Zwiastun filmu biograficznego o Sidonie-Gabrielle Colette z Keirą Knightley w roli głównej

12 lipca 2018


Firma dystrybucyjna Bleecker Street udostępniła w sieci zwiastun filmu biograficznego „Colette”, w którym w rolę słynnej francuskiej pisarki wciela się Keira Knightley. Światowa premiera obrazu zapowiedziana została na 21 września.

Kobieta, która wyprzedziła swój czas na tle epoki gorsetów, powozów, cylindrów i piór na atrament ? tak można najprościej opisać to, co przedstawia nam pierwsza zapowiedź filmu „Colette” w reżyserii Washa Westmorelanda.

Po ślubie z odnoszącym sukcesy paryskim pisarzem, znanym powszechnie jako „Willy” (w tej roli Dominic West), Sidonie-Gabrielle Colette (Keira Knightley) trafia z rodzinnego domu na francuskiej wsi do intelektualnego i artystycznego światka Paryża. Wkrótce mąż proponuje jej, żeby jako ghostwriterka napisała dla niego powieść. Tak powstaje po części autobiograficzna historia dowcipnej i bezczelnej wiejskiej dziewczyny o imieniu Klaudyna. Książka staje się sensacją, a jej autorka ma poczucie, że skradziono jej tożsamość.

Twórcy mają nadzieję, że dzięki filmowi więcej osób sięgnie po dzieła Colette, pełne feminizmu i rozpoczynające seksualną rewolucję. Chcą przedstawić Colette jako kobietę wolną, nie czyjąś żonę, lecz niezależną pisarkę, która w pewnym momencie filmu mówi do męża: „Znalazłeś mnie, gdy nie wiedziałam nic… Ukształtowałeś mnie do swoich własnych pragnień. I myślałeś, że nigdy się nie uwolnię. Cóż, byłeś w błędzie”. Colette buntuje się nie tylko przeciwko mężowi, ale przede wszystkim przeciw normom społecznym panującym w początkach XX wieku.

Film miał swoją prapremierę w styczniu na Festiwalu Filmowym Sundance, gdzie zyskał bardzo pozytywne recenzje. Do kin w Stanach Zjednoczonych „Colette” wejdzie 21 września tego roku. Jeszcze nie wiadomo, kiedy obraz zobaczymy w Polsce.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Colette”:

[aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film, newsy