Pierwszy pełnometrażowy film fabularny o Tove Jansson zapowiedziany na 2020 rok

15 czerwca 2019


W listopadzie 2019 roku ruszą zdjęcia do pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego opowiadającego o Tove Jansson. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadać będzie ceniona fińska reżyserka Zaida Bergroth.

Film zatytułowany po prostu „Tove” ma koncentrować się na latach, które ukształtowały pisarkę. Na ekranie zobaczymy, jak pisała swoje pierwsze książki o Muminkach i walczyła o uznanie. Będziemy świadkami, jak po raz pierwszy zakochuje się w kobiecie, a potem tworzy wieloletni związek z Tuulikki Pietilą i zdobywa międzynarodowy rozgłos.

Pełnometrażowa produkcja zostanie zrealizowana w języku ojczystym Tove, czyli po szwedzku. Zdjęcia mają być kręcone w miejscach, które miały kluczowe znaczenie w życiu pisarki. „Jesteśmy poruszeni tak dużym zainteresowaniem filmem. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy o tym projekcie, reagowali w ten sam sposób: 'Och, kocham Tove Jansson, wreszcie powstaje o niej film’. Słyszeliśmy coś takiego niezależnie od tego, czy byli to Finowie, ludzie z innych krajów skandynawskich, czy może skądś dalej” ? powiedziała Andrea Reuter z firmy producenckiej Helsinki-filmi. „Bardzo ważne jest dla nas to, że ten film będzie realizowany w języku szwedzkim i kręcony w Helsinkach” ? dodała.

Stanowisko reżyserskie powierzono Zaidzie Bergroth. Scenariusz napisała fińska aktora i scenarzystka Eeva Putro. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że trwają prace nad filmem o Tove. Podoba nam się fakt, że obraz ten rzuci światło na okres w jej życiu, o którym ludzie nie wiedzą zbyt wiele. Trzeba podkreślić, że będzie to film fabularny, a nie dokument. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że twórcy zdecydowali się skupić na młodej Tove” ? oświadczyła Sophia Jansson, bratanica pisarki, dyrektor kreatywna i prezes zarządu Moomin Characters.

Filmowcy przystąpią do kręcenia „Tove” w listopadzie 2019 roku. Premiera filmu zapowiedziana jest na jesień 2020 roku.

[am]
fot. Eva Konikoff/ Moomin Characters?

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy