banner ad

Film „Nagle” na podstawie powieści francuskiej żeglarki Isabelle Autissier od 15 grudnia w kinach. Zobacz zwiastun

21 listopada 2023

15 grudnia kinową premierę będzie miał film „Nagle” w reżyserii Thomasa Bidegaina. Produkcja powstała na podstawie nieznanej polskim czytelnikom powieści Isabelle Autissier. Do sieci trafił właśnie zwiastun.

Film Bidegaina i książka Autissier opowiadają o parze, która pewnego dnia postanawia wyruszyć w rejs dookoła świata, aby dać swojemu związkowi nową szansę. Podczas wymarzonej wycieczki postanawiają zatrzymać się na rozległej bezludnej wyspie, znajdującej się u wybrzeży Chile. Na miejscu dopada ich trwająca całą noc gwałtowna burza, przed którą ukrywają się w opuszczonej stacji wielorybniczej. Gdy budzą się następnego ranka, odkrywają, że ich łódź zniknęła. Odcięci od świata, bez możliwości skontaktowania się z kimkolwiek, przy coraz trudniejszych warunkach pogodowych, muszą znaleźć sposób, aby przetrwać. To doświadczenie wystawi ich uczucia na próbę i odmieni życie obojga na zawsze.

„Nagle” nakręcono na podstawie powieści Isabelle Autissier, gwiazdy żeglarstwa i pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat w regatach. W rodzimej Francji autorka uchodzi za bohaterkę narodową. W swej karierze żeglarskiej doświadczyła wielu niebezpiecznych sytuacji. Kulminacja nastąpiła w 1999 roku, kiedy jej łódź wywróciła się do góry nogami na oceanie. Prawdopodobnie to właśnie ten wypadek przyspieszył jej decyzję o rezygnacji z samodzielnych wyścigów. Po wycofaniu się ze sportu Autissier zajęła się m.in. prowadzeniem programów radiowych i pisarstwem. Debiutancka powieść ukazała się w 2009 roku. Do dziś napisała ich kilka, ostatnią francuscy czytelnicy mogli przeczytać w 2022 roku.

O książce „Soudain, seuls” reżyser Thomas Bidegain, twórca m.in. „Proroka” i „Rozumiemy się bez słów”, dowiedział się, słuchając podcastu. Na jej podstawie miał nakręcić swój pierwszy anglojęzyczny film, w którym mieli wystąpić Jake Gyllenhaal i Vanessa Kirby. Ekipa przybyła nawet na Islandię, by przygotować się do zdjęć, ale współpraca Bidegaina z Gyllenhaalem układała się bardzo źle. Hollywoodzki aktor miał ponoć krytykować każdą scenę, a nawet najkrótszą linijkę tekstu. Produkcję po czterech dniach zatrzymano. Bidegain przepisał scenariusz na nowo we współpracy z Valentine Monteil. Role w filmie otrzymali zaś Gilles Lellouche i Mélanie Thierry.

„Nagle” trafi na ekrany kin 15 grudnia dzięki dystrybutorowi Kino Świat. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film