Poznajcie jury tegorocznego Pitchingu Ligatury

22 marca 2013


Podczas zaplanowanego na kwiecień w Poznaniu 4 Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2013 odbędzie się jeden z najciekawszych konkursów komiksowych w Europie, czyli Ligatura Pitching. Postanowiliśmy przybliżyć wam międzynarodowe jury, przed którym uczestnicy konkursu będą prezentować swoje projekty.

Poznański festiwal może się poszczycić tym, że organizuje jedyne na świecie pitchingi komiksowe. Czym są pitchingi? To serie spotkań międzynarodowej komisji jurorów z autorami projektów komiksowych wyselekcjonowanych spośród nadesłanych zgłoszeń. Celem spotkań jest promocja najciekawszych artystów oraz publikacja zwycięskich prac. Spotkania mają formę krótkich 5 minutowych prezentacji pomysłu na album, serię lub krótszą formę komiksową. Prezentacja może mieć charakter multimedialny, może być przedstawieniem szkiców bądź gotowych plansz i scenariusza. Dzięki organizowanym co roku podczas Ligatury pitchingom udało się już opublikować „Samotnego matadora” Juan’a Belmonte oraz „Radosav. Poranna mgła” serbskiego twórcy Borisa Stanića.

Jak donoszą organizatorzy festiwalu, uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu tegorocznej edycji konkursu będą prezentować swoje projekty utworów komiksowych przed jury składającym się z wybitnych teoretyków oraz historyków komiksu i znanych wydawców. W ławach jurorów podczas Ligatura Pitching 2013 zasiądą takie osobistości, jak: Christian Gasser (Strapazin/Szwajcaria), Johann Ulrich (Avant-Verlag/Niemcy), David Schilter (Kus!/Łotwa), Ria Schulpen (Bries/Belgia), Gautier Ducatez (The Hoochie Coochie/ Francja) oraz Nicolas Grivel (The Nicolas Grivel Agency/ Francja).

Poniżej możecie się zapoznać z bardziej szczegółowymi informacjami na temat członków jury tegorocznego Pitchingu Ligatury:


Johann Ulrich
Jedenaście lat temu założył w Berlinie wydawnictwo avant-verlag. Od tego czasu opublikował ponad 80 książek, głównie powieści graficznych, które zdobyły liczne nagrody. W katalogu avant-verlag można znaleźć część najlepszych w swojej dziedzinie, międzynarodowych twórców, takich jak Ben Katchor, Gipi, Joann Sfar, David B., Manuele Fior, Blutch & Winshluss. Od czterech lat coraz bardziej koncentrujemy się na młodym pokoleniu niemieckich artystów, jak np. Simon Schwartz, Ulli Lust, Marijpol, Birgit Weyhe, Felix Pestemer czy Paula Bulling. Należący do tej ?nowej fali? niemieccy pisarze w unikalny sposób opowiadają historie o polityce, historii, a nawet sekretach własnego życia i pokazują, jak wielkie możliwości niesie komiks jako medium. Za swoje prace Ulrich został nagrodzony przez francuskiego ministra kultury tytułem ?Aventurier de la Culture?.


Nicolas Grivel
Urodzony i wychowany w północno-wschodniej Francji. Jest niezależnym agentem w Nicolas Grivel Agency. Po ukończeniu studiów wydawniczych na uniwersytecie w Clermont-Ferrand we Francji, w 2003 r. rozpoczął karierę jako starszy redaktor w wydawnictwie Pika (Hachette France). Obecnie jest właścicielem agencji specjalizującej się w sprzedawaniu na całym świecie praw drukarskich, cyfrowych i medialnych do oryginalnych i przetłumaczonych komiksów oraz powieści graficznych. Celem działalności Nicolas Grivel Agency jest reprezentowanie i promowanie ambitnych dzieł, które skłaniają czytelników do myślenia. Nicolas poluje na wiele różnych typów graficznych opowieści. Prowadzi także zajęcia na temat sztuki komiksu i rynku wydawniczego na dwóch francuskich uczelniach. W życiu i pracy Grivel przemieszcza się między Nowym Jorkiem a Paryżem.


Ria Schulpen
Założycielka (w 1985 r.) belgijskiej biblioteki komiksowej Bries, która w końcu wyewoluowało w małe, ale chętnie podejmujące wyzwania wydawnictwo. Bries z zapałem bada niezliczone możliwości opowiadania przez obraz i zajmuje się publikacją książek z pogranicza komiksu, literatury i sztuki graficznej.


Christian Gasser
Mieszkający w Lucernie (Szwajcaria) pisarz beletrystyki, dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca uniwersytecki, kustosz oraz członek licznych komisji zajmujących się komiksem, animacją oraz radiowymi programami dokumentalnymi. Jest współwydawcą i redaktorem magazynu komiksowego ?Strapazin?, a także organizatorem Dni Powieści Graficznej w Hamburgu.


David Schilter
Absolwent prawa szwajcarskiego mieszkający i pracujący na Łotwie, zwanej ?krajem, który śpiewa?. W 2007, razem z Zanem Zajanckauską i grupą Łotyszy powołał do życia pierwszy łotewski magazyn komiksowy „kuš!”. Od tamtej pory regularnie organizuje warsztaty komiksowe i wystawy na Łotwie i poza nią, i nie spocznie, dopóki nie zaczną nazywać jej ?krajem, który rysuje?.


Gautier Ducatez
W styczniu 2002 roku wraz ze swoim przyjacielem stworzył fanzine ?Turkey Comix?, który przez 10 lat przekształcił się w magazyn komiksowy zwracający na siebie uwagę oryginalną szatą graficzną oraz doborem światowej sławy autorów. Rozwój ?Turkey Comix? doprowadził w 2004 roku do stworzenia wydawnictwa komiksowego publikującego prace awangardowych autorów, takich jak Christopher Hittinger, Baladi, Martes Bathori, Nicolas Presl czy Tim Danko. Gautier Ducatez jest redaktorem w wydawnictwie The Hoochie Coochie, co oznacza bycie sprawnym skautem oraz utalentowanym rzemieślnikiem specjalizującym się w linorycie, drzeworycie oraz sitodruku.

Kiedy i gdzie spotkamy jury Ligatura Pitching 2013?

Do 15 marca do godziny 23.59 napływały zgłoszenia na konkurs od twórców komiksowych z całego świata. Następnie komisja wybierze 18 autorów, którzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu, który odbędzie się 19 i 20 kwietnia 2013 roku w Poznaniu.

Każdy ze szczęśliwej 18-tki otrzyma przysłowiowe 5 minut aby zaprezentować swój pomysł na komiks. Prezentacje będą odbywać się za zamkniętymi drzwiami w Przylądku Arkadii +1, a wstęp na wydarzenie będą posiadać wyłącznie osoby z akredytacjami. Konkurs będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, jednak program festiwalu ułożony jest w ten sposób, aby uczestnicy konkursu mogli brać udział w wernisażach, projekcjach filmowych, czy wykładach mistrzowskich. Przedstawiający swoje projekty mogą liczyć na opinię komisji, która po każdej prezentacji podzieli się z uczestnikami swoją opinią. Jednak ogłoszenie zwycięzcy nastąpi dopiero 20 kwietnia podczas uroczystej gali finałowej. Nagrodą główną, oprócz dyplomu, kwiatów i uścisków dłoni, będzie publikacja zwycięskiej pracy przez wydawnictwo Centrala. Konkurs Ligatura Pitching 2013 jest konkursem międzynarodowym.

Szczegółowe informacje na temat Ligatury znaleźć można na stronie: http://www.ligatura.eu/. Booklips.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia