Sześć premier książkowych na nadchodzącym Big Book Festival

2 czerwca 2016

premiery-big-book-2016
Zbliżający się Big Book Festival w Warszawie to nie tylko miejsce atrakcyjnych wydarzeń literackich, ale także okazja dla wydawców do zaprezentowania ciekawych premier książkowych. Przedstawiamy sześć niezwykłych powieści, które znalazły się w nowym bloku festiwalu „Uwaga: premiera!”. Tytuły zostały wybrane spośród wielu nadesłanych zgłoszeń.

„Zaprosiłyśmy wydawców z całej Polski do przedstawienia nam książek, które możemy wspólnie zaproponować czytelnikom na lato. Wybrałyśmy spośród nich te, które są nie tylko wartościowe literacko, ale też reprezentują żywe i ważne nurty we współczesnym pisaniu” ? mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. „Ta szóstka odzwierciedla naszą otwartą filozofię czytania. Lubimy klasykę, ale równie mocno literaturę gatunkową, obyczajową czy biograficzną. W literaturze najwspanialsza jest egalitarność, każdy inaczej odbywa swoją wielką ucieczkę. Mamy nadzieję, że uczestnicy czwartego festiwalu zaufają naszym rekomendacjom, przyjdą podyskutować z autorami. Tym bardziej, że spotkania odbędą się w niezwykłej formule” ? dodaje organizatorka.

Sześć premierowych książek oraz ich autorów przedstawią… także autorzy. Będą nie tylko pytać, ale wymieniać się wrażeniami o rytuałach przy pracy, trickach na kryzysy, historiami o cichych wspólnikach, pierwszych czytelnikach i o drżeniu przed premierą. Wśród prezentowanych tytułów znalazły się trzy książki polskie i trzy przekłady. Na wszystkie te premiery warto zwrócić uwagę nawet jeśli nie będzie się miało możliwości przyjechać do Warszawy na festiwal.

premiery-big-book-2016-1

MICHAŁ PIEDZIEWICZ „DOMINO”, wyd. MG
Rozmowę poprowadzi: ANNA DZIEWIT-MELLER

To już druga powieść dyplomowanego filozofa, który pracował jako kelner, sprzedawca win i satyryk, by wreszcie zająć się opowiadaniem dobrych historii. W debiutanckim „Dżokerze” ukazał Gdynię lat 30., a teraz opisuje, jak wojna i reżim wpłynęły na losy mieszkańców młodego miasta. Mówi, że napisał książkę o pokoleniu, któremu wojnę wypowiedziała historia i o ludziach, którzy ? choć ich wymyślał ? okazali się zadziwiająco prawdziwi.

KATARZYNA PUZYŃSKA „ŁASKUN”, wyd. Prószyński i S-ka
Rozmowę poprowadzi: MAŁGORZATA HALBER

Są dwa trupy, a podejrzenia padają na aspiranta. Najnowsza część popularnej serii o policjantach ze wsi Lipowo, którą znają już czytelnicy od Litwy po Ekwador. Duszna atmosfera niewielkiej społeczności, klasyczny kryminał psychologiczny i unikatowe polskie pejzaże. Katarzyna Puzyńska przyznaje, że to jej najbardziej osobista, najdłuższa i zaskakująco sensacyjna książka.

premiery-big-book-2016-2

MAGDALENA PARYS „BIAŁA RIKA”, wyd. Znak Literanova
Rozmowę poprowadzi SYLWIA CHUTNIK

Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej czerpie z historycznych zdarzeń. Od wojny minęły dekady, a Dagmara odkrywa tajemnicę, do której jej babcia Rika nie chce wracać. Czy kochać wroga to grzech i czy dziedziczymy los po przodkach? Autorka po raz kolejny wraca do przeszłości, tym razem własnej i ? jak tłumaczy ? napisała tę powieść wbrew sobie.

VEDRANA RUDAN „OBY CIĘ MATKA URODZIŁA”, wyd. Drzewo Babel
Rozmowę poprowadzi PAULINA WILK

Chorwacka autorka pisze o cierpieniu kobiet tak otwarcie, że jej literaturę nazwano „językiem krzyku”. W tej powieści jest łagodniejsza i sięga po dowcip, mimo że opowiada o rodzinnej traumie, z której do dziś nie może się wyzwolić. Czy trzeba kochać mamę, jeśli od niej nie zaznało się miłości? I dlaczego zapach taty zostaje z nami na zawsze?

premiery-big-book-2016-3

MATTHIAS NAWRAT „WSZYSTKIE ŚMIERCI DZIADKA JURKA”, wyd. Bukowy Las
Rozmowę prowadzi WOJCIECH KUCZOK

Autor urodził się w 1979 roku w Opolu, jako dziecko wyemigrował z rodziną za Odrę. W Niemczech jest ceniony i nagradzany, w Polsce – jeszcze nieznany. W tragikomicznej powieści posiłkuje się prawdziwymi anegdotami z życia swego dziadka w latach wojny i reżimu. Jest i śmiesznie, i smutno.

ANNE TYLER „POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. DZIEWCZYNA JAK OCET”, Wydawnictwo Dolnośląskie
Przedstawia ROMAN PAWŁOWSKI

Laureatka Pulitzera dołączyła do Projektu Szekspir, w którym uczestniczą m.in. Jeanette Winterson i Jo Nesb?. Podjęła się interpretacji dramatu mistrza. W nowej powieści złośnica jest Amerykanką, jej ekscentryczny ojciec próbuje wydać ją za swego asystenta. Widzom festiwalu tę historię przybliży krytyk i reżyser, który pokaże, jakie miejsce zajmuje ona w długiej linii adaptacji „Poskromienia złośnicy”. Fragmenty przeczyta Agnieszka Żulewska.

„Do niedawna sezon nowości literackich kończył się w maju, a zaczynał we wrześniu. Ale my nie wyobrażamy sobie lata bez książek, tym cieplej zapraszamy na festiwal, który otwiera słoneczne i sprzyjające czytaniu miesiące” ? mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu i poleca lekturę w festiwalowej czytelni pod gołym niebem.

Wszystkie spotkania z autorami premierowych książek odbędą się w Pałacu Szustra, głównym miejscu wydarzeń Big Book Festival w dniach 10-12 czerwca 2016. Rozmowy będą transmitowane na żywo na stronie www.bigbookfestival.pl. Premierowych książek warto poszukać w plenerowej księgarni Matras, która przygotowała dla festiwalowiczów atrakcyjne rabaty, a potem zdobyć autograf. Wstęp na festiwal jest wolny.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi