Wilno: odnaleziono dokumenty należące do matki Romaina Gary?ego

6 października 2014

gary-wilno-1
Archiwiści odnaleźli w stolicy Litwy dokumenty tożsamości, które należały niegdyś do matki Romaina Gary?ego, francuskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, który jako jedyny w historii dwukrotnie otrzymał Nagrodę Goncourtów. Tym sposobem ostatecznie potwierdzono, że autor „Obietnicy poranka” urodził się w Wilnie, a nie, jak niektórzy sądzili, w Moskwie.

Wśród dokumentów odkrytych w zakurzonym pudle znalazł się m.in. paszport matki pisarza, Niny Kacew, zawierający fotografię kobiety z 11-letnim Romainem (patrz zdjęcie u góry), papiery potwierdzającego, że ojciec chłopca prowadził lukratywną działalność gospodarczą, a także zupełnie zaskakujący dla biografów akt prawny, z którego wynika, że Gary miał brata przyrodniego z pierwszego małżeństwa swojej matki.

Poszukiwania litewskich korzeni pisarza trwają już od 1997 roku. Ich inicjatorem jest aktor Romas Ramanauskas, który założył w Wilnie Klub miłośników twórczości Gary?ego. Zdobycie wiedzy na temat pochodzenia pisarza nie było łatwe, ponieważ on sam był bardzo skryty i niechętnie rozmawiał na temat swojej przeszłości. Sprawę utrudniały również tułacze losy rodziny, która w latach 1921-1925 mieszkała w Wilnie, po czym przeniosła się do Warszawy, aby ostatecznie wyjechać do Francji, gdzie w 1935 roku Romain uzyskał francuskie obywatelstwo.

Odnalezione dokumenty po raz pierwszy pokazano publicznie na wystawie zorganizowanej pod koniec września w galerii Litewskiej Narodowej Komisji UNESCO.

gary-wilno-2

[am]
fot. LCVA

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy