Zmarła Margit Sandemo, autorka „Sagi o Ludziach Lodu”

4 września 2018


W nocy z soboty na niedzielę w swoim domu w miejscowości Skillinge na południu Szwecji zmarła we śnie norweska pisarka Margit Sandemo, znana przede wszystkim jako autorka popularnej „Sagi o Ludziach Lodu”. Miała 94 lata.

Sandemo mieszkała sama. Została znaleziona przez zaprzyjaźnionego sąsiada, który zaszedł do pisarki, aby wyjść na spacer z jej psem. W komunikacie prasowym rodzina zmarłej informuje, że zgodnie z jej ostatnią wolą zamiast tradycyjnego pogrzebu i czuwania odbędzie się rodzinna ceremonia, podczas której prochy autorki zostaną rozsypane. Będzie to miało miejsce w Valders (w Norwegii), dokładnie tam, gdzie 19 lat temu rozsypano prochy jej męża.

Najstarszy syn pisarki, 72-letni Henrik Sandemo, przekazał prasie, że śmierć przyszła nagle, ale nie była całkiem niespodziewana. „Mama była w podeszłym wieku” ? podkreślił. Wspominając dorastanie pod okiem znanej autorki, powiedział: „Nie była typową gospodynią domową, bardzo różniła się od większości matek. Była pisarką i artystką, ale mieliśmy dobre relacje i zawsze ją docenialiśmy”. Zgodnie ze słowami mężczyzny Margit Sandemo pozostawiła bliskim wiele dobrych wspomnień i rozbudzała w swoich dzieciach miłość do literatury: „Pewnej zimy przeczytała nam całą trylogię 'Władca Pierścieni'”.

Margit Sandemo urodziła się 23 kwietnia 1924 roku w Norwegii. Swoją pierwszą powieść napisała dopiero w 1963 roku. Książka została odrzucona przez wydawcę. Zakupił ją jednak pewien tygodnik i zaczął publikować w odcinkach. W następnych latach opowieści Sandemo były drukowane w podobnej formie w kilku innych skandynawskich czasopismach, a później doczekały się także wydań książkowych. Międzynarodową sławę zyskała wielotomowymi sagami, które łączyły elementy romansu, kryminału, powieści historycznej i fantastyki. Do najbardziej znanych cykli należały: „Saga o Ludziach Lodu” i jej mniej lub bardziej formalne kontynuacje, czyli „Saga o Czarnoksiężniku” i „Saga o Królestwie Światła”. Napisała 185 książek, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym 37 milionów egzemplarzy. Autorka w zasadzie do samego końca pozostała aktywna twórczo. Syn zmarłej mówi, że kiedy dwa lata temu jej stan zdrowia znacznie się pogorszył, to ograniczyła pisanie i robiła to już raczej tylko dla zabawy.

Margit Sandemo pozostawiła dwóch synów, siedmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.

[aw,am]
fot. Bjarne Thune/Wikimedia Commons
źródło: VG

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy