To już potwierdzone: będzie czwarty tom „Millennium”!

17 grudnia 2013

4 tom Millennium
Szwedzkie wydawnictwo Norstedts ogłosiło we wtorek plany wydania czwartej części bestsellerowej serii kryminalnej Stiega Larssona „Millennium”. Premiera książki zapowiedziana jest na sierpień 2015 roku.

Tych, którzy liczą na publikację nieukończonego tomu, który Stieg Larsson pisał przed swoją śmiercią w 2004 roku, czeka niemałe rozczarowanie. Szefowa Norstedts, Eva Gedin, powiedziała, że nowa powieść będzie w zupełności oryginalnym dziełem i nie znajdzie się w niej nic z rękopisu autora. Wydawnictwo ma już podpisaną umowę z pisarzem Davidem Lagercrantzem, który za namową swojej agentki Magdaleny Hedlund zgodził się podjąć trudnego zadania napisania sequela „Millennium”.

David Lagercrantz znany jest głównie jako autor biografii. Zadebiutował w 1997 roku książką o podróżniku i himalaiście Göranie Kroppie. Największym jego bestsellerem jest wydana w ponad 20 krajach, w tym również w Polsce, biografia Zlatana Ibrahimovića „Ja, Ibra”. W samej Szwecji książka sprzedała się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy. Lagercrantz ma również na koncie powieść o brytyjskim matematyku Alanie Turingu.

Decyzja spadkobierców Stiega Larssona, jego brata i ojca, nie przypadła do gustu Evie Gabrielsson, życiowej partnerce pisarza. „Jest coś niesmacznego w próbie zarobienia na tym kolejnych pieniędzy” – powiedziała w wywiadzie dla „Aftonbladet”. „Myślę, że to trochę chciwe. To już jest przemysł wart miliard dolarów” – dodała.

Czwarty tom „Millennium” ukaże się w sierpniu 2015 roku, w dziesiątą rocznicę wydania pierwszej części pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

A oto i autor zapowiadanej książki, David Lagercrantz:

autor 4 tomu Millenium - David Lagercrantz

fot. Frankie Fouganthin

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy