banner ad

Znani pisarze w hołdzie Jamesowi Herbertowi

22 marca 2013


Neil Gaiman, Jack Ketchum oraz inni znani pisarze pożegnali zmarłego przedwczoraj brytyjskiego twórcę horrorów Jamesa Herberta.

„Jego pierwsza książka była bestsellerem, co zdarza się niewielu pisarzom” – powiedział Neil Gaiman w komentarzu dla radia BBC. „Ilości sprzedanych przez Jima książek były nadzwyczajne i bywał bardzo marudny, że nikt tego nie zauważył. Wytykał, że przewyższył nakłady Stephena Kinga w Wielkiej Brytanii. Był autorem bestsellerów, co – jak myślę – oznaczało także, że czuł, iż nie otrzymuje takiej uwagi, na jaką zasługiwał. Chciał tego, czego nie dostawał. Chciał uznania krytyków i nie sądzę, żeby kiedykolwiek poczuł, że je otrzymał, nawet gdy niektóre z jego powieści faktycznie zwróciły ich uwagę”.

Gaiman wspomniał przy okazji ciekawą anegdotę związaną z Herbertem: „Kiedy razem z Terrym Pratchettem napisaliśmy naszą pierwszą powieść razem, 'Dobry Omen’, moją pierwszą powieść w ogóle, Jim przygotował nam notkę wydawniczą na okładkę, pisząc coś o tym, jak bardzo zabawna i cudowna była ta książka. Kilka lat później podczas jakiegoś panelu nagrano, gdy mówił, że długo po napisaniu tej notki sięgnął po książkę i przeczytał ją. Ulżyło mu, że faktycznie była tak dobra, jak o niej napisał, co według mnie wskazuje na coś miłego o Jimie. To, że miał zaufanie do mnie, i założył, że książka będzie zabawna a później odkrył, że faktycznie była. I miał pokorę, aby powiedzieć o tym światu.”

Kilka zdań o pisarzu zamieścił na swoim profilu również Jack Ketchum: „W czasach kiedy pisałem ’Poza sezonem’, znalazłem jego powieść 'Szczury’ i 'The Cellar’ Richarda Laymona w tym samym antykwariacie i poczułem obecność bratnich dusz. Jeśli nie czytaliście go, to powinniście. Czapki z głów, panie Herbert.”

„Chociaż spotkałem Jamesa tylko przy dwóch okazjach, czuję z nim bliski związek, jako że dorastałem przy jego książkach” – napisał z kolei autor „Amoku”, David Moody. „Dokładnie pamiętam, kiedy kilka jego pierwszych powieści zostało wydanych: nagle wszyscy moi przyjaciele mieli te fantastycznie brzmiące, charakterystycznie wyglądające powieści w swoich domach i wiedziałem, że muszę je przeczytać… 'Szczury’, 'Mgła’, 'Ocalony’… lista jest długa. Wyciągnął nasz zniesławiony gatunek przy odgłosach kopania i wrzasków do głównego nurtu i jestem mu ogromnie wdzięczny, że to zrobił.”

„Mgła się rozproszyła, światła w Domu czarów przygasły, Crickley Hall pozostaje w ciszy” – napisał na swoim profilu na Twitterze William Hussey, odwołując się do tytułów niektórych książek Herberta.

Kilka słów komentarza na swoich profilach w serwisach społecznościowych zamieścili również twórcy kryminałów. „Byłem głęboko zasmucony, słysząc, że mój drogi przyjaciel, pisarz James Herbert zmarł ubiegłej nocy. Będę za tobą bardzo tęsknił, Jim, byłeś diamentem” – napisał Peter James. „Smutne informacje o Jamesie Herbercie – jako nastolatek bałem się jak głupi, gdy go czytałem. Naprowadził mnie na Kinga, Barkera i innych” – wspominał z kolei Ian Rankin.„’Szczury’ były jedną z pierwszych powieści przeczytanych przez mnie poza szkołą. Cieszyłem się widząc, że mój syn też ją czyta” – wyznał Mark Billingham.

James Herbert zmarł w środę rano w swoim domu w Sussex w wieku 69 lat. Przyczyna śmierci pisarza nie została podana do wiadomości publicznej. Wiadomo jedynie, że zmarł spokojnie w swoim łóżku. Pozostawił żonę oraz trzy córki.

Poniżej możecie zobaczyć okładki niektórych książek Herberta, wydanych w ostatnich latach w Polsce nakładem Książnicy:

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy