Zmarł Chinua Achebe

22 marca 2013


Minionej nocy w szpitalu w Bostonie (USA) zmarł wybitny nigeryjski pisarz Chinua Achebe. Miał 82 lata.

Afrykański prozaik przez ostatnie cztery lata był profesorem Studiów Afrykańskich na Uniwersytecie Brown w Providence, Rhode Island. Źródła zbliżone do rodziny podały, że Achebe przez pewien czas chorował i był hospitalizowany w jednym ze szpitali w Bostonie. Więcej informacji powinniśmy poznać jeszcze dzisiaj z oświadczenia, które mają opublikować bliscy pisarza.

Achebe zasłynął na całym świecie jako autor książki „Wszystko się rozpada”, która znalazła się na liście 100 najlepszych powieści wszech czasów magazynu „Time”. Do dnia dzisiejszego uznawana jest ona za najczęściej czytaną książkę współczesnej literatury afrykańskiej ? łącznie sprzedało się ponad 12 milionów egzemplarzy przetłumaczone na 50 języków.

Po wypadku samochodowym w Lagos w 1990 roku Achebe do końca życia musiał poruszać się na wózku inwalidzkim, wciąż jednak pozostał aktywny na polu literackim. W tym roku wydawnictwo Zysk i S-ka opublikowało u nas dwie książki pisarza ? powieść ?Czcigodny kacyk Nanga? oraz zbiór esejów i szkiców ?Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem?.

fot. AfrikaEcho

Tematy: , ,

Kategoria: newsy