W Warszawie odsłonięto mural ze Zbigniewem Herbertem i „Przesłaniem Pana Cogito”
W centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47, odsłonięto mural z wizerunkiem Zbigniewa Herberta. Nowe streetartowe dzieło przedstawia postać poety oraz fragment jego wiersza „Przesłanie Pana Cogito”. Praca ma upamiętniać przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin pisarza.
Mural o powierzchni 220 metrów kwadratowych jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 roku autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Fotografia została wykonana wkrótce po napisaniu przez Herberta jednego z jego najbardziej znanych zbiorów esejów – „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Autorką muralu jest ilustratorka Magdalena Kaczanowska. Został on zrealizowany na zlecenie Narodowego Centrum Kultury przez Good Looking Studio.
Uroczyste odsłonięcie muralu miało miejsce w poniedziałek. „Z prawdziwym wzruszeniem obejrzałam mural i cieszę się, że pomimo upływającego czasu Wujek Zbyszek odsłania nam swoją żywą twarz, która prześwituje zza wizerunków bohaterów jego wierszy, a i także w obrazie” – napisała na Facebooku siostrzenica Herberta, Beata Elżbieta Lechnio.
To nie pierwsza inicjatywa Narodowego Centrum Kultury związana z Zbigniewem Herbertem. Instytucja ta wydała kilka lat temu monografię „Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki”, która odwołuje się do bogatej korespondencji poety, stanowiącej źródło informacji na temat jego życia. Z kolei na 2024 rok przygotowano kalendarz książkowy inspirowany podróżami Herberta po Europie. Znalazły się w nim m.in. grafiki i cytaty z twórczości pisarza.
Narodowe Centrum Kultury wcześniej upamiętniło już muralem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu (z okazji 100. rocznicy urodzin poety), a także zleciło wykonanie muralu z luminarzami polskiej literatury – Stanisławem Lemem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Gabrielą Zapolską i Tadeuszem Różewiczem.
[md]
TweetKategoria: newsy