10-16 czerwca 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

15 czerwca 2019


Prezentujemy przegląd najciekawszych nowości książkowych tygodnia. Poniżej możecie sprawdzić, co ciekawego trafiło do księgarń w dniach od 10 do 16 czerwca.

Opis: H. Beam Piper to jeden z ojców amerykańskiej science fiction. Jeden z pisarzy, którzy byli filarami dla magazynów pulpowych Hugo Gernsbacka. Tworzył wyśmienite space opery i fantastykę kosmiczną, a także kilka serii o podróżach w czasie. Jedną z najpopularniejszych serii była trylogia o kontakcie z rasą Kudłaczy.

Trylogia o Kudłaczach rozgrywa się na planecie, gdzie wielka korporacja zawiaduje kolonizacją oraz eksploatacją złóż nowo odkrytego globu. Korporacja zyskuje prawo do takiej eksploatacji tylko pod warunkiem nie napotkania na planetach sapientów, czyli tubylczego życia rozumnego. Ten świat ma jednak takie istoty. To Kudłacze, przypominające misie maskotki rasa inteligentna, szybko się ucząca i wzbudzająca natychmiast sympatię kolonistów. Ale korporacja odmawia przyznania, że Kudłacze są rozumni.

Czym jest inteligencja? Czy jej wyznacznikiem jest mowa, pismo albo myślenie abstrakcyjne? W tej fascynującej opowieści trwa walka o przyznanie Kudłaczom prawa do ich własnej ziemi. George Lucas przyznał się, że wymyślając istoty z księżyca Endor w „Powrocie Jedi”, wzorował się na Kudłaczach Pipera. Na tom składają się powieści: „Kudłacz”, „Kudłacz rozumny” oraz „Kudłacze i inni ludzie”.

Opis wydawcy: Elli?aey ? piękna, surowa i niedostępna wyspa u poszarpanych fiordami najbardziej odległych i odludnych wybrzeży Islandii. Czworo przyjaciół przybywa tu, by uczcić pamięć dziewczyny, która dziesięć lat temu przyjechała tu na romantyczne wakacje i nie wróciła. Teraz jedno z nich też nie wróci?

Śledztwo prowadzi komisarz Hulda Hermannsdóttir. Czuje, że coś łączy obie zbrodnie. Szukając prawdy, będzie musiała zanurzyć się w najgłębszym mroku spowijającym to miejsce oraz sumienia ludzi związanych nicią kłamstw, szantażu, manipulacji. I zmierzyć się z ciemnością jej własnej duszy?

Opis wydawcy: Niniejszy zbiór prezentuje listy, jakie przez kilkadziesiąt lat wymieniały między sobą dwie poetki: Wisława Szymborska, znana na całym świecie autorka wierszy uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, i Ludmiła Marjańska, ciesząca się uznaniem w węższym kręgu odbiorców. Książka ukazała się w opracowaniu dr Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej, poprzedzona wstępem prof. Elżbiety Hurnik.

Opis wydawcy: Ronit jest doradczynią finansową, mieszka w Nowym Jorku. Kiedy umiera jej ojciec, szanowany rabin, nie może dłużej uciekać od przeszłości i wraca do ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie, gdzie dorastała. W rodzinnych stronach czuje się wyobcowana. Jej ojciec na swego następcę wybrał Dovida. A Dovid ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu tożsamości seksualnej. Teraz jednak dzieli je przepaść.

W powieści przeplatają się dwa głosy. Jeden z nich to narracja Ronit, bezpośredniej i zadziornej czarnej owcy, która wyrwała się z konserwatywnej rodziny. Drugi mógłby należeć do Esti ? pokornej, pogodzonej ze swoim losem, starającej się sprostać oczekiwaniom i w tradycji odnaleźć spełnienie. Opowieść o żydowskich zwyczajach staje się pretekstem do rozważań o sprawach uniwersalnych: słowie i milczeniu, wolności i obowiązku, buncie i pokorze, szczęściu i miłości, wreszcie ? o religijności. Alderman unika jednak społecznych i psychologicznych uproszczeń. „Nieposłuszeństwo” to głos sprzeciwu wobec każdej ortodoksji, ale obrona świadomości religijnej.

To powieść o zderzeniu tradycyjnej religijności ze współczesnym światem, seksualności z duchowością, indywidualnych pragnień z wymaganiami społeczności, w której się żyje, i przykazaniami Boga, w którego się wierzy. O znaczeniu zmiany i o jej konsekwencjach. A także o nieposłuszeństwie, które tę zmianę napędza. W 2017 roku książkę zekranizował Sebastian Lelio, a w rolach głównych wystąpiły Rachel Weisz i Rachel McAdams.

Opis wydawcy: Program amerykańskich lotów kosmicznych Apollo powstał w czasach, kiedy wydawało się, że ludzkość jest o krok od kolonizacji kosmosu, i trwał szaleńczy wyścig o pierwszeństwo we wszechświecie. W ciągu trzech lat, między 1969 a 1972 rokiem, dwudziestu czterech mężczyzn wyruszyło w najdłuższą, najniebezpieczniejszą i najbardziej niezwykłą podróż w dziejach: poza orbitę Ziemi. Dwunastu z nich postawiło stopę na Księżycu. Komiczni kowboje, bohaterowie pierwszego naprawdę globalnego wydarzenia medialnego, śledzonego na żywo przez setki milionów widzów na całym świecie. Od niemal pół wieku nikt nie powtórzył ich wyczynu.

Smith postanowił dowiedzieć się, jak potoczyły się losy zdobywców Księżyca. Czy udało się im wrócić na Ziemię, czy już na zawsze zostali z głową z chmurach? Czy poznali odpowiedzi na palące pytania ludzkości, czy może przywieźli z kosmosu tysiące nowych wątpliwości? I co robić, jeśli najważniejsze wydarzenie w swoim życiu można już tylko oglądać we wstecznym lusterku?

Opis wydawcy: W tle hotelowego lobby po trzykroć spotyka się para bohaterów ? Mary Ho Pearson i Malcolm Webster, za każdym razem jednak jest to „spotkanie wyjątkowe, pierwsze i zarazem ostatnie”, jak pisze sam autor we wstępie. W pierwszej opowieści obie postacie mają około czterdziestu lat, w drugiej ? ona jest nastolatką, a on przekroczył już sześćdziesiątkę, w trzeciej ? Malcolm ma trzynaście lat, a Mary Ho pięćdziesiąt sześć. Przypadek sprawia, że za każdym razem wpadają na siebie, choć nie są kochankami ? przynajmniej w potocznym tego słowa znaczeniu, ale ich spotkania zawsze okazują się fatalne: zmieniają bieg życia albo jemu, albo jej, albo obojgu. Chociaż całość przypomina skomplikowaną układankę, „Trzy razy o świcie” czyta się szybko i przyjemnie: większą część tekstu stanowią wartkie i bezpośrednie dialogi, a szczegóły z życia bohaterów objawiają się stopniowo, jak w puzzlach, gdzie kawałek po kawałku dochodzimy do pełnego obrazu. Nie jest jednak powiedziane, że to obraz definitywny, bo Baricco może w przyszłości dołożyć nowe elementy, żeby zburzyć wyobrażenia czytelników i ukształtować je od nowa. To się dopiero okaże?

Opis wydawcy: Jest 1997 rok, czworo przyjaciół z kutnowskiego podwórka świętuje nadejście upragnionych wakacji, nie przypuszczając, że prawdziwa szkoła dopiero się rozpoczyna, a deszczowe lato zmieni ich na zawsze.

„Requiem?” to list pożegnalny dla analogowego świata, naiwnego i wciąż nieświadomego swoich ostatnich dni, pełnego głośnych placów zabaw i wiecznie zajętych boisk, amerykańskich snów emitowanych na kanałach kablówki, muzyki z kaset przewijanych ołówkiem, pirackich VHS-ów, oranżady, gum kulek, pstrokatej tandety z bazaru i marzeń o lepszej Polsce, którą niespodziewanie zalała powódź.

Codzienność opisana w powieści została odwzorowana z dbałością o najdrobniejsze detale, lecz z perspektywy ponad dwudziestu lat wydaje się zaskakująca, a nierzadko wręcz niewiarygodna. Warto odbyć tę podróż w czasie, spędzić ostatnie lato w mieście i przyjrzeć się z bliska światu, który utraciliśmy bezpowrotnie.

Opis wydawcy: Wstrząsający thriller medyczny, inspirowany prawdziwymi zdarzeniami. Pomiędzy znieczuleniem a przebudzeniem są jeszcze mroczne szepty?

Gdy pod wpływem hipnozy pacjentka wyjawia psychoterapeutce, Megan Wright, że jest ofiarą molestowania i psychicznych tortur ze strony ginekologa, ta postanawia zbadać sprawę. Zdeterminowana, lecz zobowiązana tajemnicą lekarską, będzie musiała stawić czoła niebezpieczeństwu i podjąć walkę ze zdeprawowanym mężczyzną. Czy uda jej się położyć kres bezwzględnym praktykom i ocalić inne kobiety?

Opis wydawcy: W nadmorskim Sables-d?Olonne państwo Maigret mieli spędzić spokojne wakacje. Ale nagła choroba żony popsuła te plany. I komisarz Maigret od kilku dni odwiedza ją w szpitalu. By za którymś razem odkryć w kieszeni intrygujący list. Dotyczył jednej z pacjentek, która niedługo później zmarła. A śledczy instynkt podpowiada komisarzowi, że ta śmierć ? wskutek powikłań po wypadku ? ma swoje drugie dno? „Pierwszy raz od dawna, może nawet pierwszy raz w życiu, Maigret miał wrażenie, że nie sam prowadzi grę, tylko ktoś inny manipuluje nim, jak chce”.

Opis wydawcy: Opowiadania i powieści Kornblutha wymagają szerszego i reprezentatywnego przedstawienia polskiemu czytelnikowi, ponieważ jego twórczość to kwintesencja złotego wieku science fiction. Pomysł, nieszablonowe fabuły, humor, umiejętność dostrzegania rodzących się problemów i napięć społecznych, wpływ technologii na człowieka.

Tytułowy „Wilczojad” to krótka powieść po raz pierwszy publikowana w Polsce. Wnikliwy czytelnik dostrzeże tu zapowiedź „Matrixa” braci/sióstr Wachowskich ? ludzi wykorzystywanych jako ogniwa wielkiej machiny. Reszta zbioru to: „Czarna walizeczka”, „Domek z kart”, „Tymi oto rękami”, „Psychoupiór”, „Oszust”, „Awanturnik”, „Jak wróciłem z Marsa”, „Słowa guru”, „Pigułki namiętności”.

Cyril M. Kornbluth (1923-1958) to amerykański pisarz sf. Jako nastolatek stał się członkiem Futurians, tu poznał i zaprzyjaźnił się z Asimovem, Pohlem, Wollheimem. Służył w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej w Europie. Otrzymał Brązową Gwiazdę za odwagę w bitwie o Ardeny, po demobilizacji dokończył swoją edukację na University of Chicago. Zmarł tragicznie, na zawał serca, próbując zdążyć na pociąg do Nowego Jorku, aby nie spóźnić się na spotkanie ze swoim wydawcą.

Opis wydawcy: Czasami lepiej trzymać się kłamstw. Prawda mogłaby cię zabić? Policja twierdzi, że to było samobójstwo. Anna podejrzewa, że morderstwo. Komu uwierzysz? Prawa do książki sprzedano do ponad 20 krajów!

Dokładnie przed rokiem Caroline Johnson postanowiła ze sobą skończyć. Było to wstrząsające samobójstwo, wierna kopia tego, które kilka miesięcy wcześniej popełnił jej mąż. Ich córka Anna od tamtej pory bezskutecznie usiłuje pogodzić się z utratą rodziców. Dziś sama ma dziecko i tęskni za matką bardziej niż kiedykolwiek. Zaczyna zadawać sobie pytania, chce wiedzieć, jak naprawdę zginęli rodzice, ale grzebiąc w ich przeszłości, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo. Niektórych poszukiwań lepiej nie zaczynać?

Clare Mackintosh, autorka bestsellerów „Widzę cię” i „Pozwolę ci odejść” powraca z mrożącą krew w żyłach, pełną zwrotów akcji powieścią, od której nie oderwiecie się aż do wstrząsającego zakończenia.

Opis wydawcy: „Nie jestem aniołem i nie będę nim, dopóki umrę. Będę sobą” ? mawiała angielska poetka i pisarka Charlotte Brontë. Pod tą frazą mogłyby się podpisać bohaterki tej książki. Wybrały cel i przez całe życie uparcie do niego dążyły. Celem tym była wolność i niezależność.

Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi ? męskimi ? autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia.

Wiele z naszych buntowniczek pozostawiło po sobie barwne ? i zdumiewająco szczere ? wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek.

Opis wydawcy: Rozgrywają się w różnych czasach i różnych miejscach. Opowiadają o różnych ludziach i różnych namiętnościach. Cztery historie, które łączy jedno ? upał. Żar, który wypala z człowieka resztki myśli, ludzkich odruchów, skrupułów. Spycha w otchłań szaleństwa i zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a urojeniami.

Korespondent wojenny. Rewolwerowiec z Dzikiego Zachodu. Komandos w niewoli. Pensjonariusz zakładu dla obłąkanych. Każdy z nich ma swoją historię. Każdy z nich w głębi duszy pragnie tylko jednego ? przeżyć. A może już za późno? Może już nie udało im się przeżyć, a to, co naokoło to tylko piekło.

Opis wydawcy: W serii „Poeci do kwadratu” Dariusz Brzóska Brzóskiewicz przedstawia „Haiku ? images” Stanisława Grochowiaka. Autor wyboru zdecydował się na przedstawienie wszystkich haiku Grochowiaka, które ukazały się pośmiertnie w roku 1978. Grochowiak odkrył tę nową formę poezji u samego schyłku swojego życia. Autor „Menuetu z pogrzebaczem” jako pierwszy twórca w Polsce spotkał się i skonfrontował ze „wschodnim murem kulturowym” ? murem pojęć, pojmowania i postrzegania świata oraz przeżywania emocji w sposób odmienny niż było to przyjęte w zachodniej tradycji poetyckiej. Był to niezwykły, poetycki eksperyment. Dopiero w 1983 roku opublikowano w Polsce pierwsze, przetłumaczone przez Agnieszkę Żuławską-Umedę, oryginalne XVII-wieczne haiku mistrzów japońskich typu Bashio. „Perłopław na piasku. Haiku-images” Stanisława Grochowiaka, przypomina ostatni wybuch talentu wybitnego poety.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi