banner ad

Empik uruchomił platformę do samodzielnego publikowania książek

11 maja 2023

Empik idzie śladem Amazona i uruchamia usługę do samopublikowania książek. Empik Selfpublishing ma być platformą dystrybucyjną skierowaną do niezależnych autorów i autorek, którzy chcą dotrzeć ze swoją twórczością do klientów sieci. Pozwoli ona samodzielnie wydać książkę w formie: ebooka, audiobooka oraz papierowej.

Jak zwraca uwagę Empik, tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba tytułów wydanych przez autorów na własną rękę wzrosła na świecie trzycyfrowo. Sieć obserwuje ten trend i postanowiła wejść w segment samopublikowania, oddając w ręce niezależnych autorów platformę dystrybucyjną Empik Selfpublishing. Ma ona umożliwiać samodzielne wydanie książki i wprowadzenie jej do sprzedaży w ramach różnych podmiotów sieci. Oznacza to, że tytuły trafią do oferty Empik.com oraz katalogu Empik Go w postaci ebooka lub audiobooka (w zależności od formatu dostarczonego przez autora). Publikacje będą dostępne także w modelu druku na życzenie – jeśli czytelnik zdecyduje się na zakup wersji papierowej, Empik zleci wydruk i dostarczy gotową książkę.

Jak przekonuje sieć, z platformy Empik Selfpublishing mogą korzystać zarówno autorzy pełnowymiarowych powieści, komiksów czy tomików poezji, jak i twórcy internetowi wydający przykładowo krótsze formy poradnikowe czy autorzy prac naukowych. Empik Selfpublishing pozostawia twórcom pełną swobodę w takich kwestiach, jak wygląd okładki, forma, treść czy data wydania. Wydawcą książki jest sam autor, stąd cały proces, od strony kreatywnej po wydawniczą, a także prawa autorskie zostają po stronie twórcy. Rolą Empiku w tym procesie jest natomiast zapewnienie dystrybucji i technologicznego wsparcia, a w przyszłości również możliwości promocji.

„Będziemy śledzić literackie propozycje twórców dystrybuowane przez naszą platformę, aby raz, dwa do roku wyłapywać prawdziwe perełki i oferować autorom najlepszych książek produkcję audiobooka z topowym polskim lektorem czy redakcję i korektę ich tekstu. Chcielibyśmy, aby najciekawsze tytuły trafiały w przyszłości na półki salonów w całej Polsce. Kto wie – być może za kilka lat Bestseller Empiku trafi właśnie do niezależnego autora, który pierwsze literackie kroki stawiał z Empik Selfpublishing?” – komentuje Kuba Piotrkowicz z Grupy Empik.

Dołączenie do platformy Empik Selfpublishing i dystrybucja publikacji nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zyskiem ze sprzedaży e-booków, których cenę ustala się samodzielnie, Empik podzieli się z autorem po połowie (wynagrodzenie wynosi 50 proc. sugerowanej ceny netto). W przypadku druku na żądanie autor otrzymuje ustaloną przez siebie stawkę, do której platforma dodaje swoją prowizję. Jeśli chodzi o treści dostępne w serwisie Empik Go dla abonentów, to sprawa jest bardziej skomplikowana, a wynagrodzenie ustalane jest w zależności od czasu odsłuchania danego audiobooka i sumy przychodów z abonamentów – szczegóły znajdują się w regulaminie platformy. Rozliczenia z autorami dokonywane będą nie częściej niż dwa razy w roku, ale też nie rzadziej niż co trzy lata. Minimalna kwota do wypłaty wynosi 300 złotych.

 

Empik informuje, że jeśli ktoś będzie potrzebował wsparcia na którymkolwiek z etapów powstawania książki, to może skorzystać z dodatkowych usług oferowanych odpłatnie na platformie. Eksperci Empiku pomogą w redakcji tekstu, korekcie, w projektowaniu okładki czy składzie książki. Możliwie jest też nagranie audiobooka.

Na platformie można też znaleźć materiały eksperckie, które pozwolą uniknąć błędów wydawniczych. Już teraz pojawił się ebook „Napisz, skreśl, napisz ponownie” autorstwa Macieja Marcisza, szefa promocji Wydawnictwa W.A.B., a jednocześnie pisarza, który ma w dorobku dwie popularne powieści: „Taśmy rodzinne” i „Książka o przyjaźni”. W ebooku młodzi twórcy znajdą odpowiedzi na najczęściej nurtujące ich pytania np. jak zacząć pisanie, jak uwierzyć w siebie, jakich błędów nie popełniać? Swoimi radami podzielili się m.in. Wojciech Chmielarz, Katarzyna Berenika Miszczuk i Natalia Szostak.

Praktycznych wskazówek regularnie będzie udzielał także Maciej Makselon – nauczyciel akademicki, zawodowy redaktor i ambasador platformy Empik Selfpublishing. W osobnej sekcji na stronie usługi pojawi się jego autorska seria artykułów z poradami dla wszystkich, którzy piszą, niezależnie od stażu.

„Wraz z rozwojem platformy będziemy sukcesywnie poszerzać katalog usług dodatkowych. Docelowo Empik Selfpublishing będzie oferował nie tylko dystrybucję treści, ale dostarczy także twórcom przydatne narzędzia pracy, dzięki którym autorzy w jednym miejscu będą mogli stworzyć książkę od A do Z. Od konceptu i pisania, redakcji i korekty, przez publikowanie w wielu formatach, aż po promocję i analitykę sprzedaży, a dla ebooków i audiobooków nawet profil i zachowania czytelników” – podsumowuje Kuba Piotrkowicz.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe Empik

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy