James Herbert nie żyje

20 marca 2013


Dzisiejszego ranka zmarł w swoim domu w Sussex brytyjski autor horrorów James Herbert. Miał 69 lat. Wiadomość przekazał mediom wydawca pisarza.

„Jim Herbert był jednym z filarów gatunku, który przeżywał swój rozkwit w latach 70. i 80. Prawdziwym testamentem dla jego twórczości i nieprzemijającej kreatywności był fakt, że jego książki wciąż były wielkimi bestsellerami aż do jego śmierci” ? napisał w oświadczeniu Jeremy Trevathan, który przez ostatnie dziesięć lat był redaktorem książek Herberta w wydawnictwie Macmillan. „Spotkało go to rzadkie wyróżnienie, że jego powieści stały się klasykami gatunku za jego życia. Śmierć Herberta oznacza odejście jednego z gigantów prozy popularnej XX wieku.”

James Herbert urodził się 8 kwietnia 1943 roku. Swoją pierwszą powieść zaczął pisać w wieku 28 lat. Po dziesięciu miesiącach miał gotowy rękopis ?Szczurów?, który rozesłał do sześciu wydawnictw. Jedynie trzy odpowiedziały na propozycję wydawniczą młodego autora ? dwa odrzuciły książkę, jedno zaś, New English Library, zdecydowało się opublikować powieść. Cały pierwszy nakład ?Szczurów? (100 tysięcy egzemplarzy) rozszedł się w ciągu trzech tygodni od publikacji, czyniąc z Herberta jednego z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy. W następnych latach autor kontynuował passę, publikując takie klasyczne już dziś pozycje z gatunku grozy, jak ?Mgła? czy ?Nawiedzony?. Przez czterdzieści lat Herbert opublikował łącznie 23 powieści, które sprzedały się w 34 krajach w łącznym nakładzie 54 milionów egzemplarzy.

Przyczyna śmierci 69-letniego pisarza nie została podana do wiadomości publicznej. Wiadomo jedynie, że zmarł spokojnie w swoim łóżku. Pozostawił żonę Eileen, z którą byli małżeństwem od 1967 roku, oraz trzy córki, Kerry, Emmę i Casey.

fot. Julie Dennison

Tematy: , ,

Kategoria: newsy