100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: Poczta Polska wypuściła okolicznościowy znaczek, w Warszawie odsłonięto mural poświęcony poecie

22 stycznia 2021

W piątek 22 stycznia obchodzimy 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający życie i twórczość poety, zaś w Warszawie odsłonięto mural poświęcony jego pamięci.

Wydany w wielomilionowym nakładzie znaczek przedstawia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na tle ściany z cegieł. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan. Poczta Polska wydała też w limitowanej wersji kopertę pierwszego dnia obiegu, na której widnieje fragment rękopisu utworu „Wesele poety” (na zdj. poniżej).

„Nasza najnowsza emisja filatelistyczna przypomina postać legendarną – poetę uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców pokolenia wojennego, który miał i ma ogromny wpływ na twórców następnych pokoleń. Krzysztof Kamil Baczyński dał przykład, że walczyć za ojczyznę można nie tylko z bronią w ręku, ale także mocą słowa” – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

O godz. 9:00 na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie dokonano uroczystego odsłonięcia muralu z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Portretowi poety towarzyszą słowa z wiersza „Spojrzenia”: „I jeden z nas – to jestem ja, / którym pokochał. Świat mi rozkwitł / jak wielki obłok, ogień w snach / i tak jak drzewo jestem – prosty”.

Mural powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, które podkreśla, że Baczyński był utalentowany literacko, ale także plastycznie. Rozpoczęcie studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uniemożliwiła mu II wojna światowa, podczas której zginął. W związku z zamiłowaniami plastycznymi poety, uznano, że najlepiej oddać mu hołd właśnie w formie graficznej. Autorem projektu muralu jest Bartosz Kosowski.

„Jeśli chodzi o samo rysowanie portretu Baczyńskiego, było to trochę problematyczne, bo trzeba pamiętać, że żył niestety bardzo krótko. Tych fotografii jest mało. Fotografia w latach 40. różniła się troszeczkę od fotografii dzisiejszej. Nie było zdjęć w tak dużej rozdzielczości. Większość zdjęć była w jakiś sposób retuszowana. Są fotografie, na których go widać, ale te fotografie są na tyle małe, że pozostawia to sporo miejsca na własne interpretacje, co z jednej strony jest fajne, bo nie musimy się trzymać tego, co zastaliśmy, z drugiej strony jest nie lada wyzwaniem, bo na takiej bardzo ziarnistej fotografii nie wiemy dokładnie, jakie miał oczy, jakie miał brwi, jaki miał nos, jakie miał usta, jak wygląda jego fryzura, która na większości zdjęć jest bardzo zblurowana, więc nie wiadomo, co się tam w tych włosach dzieje” – powiedział Bartosz Kosowski.

„W związku z tym, że mam kreskę dość szczegółową, nie mogłem tego pozostawić, więc musiałem to sobie wykombinować, jakie były w tamtym okresie fryzury, jak wyglądali ludzi. I na tej podstawie spróbowałem zrekonstruować z tych fotografii to, jak mógł wyglądać, oczywiście z zachowaniem stylu, w którym rysuję. Ze zdjęć, które są dostępne, zdecydowałem się bazować na fotografii, która jest najbardziej znaną fotografią Baczyńskiego, a to z tego względu, że trzeba pamiętać, że projektując mural czy plakat, musi on być czytelny dla odbiorcy” – dodał autor muralu.

Krzysztof Kamil Baczyński był polskim poetą okresu wojennego, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Pokolenia Kolumbów, pokolenia literackiego obejmującego pisarzy polskich urodzonych około 1920 roku, dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. Był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego poniósł śmierć w wieku 23 lat.

Twórczość Baczyńskiego charakteryzuje się dużą dynamiką zmian – ewolucją postawy wobec rzeczywistości, która pociągała za sobą zmianę w repertuarze środków artystycznych. W swoim 23-letnim życiu, zakończonym czwartego dnia Powstania Warszawskiego, stworzył ponad 500 wierszy, kilkanaście opowiadań i kilka poematów. Rok 2021 sejm ustanowił m.in. Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy