Nowa komiksowa wersja pierwszego tomu „Millennium” już na polskim rynku. Pojawi się również kontynuacja książek

16 kwietnia 2017


Niesłabnąca popularność cyklu kryminalnego „Millennium” stworzonego przez nieżyjącego już szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona przyciąga uwagę twórców różnych dziedzin sztuki. W marcu w polskich księgarniach ukazała się komiksowa adaptacja powieści „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” opracowana przez Sylvaina Runberga oraz José Homsa. Co więcej, wydawnictwo Egmont zapowiada również kontynuację książkowych losów Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander ? poznamy więc też historie, których nie przedstawiono w powieściach.

Od razu wypada rozwiać jakiekolwiek wątpliwości ? komiksowa wersja „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” utrzymana jest w duchu literackiego pierwowzoru. Wciągającą intrygę kryminalną przedstawiono na społeczno-kulturowym tle współczesnej Szwecji. I choć opowieść graficzna jest oczywiście zdecydowanie skromniejsza objętościowo niż pierwszy tom trylogii Larssona, to trzeba oddać, że scenarzysta komiksu, Sylvain Runberg, doskonale poradził sobie ze sztuką adaptacji niełatwego, bo wielowątkowego materiału wyjściowego.

Historia przedstawiona na kartach „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” znana jest prawie wszystkim czytelnikom, jeśli nie z książek, to z którejś z dwóch filmowych adaptacji. Opowieść koncentruje się na losach Mikaela Blomkvista, dziennikarza śledczego, współwłaściciela magazynu „Millennium”. Przyszłość periodyku stoi pod dużym znakiem zapytania, po tym jak Blomkvist przegrywa proces sądowy z biznesowym potentatem Hansem-Erikiem Wennerströmem. Aby ratować zawodową przyszłość, dziennikarz postanawia przyjąć nietypowe zlecenie od Henrika Vangera, głowy arystokratycznego rodu, który prosi go o wyjaśnienie rodzinnej tajemnicy sprzed lat.

Drugą wiodącą postacią komiksu jest ? podobnie jak w książce Larssona ? Lisbeth Salander. Genialna hakerka komputerowa, antyspołeczna i zagadkowa heroina na skutek splotu okoliczności nawiązuje współpracę z Blomkvistem i pomaga mu w rozwiązaniu nietypowego śledztwa. Charakterna dziewczyna zmaga się jednak również z własnymi problemami. Zarówno w kontekście prawnym (jest pod opieką kuratora), jak i emocjonalnym (niezaleczona trauma i wyobcowanie). Portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów opracowane przez komiksowych twórców wypadają niezmiernie przekonująco.

Komiksowa wersja „Millennium” zawiera esencję najważniejszych wydarzeń z literackiego pierwowzoru. Sensacyjny charakter opowieści, mrożąca krew w żyłach tajemnica, makabryczne zabójstwa, rodzinne animozje, polityczne i seksualne napięcie, przedstawienie społecznego liberalizmu współczesnej Szwecji oraz metaforycznych demonów obyczajowych (gwałty, molestowania) ? to najważniejsze motywy, którym poświęcony jest komiks.

Autorami „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” są Sylvain Runberg, belgijski scenarzysta licznych serii komiksowych, głównie fantasy, science fiction i kryminalnych, który ma na swoim koncie również znaną polskim czytelnikom trylogię o wikingach „Konungowie”, oraz José Homs, hiszpański rysownik, który ilustrował m.in. „Red Sonję” inspirowaną prozą Roberta Howarda.

Warto mieć świadomość, że opublikowany przez Egmont tytuł jest drugą komiksową adaptacją „Millennium”. Wcześniej na potrzeby rynku amerykańskiego swoją wersję stworzyli Denise Mina (scenariusz) oraz Leonardo Manco i Andrea Mutti (rysunki). Można by zapytać, jaki jest sens po raz kolejny rozrysowywać historię, którą większość odbiorców dobrze już zna. Otóż Runberg pokusił się o coś więcej. Za zgodą spadkobierców Larssona zdecydował się kontynuować perypetie Blomkvista i Salander. Będziemy więc mogli poznać nowe fabuły nieznane dotąd czytelnikom i widzom. Już na wrzesień wydawnictwo Egmont zapowiada pierwszy tom nowej miniserii „Millenium. Saga” zatytułowany „Zimne dusze” (z Sylvainem Runbergiem połączyła tu siły rysowniczka Belén Ortega). Lisbeth Salander wraz z grupą hakerów przygotowuje się do kradzieży ogromnej bazy danych, która pozwoli ujawnić skandaliczne informacje na temat szwedzkich tajnych służb. Zadanie nie jest jednak łatwe. Hakerka Trinity, jedna z przyjaciółek Lisbeth, zostaje porwana. Wydaje się, że tylko ktoś z takimi powiązaniami, jak Mikael Blomkvist, będzie w stanie pomóc. Tymczasem dziennikarz pracuje nad ważnym śledztwem dotyczącym wysokich szczebli władzy, które nie będzie wcale aż tak dalekie od zainteresowań Lisbeth.

Zanim jednak poznamy komiksową kontynuację „Millennium”, warto przypomnieć sobie początek całej serii. Tom „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” jest już dostępny w księgarniach.

[mw,am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi