banner ad

„Diabeł” Roberta Ziębińskiego – najpierw książka i audiobook, a w pierwszym kwartale 2024 roku film

29 września 2023

27 września platforma Empik Selfpublishing wydała nową książkę Roberta Ziębińskiego. Tym razem autor „Metra” i „Czarnego stawu” przygotował dla swoich czytelników pełną emocji powieść sensacyjną o weteranie jednostki specjalnej, który wraca do rodzinnego miasteczka i trafia w sam środek lokalnego konfliktu. „Diabeł” ukazał się w formie książki i audiobooka, a już w pierwszym kwartale 2024 roku na ekrany wejdzie film z Erykiem Lubosem w roli głównej.

Główny bohater „Diabła” nie potrafi wrócić do normalnego życia. Codzienny rytm zwykłego człowieka jest mu obcy. Przez ćwierć wieku jedyną rodziną Maksa był armia. Kiedy opuścił jej szeregi, stracił sens życia. Mieszka w lesie ze swoim ukochanym owczarkiem belgijskim i stara się zapomnieć o bożym świecie. Los stawia przed nim jednak trudne zadanie – powrót do domu.

Eryk Lubos jako Maks w ekranizacji „Diabła” (fot. Karolina Grabowska)

„’Diabeł’ to historia człowieka, który posiadał tylko jedną umiejętność – eliminowania ludzi. Gdy przechodzi na przymusową emeryturę, musi nauczyć się nowej, która polega na życiu z ludźmi. Powrót do domu wydaje się być najszybszym sposobem na odrobienie tej lekcji. Tylko że najszybsze sposoby najczęściej okazują się zwodnicze, a dobre pomysły – fatalne w skutkach” – opowiada Robert Ziębiński.

Bohater wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb ojca i trafia w sam środek wojny między przyjacielem rodzica a lokalnym gangsterem. Wspierany jedynie przez przyjaciółkę i byłą dowódczynię oraz psa Maks musi opowiedzieć się po jednej ze stron i stanąć do walki, której wynik zdaje się z góry przesądzony. Jest jednak coś, czego bezwzględni bandyci nie wiedzą. Ksywa operacyjna Maksa nie przez przypadek brzmiała „Diabeł”. W małym śląskim miasteczku rozpętuje się wojna. Dla jednych piekło na ziemi… Dla Maksa prawdziwy dom…

Piotr Trojan w ekranizacji „Diabła” (fot. Karolina Grabowska)

Jak wyjawia autor, pomysł na „Diabła” zrodził się z propozycji, którą otrzymał jakiś czas temu. „Zadzwoniono do mnie z Tarnowskich Gór z pytaniem, czy nie napisałbym opowiadania kryminalnego osadzonego w tym mieście. Napisać, to może bym napisał, ale… ja nie znam miasta. Więc zadzwoniłem do mojego bliskiego przyjaciela Eryka Lubosa, bo on z Rept, czyli miejscowości, która dziś jest włączona do miasta. Zaczął mi opowiadać o mieście. Tak powstało opowiadanie 'Dziewczyna’. Eryk powiedział: weź rozbuduj to, zamień to w scenariusz. Minęły ponad dwa lata. Dziś ma premierę książkowy 'Diabeł’. (…) Za kilka miesięcy zobaczycie film 'Diabeł’, gdzie Maksa zagrał Eryk właśnie” – pisze na swoim fanpage’u Ziębiński.

Wyreżyserowana przez Błażeja Jankowiaka i oparta na scenariuszu Roberta Ziębińskiego filmowa wersja „Diabła” trafi do kin w pierwszym kwartale 2024 roku. W produkcji oprócz Eryka Lubosa zobaczymy m.in. Paulinę Gałązkę, Piotra Trojana, Krzysztofa Stroińskiego oraz Aleksandrę Popławską. Film powstawał w ścisłej współpracy z żołnierzami jednostki wojskowej „Grom”. Eryk Lubos, wcielający się w postać Maksa, spędził blisko dwa lata w środowisku żołnierzy, by wiarygodnie oddać zachowanie weterana sił specjalnych. Film będzie można oglądać na ekranach kin w całej Polsce. A tymczasem warto sięgnąć po książkę.

Krzysztof Stroiński w ekranizacji „Diabła” (fot. Karolina Grabowska)

„Diabła” można kupić wyłącznie w salonach Empiku oraz na empik.com (papier, ebook oraz audiobook). Audiobook z Erykiem Lubosem w roli głównej dostępny jest również w aplikacji Empik Go.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi