Wiemy już, o czym będzie 4 tom „Millennium”!

22 maja 2015

fabula-4-tom-millennium
Wiemy już, o czym będzie fabuła jednej z najbardziej wyczekiwanych premier książkowych tego roku. Szwedzki wydawca ujawnił pierwsze szczegóły odnośnie 4 tomu „Millennium” pt. „Co nas nie zabije”, którego światowa premiera zapowiedziana jest na 27 sierpnia 2015.

Fabuła 500-stronicowej kontynuacji trylogii Stiega Larssona zaczyna się w trudnym dla Mikaela Blomkvista momencie. Czasopismo Millennium zmienia właściciela. Krytycy twierdzą, że czasy świetności dziennikarza bezpowrotnie przeminęły, a on sam rozważa zmianę zawodu. Tymczasem Lisbeth Salander nie może znaleźć sobie miejsca. Bierze udział w bezpodstawnym ataku hakerów i podejmuje ryzyko, jakiego zwykle starała się unikać.

Pewnej nocy Blomkvist odbiera telefon od profesora Fransa Baldera, czołowego eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który powrócił właśnie z Doliny Krzemowej. Balder twierdzi, że jest w posiadaniu wstrząsających informacji na temat amerykańskich służb wywiadowczych. Przyznaje też, że ma kontakt z młodą genialną hackerką, która przypomina kogoś, kogo Blomkvist zna aż za dobrze.

Dziennikarz ma nadzieję, że oto udało mu się natrafić na sensacyjny materiał, jakiego on i Millennium tak bardzo potrzebują. Lisbeth Salander ma jednak swoje własne plany. Nadszedł czas, aby ich drogi ponownie się skrzyżowały.

W „Co nas nie zabije” obok dobrze nam znanych bohaterów pojawią się nowe postacie stworzone przez Lagercrantza: Ed the Ned, szef ochrony w NSA, i Gabrielle Grane, młoda Szwedka pracująca w służbach bezpieczeństwa.

Do tej pory wszelkie szczegóły odnośnie fabuły książki były pilnie strzeżone. Autor powieści, David Lagercrantz , po raz pierwszy nieco szerzej miał okazję wypowiedzieć się na temat procesu pisania. „Budowanie fabuły było najtrudniejsze. Stieg Larsson opanował sztukę tworzenia historii złożonych z wielu pobocznych wątków, a ja chciałem stanąć na wysokości zadana. Otrzymałem pomoc od hakerów, matematyków, przeprowadziłem bardzo szczegółowe badania na temat starożytnych symboli i systemów kodowania. Piszę w swoim stylu, ale staram się zachować taką samą skuteczność” ? powiedział.

W Polsce „Co nas nie zabije” ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

[am]
źródło: Norstedts / Le Figaro
fot. Magnus-Liam-Karlsson

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy