Młodość’, by rozbroić pewien dość powszechny lęk przed starzeniem się” – dodaje Sorrentino.
Powieść „Młodość” nie jest pierwszą próbą prozatorską znakomitego włoskiego reżysera. Sorrentino już po odniesieniu sukcesu filmem „Boski” napisał swą debiutancką powieść „Hanno tutti ragione”. Książka znalazła się w finale Nagrody Stregi, najbardziej prestiżowej włoskiej nagrody literackiej przyznawanej od 1947 roku, którą otrzymali m.in. Alberto Moravia, Primo Levi i Umberto Eco.
Czy książkowa „Młodość” dorówna pełnemu emocji i błyskotliwego humoru filmowi? Przekonamy się już 8 września.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi