Koronawirus oczami Malcolma XD. Serial audio napisany przez autora pasty „Mój stary to fanatyk wędkarstwa” dostępny w Empik Go

31 marca 2020


Jak uciec z zakażonej koronawirusem Warszawy? Czy warto zabrać ze sobą setki rolek papieru toaletowego oraz wykupić cały zapas płynu dezynfekującego? Malcolm XD w najnowszych pastach, które tym razem zostały przedstawione w formie serialu audio, z wrodzonym humorem i życiową mądrością przedstawia absurdalną ekspedycję mieszkańców pewnej społeczności. „Kroniki Koronawirusowe” zadebiutowały 31 marca w aplikacji Empik Go.

Wszystko zaczęło się od płomiennego samosądu w piwnicznej kanciapie, dokonanego przez członków pewnej warszawskiej wspólnoty mieszkaniowej. Oskarżenie padło pod adresem dozorcy, który rzekomo zaraził wszystkich mieszkańców koronawirusem, lecz dochodzenie wskazało, że objawy wirusa pomylono z chorobą weneryczną. Tą krótką pastą Malcolm XD na swoim profilu na Facebooku zapoczątkował 6-cioczęściowe opowiadanie, które szybko zyskało wielu fanów. Absurdalne losy Głównego Bohatera, Pani Malinoskiej, Mariana, dozorcy oraz innych mieszkańców wspólnoty wywołują śmiech, jak i przerażenie. Przytrafiające im się przygody – wykupienie całego nakładu papieru toaletowego, otoczeniu Warszawy kordonem militarno-sanitarnym, czy ucieczka taksówką do niezarażonej Syrii – brzmią jak nagłówki najbardziej niedorzecznych publikacji z ostatnich dni, ale w odróżnieniu od dobiegających nas informacji ze świata wywołują tylko szeroki uśmiech na twarzy.

Malcolm XD zyskał popularność publikując w sieci „pasty”, czyli krótkie humorystyczne opowiadania, które mają dziś kultowy status. Najpopularniejsza z nich, traktująca o ojcu-wędkarzu, przeniesiona została na ekran w filmie „Fanatyk” z Piotrem Cyrwusem. Debiutancka powieść Malcolma XD „Emigracja” zrobiła zaś furorę na rynku literackim. Autor w satyryczny sposób ukazuje współczesność, w której rzeczywistość miesza się z fikcją. Tym razem zdecydował się wziąć na warsztat aktualne epidemiczne zjawisko, które jakkolwiek poważne, doprowadza czasem do komicznych sytuacji.

„Ostatnio z okazji epidemii wypuściłem serię past pod tytułem 'Kroniki Koronawirusowe’. Zamysł był taki żeby teraz ludziom dać coś do poczytania na bieżąco, żeby nie ocipieli przy tej epidemii. To jest pierwsza dobra wiadomość, że mam takie dobre serce” – pisze Malcolm XD na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. „Teraz ta akcja jeszcze się rozwinęła, bo zrobiliśmy z Empik Go jak to się młodzieżowo mówi KOLABO, lub jak się po polsku mówi WSPÓŁPRACĘ, że Empik te opowiadania zebrał, zredagował i złożył w ebooka. Co więcej, ten ebook też będzie za darmo, bo widocznie im też leży na sercu, żeby ludzie nie ocipieli. To jest więc druga dobra wiadomość. Trzecia dobra wiadomość jest taka, że nie tylko ebooka z tego zrobili, ale nawet audiobooka. Audiobook pewnie normalnie by nie był za darmo, gdyby nie fakt, że wjeżdża tutaj czwarta dobra wiadomość, mianowicie, że Empik teraz na dwa miesiące zrobił abonament Empik Premium w gratisie, co oznacza, że jak się założy konto albo pobierze aplikację i wpisze KOD, to może sobie czytać i słuchać wszystko co tam jest. (…) Ten audiobook 'Kronik Koronawirusowych’ ma formę SERIALU AUDIO. Jeżeli ktoś z was widział jakiś serial, to może w tym momencie słusznie podejrzewać, że jest podzielony na części. W Empik Go dostępne są już dwie pierwsze”.

„Kroniki Koronawirusowe” to 6-odcinkowy serial audio w czytaniu aktora Józefa Pawłowskiego. Oprawę graficzną serialu przygotował Janek Koza, reżyser filmów animowanych, popkulturalny rysownik i autor komiksowych pasków gazetowych. Premiera serialu odbyła się 31 marca.

Pierwszy odcinek dostępny jest za darmo w EmpikGo, a także na Spotify i YouTube:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi