Znamy nominacje do alternatywnej Nagrody Nobla 2018. Wrażenia mieszane

12 lipca 2018


Tymczasowa Nowa Akademia, która chce przyznać w tym roku alternatywnego Nobla w dziedzinie literatury z powodu zawieszenia prac Akademii Szwedzkiej, ogłosiła nazwiska pisarzy i pisarek nominowanych do nagrody. Lista wywołuje jednak mieszane odczucia i rodzi pytania, na ile poważnie zostanie potraktowana cała inicjatywa.

Alternatywny Nobel miał być wyrazem sprzeciwu wobec skandalu seksualnego, w jaki zamieszana została Akademia Szwedzka, a jednocześnie stanowić powiew świeżości i dowód na to, że najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie można przyznawać na bardziej otwartych, demokratycznych zasadach. Wyboru kandydatów dokonywali szwedzcy bibliotekarze. Niestety zamieszczona w sieci lista dowodzi, że ich wiedza literacka jest dużo mniejsza niż akademików, badaczy literatury oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych z całego świata, którzy każdego roku zgłaszali swoje propozycje.

Po pierwsze na tzw. długiej liście nominowanych znalazło się tylko 47 pisarzy i pisarek. To niewiele zważywszy na fakt, że co roku na adres Akademii Szwedzkiej spływało ponad 200 kandydatur. Bardziej jednak niż ilość nominowanych zdziwienie budzi zawartość samej listy. Już pobieżne przejrzenie nazwisk pokazuje, że wiedza szwedzkich bibliotekarzy biorących udział w inicjatywie w zasadzie ogranicza się do ich rodzimej oraz anglosaskiej literatury. Jeśli chodzi o twórców z innych krajów, najwyraźniej królują po prostu ci, którzy widnieją w czołówkach zestawień bukmacherów typujących laureatów Nagrody Nobla.

Obok autorów o bogatym dorobku pojawiają się m.in. Zadie Smith, Sofi Oksanen czy Donna Tartt. Wprawdzie są to już uznane w światku literackim nazwiska, jednak trudno myśleć o nich poważnie w kategoriach Nagrody Nobla, która ma jednak charakter podsumowujący czyjś dorobek. W polskich mediach sensację wzbudza fakt, że jedną z nominowanych jest Olga Tokarczuk. Oczywiście obecność autorki, która w tym roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera, cieszy. Tyle że warto pamiętać, że w ostatnich latach jej nazwisko coraz wyżej wspinało się w typowaniach bukmacherów, a to oznacza, że ktoś z akademików już najpewniej proponował jej kandydaturę do Nobla (kilka źródeł donosi, że nominacja miała miejsce w 2012 roku, o późniejszych media milczą, ale jest wielce prawdopodobne, że na jednorazowej kandydaturze się nie skończyło).

O tym, kto znajdzie się w czwórce finalistów, zadecydują internauci. Już dziś można przewidywać, że bardzo duże szanse mają J.K. Rowling i Haruki Murakami. Jednak alternatywna Nagroda Nobla jest plebiscytem jedynie połowicznie, bo ostatecznego wyboru spośród czwórki finalistów dokona jury. Jaki będzie werdykt wspomnianego gremium? Tego dowiemy się w październiku, w dniu, w którym pierwotnie miała został ogłoszona tradycyjna Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.

Poniżej znajdziecie listę wszystkich 47 nominowanych. Jeśli chcielibyście oddać na kogoś głos, wystarczy kliknąć tutaj.

Inger Edelfeldt (Szwecja),
Neil Gaiman (Wielka Brytania),
Ulf Lundell (Szwecja),
Sara Lövestam (Szwecja),
Margaret Atwood (Kanada),
Marilynne Robinson (Stany Zjednoczone),
Haruki Murakami (Japonia),
Thomas Pynchon (Stany Zjednoczone),
Sara Paborn (Szwecja),
Jens Ganman (Szwecja),
Joyce Carol Oates (Stany Zjednoczone),
Jón Kalman Stefánsson (Islandia),
Sara Stridsberg (Szwecja),
Jeanette Winterson (Wielka Brytania),
Peter Stamm (Szwajcaria),
Chimamanda Ngozi Adichie (Nigeria),
Anne Carson (Kanada),
Sofi Oksanen (Finlandia),
Paul Auster (Stany Zjednoczone),
Silvia Avallone (Włochy),
Jessica Schiefauer (Szwecja),
Arundhati Roy (Indie),
Jenny Jägerfeld (Szwecja),
Maryse Condé (Gwadelupa),
Patti Smith (Stany Zjednoczone),
Jonas Hassen Khemiri (Szwecja),
Nina Bouraoui (Francja),
Kerstin Ekman (Szwecja),
Meg Rosoff (Stany Zjednoczone),
Ian McEwan (Wielka Brytania),
Jamaica Kincaid (Stany Zjednoczone),
Nnedi Okorafor (Stany Zjednoczone),
Olga Tokarczuk (Polska),
Donna Tartt (Stany Zjednoczone),
Don DeLillo (Stany Zjednoczone),
Édouard Louis (Francja),
David Levithan (Stany Zjednoczone),
J.K. Rowling (Wielka Brytania),
Agneta Pleijel (Szwecja),
Zadie Smith (Wielka Brytania),
Elena Ferrante (Włochy),
Ng?g? wa Thiong’o (Kenia),
Amos Oz (Izrael),
Kim Thúy (Kanada),
Siri Hustvedt (Stany Zjednoczone),
Johannes Anyuru (Szwecja),
Cormac McCarthy (Stany Zjednoczone).

Artur Maszota

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy