banner ad

Już za miesiąc Big Book Festival! Znamy pełny program czwartej edycji Dużego Festiwalu Czytania

9 maja 2016

big-book-festiwal-2016-nietoperz
William Szekspir w wersji pop, seans leczenia literaturą, teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, gry, wykłady i pisarskie gwiazdy z pięciu kontynentów. Już za miesiąc rusza najbardziej zakręcony festiwal czytania w Polsce!

Odbędzie się 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i 10 krajów. Fundacja „Kultura nie boli”, organizator festiwalu, spodziewa się 10 tysięcy czytelników i zapowiada, że wszystkich zabierze do innego świata. „Chodźcie z nami! Lećcie z nami! Płyńcie z nami! Do innego świata, do odległych krajów, w przeszłość i w przyszłość, do niezwykłych historii, do ludzi prawdziwszych i wspanialszych niż w codziennym życiu. Wreszcie ? do własnego wnętrza. Literatura pozwala się zgubić i pięknie odnaleźć” ? zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. Festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko. Na trzy dni grupa projektowa Centrala stworzy tam scenografię przenoszącą w czasie i przestrzeni. Działać będzie m.in. otwarta czytelnia, Big Book Radio – pierwsze radio literackie i mobilna stacja kulinarna. „Warto przybyć z kocami, koszami piknikowymi, latawcami i parasolami. Ekwipunek ułatwiający oderwanie się od rzeczywistości jest mile widziany” ? zapraszają organizatorki.

Festiwal rozpocznie w piątek, 10 czerwca późnym wieczorem Hamlet #Casting ? multimedialny eksperyment teatralny na motywach Szekspira. W plenerowym wydarzeniu zobaczymy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpią popularni muzycy. Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. Porozmawiamy o pisaniu scen erotycznych, o fascynacji złem, fenomenie hipsterstwa, modzie na powieści historyczne, a także o wkurzeniu czytelników na uprzedmiotowienie literatury. Pisarze i publiczność wspólnie zmierzą się z elektryzującymi nas problemami” ? mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu. „Z autorami zagranicznymi poruszymy i piękne, i bolesne wątki współczesności. W tym roku gościmy cały świat” ? dodaje.

big-book-festiwal-2016-palac

Gwiazdami Big Book Festival będą autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii (Michael Crummey), z Indii (Rana Dasgupta), z Argentyny (Martin Caparrós). Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskait?, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze. „Smokingi, koturny i trudne słownictwo radzimy zachować na inne okazje, u nas obowiązującą etykietą jest otwartość i swoboda” ? podkreślają organizatorki.

W programie festiwalu dużo nowości. Po raz pierwszy odbędzie się seria spotkań „Uwaga: Premiera!”. To sześć książek, które festiwal poleca na nadchodzące lato. Rozmowy z ich autorami poprowadzą inni pisarze, na przykład z Michałem Piedziewiczem spotka się Anna Dziewit-Meller, a z Matthiasem Nawratem ? Wojciech Kuczok. W bloku znalazły się też powieści Katarzyny Puzyńskiej, Magdaleny Parys, Vedrany Rudan i Anne Tyler.

big-book-festiwal-2016-premiery

W bloku „Pagadanki” fascynujące miniwykłady o wielkich kompozytorach: Kilarze, Mycielskim, Panufniku i Szymanowskim, a także o książkach, które zmieniły świat: Koranie, „Mein Kampf” i „Kapitale”. W bloku „Literatura dla kucharek” legendy o kulturze i potrawach z krańców globu w wykonaniu Grupy Studnia O. A także kuchnia mobilna Kukbuk, czyli społeczny happening, który rozwiązuje języki podczas posiłku z nieznajomymi.

Które wydarzenia najbardziej polecają same organizatorki? „Znów pobijemy rekord świata w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu” ? zaprasza Wilk. „Tym razem ta radosna manifestacja odbędzie się na parkowej polanie. Wystarczy wziąć książkę, pobrać numerek i rozsiąść się z lekturą na pół godziny” ? wyjaśnia. Anna Król rekomenduje natomiast projekty z pogranicza literatury, terapii i słuchowiska. „To nasza specjalność: unikatowe wydarzenia zawieszone pomiędzy różnymi twórczymi dyscyplinami. Tekst jest punktem wyjścia, ale prowadzi w zaskakujące wymiary odczuwania i rozmyślania. Tegoroczne wydarzenia zostały stworzone tak, by poruszyć, rozbawić, ale też najdosłowniej leczyć bolączki codzienności” ? mówi.

big-book-festiwal-2016-statek

Działać będzie m.in. Sanatorium Literackie, do złudzenia przypominające to z „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Każdy pacjent uzdrowiska zostanie poddany diagnozie, a następnie otrzyma odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza. Uwaga, liczba miejsc leżących ograniczona!

Premierowo zaprezentowane zostanie także słuchowisko „Zuzanna” o zmarłej w 1944 r. poetce ? Zuzannie Ginczance. Za scenariusz i reżyserię tej dźwiękowej opowieści odpowiada duet – Jarosław Mikołajewski i Tomasz Cyz, a udział biorą m.in. Maja Komorowska, Maria Maj i Przemysław Stippa. Wydarzenie, realizowane we współpracy z Medium Publicznym można wspierać na platformie crowdfundingowej polakpotrafi.pl.

Najzabawniejszy będzie Teleturniej Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu, inspirowany „Wielką grą”. Publiczność wraz prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty. „Im mniej się wie, tym lepsza zabawa! Chodzi o to, byśmy wspólnie na nowo odkryli tego pisarza, a przy tym dużo się śmiali. Bez obaw, nad naszą niewiedzą będą czuwali najlepsi sienkiewiczolodzy: Ryszard Koziołek i Joanna Sztachelska. Na pewno wyjdziemy z tej hecy mądrzejsi” ? zachęca Wilk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy. Pełny program znajdziecie na stronie: bigbookfestival.pl.

Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania jest największym międzynarodowym festiwalem literackim odbywającym się w Warszawie i jedynym w Polsce tworzonym samodzielnie przez organizację pozarządową. Booklips.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia