Złodziej manuskryptów znanych pisarzy nie pójdzie do więzienia. Zapadł wyrok

24 marca 2023

Filippo Bernardini, były pracownik wydawnictwa Simon & Schuster, który przez kilka lat wyłudził ponad 1000 manuskryptów dzieł znanych pisarzy, uniknął pójścia do więzienia. Sąd zaliczył mu w poczet kary czas spędzony w areszcie. Mężczyzna będzie jednak musiał zapłacić grzywnę i zostanie deportowany ze Stanów Zjednoczonych.

Bernardini co najmniej od sierpnia 2016 roku do stycznia 2022 roku podszywał się pod agentów literackich, redaktorów i inne osoby zaangażowane w proces wydawniczy, by pod różnymi pretekstami uzyskiwać dostęp do książek, których publikacja dopiero była w planach. W tym celu tworzył fałszywe adresy e-mail, które łudząco przypominały te używane przez autentyczne osoby i podmioty. Tym sposobem udało mu się pozyskać ponad 1000 manuskryptów dzieł. Bernardiniego aresztowano w styczniu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna początkowo nie przyznawał się do winy, ale w końcu pod naporem dowodów zmienił zdanie.

Swój proceder tłumaczył chęcią znajdowania się w nielicznym gronie, które miało dostęp do książek na długo przed tym, zanim trafią do księgarń. Jak podkreślała jego adwokat, nie wyłudzał manuskryptów dla zysku, lecz by być blisko autorów i ich dzieł.

Prokuratorzy federalni na Manhattanie żądali dla Bernardiniego co najmniej roku więzienia. To i tak niewiele w porównaniu z faktem, że maksymalny możliwy wyrok za tego typu przestępstwa wynosi 20 lat ograniczenia wolności.

Sędzia Colleen McMahon zadecydowała jednak, że Bernardini nie będzie musiał iść do więzienia, zaliczając mu w poczet kary czas spędzony w areszcie. Mężczyzna zgodził się też zwrócić wydawnictwu Penguin Random House 88 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów prawnych i eksperckich, poniesionych w wyniku jego działań. Wyrok obejmuje również nakaz deportacji do Wielkiej Brytanii lub rodzinnych Włoch. Przez trzy lata Bernardini będzie też pod nadzorem kuratorskim.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy