W Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

20 listopada 2023

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której wyrażono gotowość współpracy z miastem Wisła w zakresie prowadzenia Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w rodzinnym domu pisarza. Zanim instytucja zostanie utworzona, musi jednak przejść remont i adaptację. Koszt prac oszacowano na ok. 1,8 miliona złotych.

Gmina Wisła oficjalnie stała się właścicielem domu rodzinnego Jerzego Pilcha na początku kwietnia. Budynek, w którym mieszkała matka pisarza, Wanda, zaś on sam regularnie bywał, a nawet miał swój gabinet, kupiono za 700 tysięcy złotych od córki Pilcha, Magdaleny Bielskiej„Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na kulturalnej mapie naszej miejscowości” – mówił burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, kreśląc wstępnie plan utworzenia domu pracy twórczej.

Te pomysły skrystalizowały się pod koniec września, kiedy rada miasta Wisły przyjęła uchwałę dotyczącą utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle”. Jak zastrzeżono, nie ma to być instytucja artystyczna.

Wnętrze domu (fot. UM Wisła)

„Dom Pracy Twórczej (…) jest utworzony w celu prowadzenia działalności kulturalnej w zakresie: popularyzacji i promocji twórczości Jerzego Pilcha oraz innych pisarzy i artystów; prezentowania pamiątek po Jerzym Pilchu oraz ich ochrony i konserwacji; udostępniania do zwiedzania domu Jerzego Pilcha; organizowania Festiwalu Słowa 'Granatowe Góry’ im. Jerzego Pilcha, w tym prowadzenia biura festiwalu; organizowania koncertów, konferencji, wystaw artystycznych, warsztatów, plenerów oraz innych wydarzeń z różnych dziedzin kultury; tworzenia warunków do uprawiania pracy twórczej, artystycznej, naukowej i edukacyjnej; prowadzenia działalności wystawienniczej i wydawniczej” – napisano w uchwale.

Od samego początku miasto Wisła zamierzało prowadzić Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Teraz potwierdziła to druga strona. Radni Sejmiku przyjęli bowiem uchwałę w sprawie „podjęcia działań zmierzających do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia” wspomnianej instytucji. Dokument przegłosowany przez radnych wskazuje, że w następnym kroku zawarta zostanie umowa o wspólnym prowadzeniu Domu. Podkreślono, że środki finansowe na działalność zostały ujęte w materiałach planistycznych do projektu budżetu na rok 2024. Trzeba też będzie podjąć uchwałę w sprawie uzgodnienia treści statutu Domu.

Pod koniec października burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował PAP, że miasto jest na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy Domu. Oszacowano, że koszt prac zamknie się w kwocie ok. 1,8 miliona złotych.

Na zdjęciu głównym: burmistrz Tomasz Bujok wraz z Magdaleną i Piotrem Bielskimi przed domem.

[am]
fot. główna: UM Wisła

Tematy: , ,

Kategoria: newsy