Miasto Wisła kupuje rodzinny dom Jerzego Pilcha

29 marca 2022

Rodzinny dom Jerzego Pilcha w Wiśle przejdzie niebawem na własność miasta. Burmistrz Tomasz Bujok zapowiedział, że w najbliższych dniach podpisany zostanie akt notarialny z obecną właścicielką domu i spadkobierczynią pisarza, córką Magdaleną Bielską. Radni chcą utworzyć w budynku instytucję kulturalną, która upamiętni m.in. życie i twórczość Pilcha oraz jego bliskich.

O zamiarze kupna domu na Parteczniku, w którym do śmierci mieszkała matka autora „Pod Mocnym Aniołem”, Wanda, i gdzie on regularnie przyjeżdżał, a nawet miał swój gabinet, władze miasta poinformowały już w 2021 roku podczas pierwszej edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha.

W ostatnim sprawozdaniu z działalności burmistrza Wisły czytamy, że 9 lutego spotkał się on w Krakowie z Magdaleną Bielską, córką Jerzego Pilcha. Spotkanie dotyczyło uzgodnień związanych z zakupem domu. Chodziło o to, by dopiąć wszystkie szczegóły.

„Sytuacja trochę się pozmieniała w stosunku do wiosny ubiegłego roku. Zmieniła się sytuacja na rynku nieruchomości, jest inflacja. Wszystkie te rzeczy chcieliśmy przegadać, omówić. Natomiast w zasadzie nic się nie zmieniło, poza chęcią korekty o stopień inflacji. Wydaje się, że cena jest bardzo atrakcyjna, zwłaszcza że chcemy wykorzystać ten budynek na cele kulturalne i stworzyć jednostkę kultury, w której będzie miał swoją siedzibę Festiwal Słowa i miejsce pamiątkowe, wspomnieniowe, jeśli chodzi o samego pisarza” – mówił burmistrz Tomasz Bujok podczas sesji rady miasta, która odbyła się 24 lutego.

Jak podkreślił, władzom Wisły zależy, żeby nieruchomość nie generowała dla miasta kosztów, lecz mogła sama na siebie zarobić i się utrzymać. „Nie ma mowy o wieczystej dzierżawie czy współwłasności. Sygnalizowałem pani Magdzie, że miasto musi mieć w 100% wpływ na to, co tam się dzieje” – wyjaśnił Bujok.

Akt notarialny ma zostać podpisany z końcem marca. „Jestem po wstępnej rozmowie z marszałkiem województwa śląskiego, jest zainteresowany współprowadzeniem takiego obiektu w różnych formach: chociażby większego wsparcia Festiwalu Słowa, przez Bibliotekę Śląską, ale to są tylko na razie luźne myśli w żaden sposób niesprecyzowane i bez odzwierciedlenia w budżecie województwa czy planach finansowych. Ale też jeszcze się tak nie zdarzyło, żeby pan marszałek coś zadeklarował i to się pozmieniało” – podsumował burmistrz Wisły.

Potwierdzając w ostatnich dniach portalowi Ox.pl informację o planowanym podpisaniu aktu notarialnego, Bujok wyjawił, że w domu „jedno piętro na pewno będzie poświęcone pisarzowi”, włącznie z gabinetem, w którym tworzył. „Na drugim piętrze chcemy zrobić salki warsztatowe. Myślimy także o urządzeniu pokoi dla artystów, którzy chcieliby tam popracować np. przez kilka tygodni” – dodał.

Dom rodziny pisarza na Parteczniku nie jest zabytkowy. To budynek z połowy lat 80 XX wieku. Usytuowany jest na skarpie. Przez ponad 30 lat mieszkała w nim Wanda Pilch.

Na zdjęciu: widok z ulicy Partecznik, dom rodzinny Pilcha znajduje się w tle, za słupem telegraficznym.

[am]
fot. Google Street View

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy