Samorząd Województwa Wielkopolskiego ustanawia nową nagrodę literacką

23 stycznia 2024

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował się ustanowić Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. To nowa inicjatywa, która będzie realizowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu.

„Nagrody literackie funkcjonują w wielu samorządach. Niektóre z nich stały się markami, identyfikowanymi z konkretnymi miejscami, stając się trwałymi elementami ich promocji. Takie wyróżnienia w dziedzinie literatury, w których funkcjonowanie zaangażowane są polskie samorządy, ma chociażby Gdynia i Wrocław. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników powstała z potrzeby wyróżnienia autorów ważnych dzieł literackich z perspektywy mieszkańców regionu. To rodzaj ukłonu w stronę czytelników” – komentuje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Jak przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego w komunikacie, to właśnie czytelnicy skupieni w klubach książki działających przy wielkopolskich bibliotekach będą inicjować wyłanianie wartościowych utworów wydanych w danym roku. Nie podano jednak, czy jako jedyni będą mogli zgłaszać książki do nagrody, czy też zostaną zaangażowani w proces selekcji nadesłanych prac.

Laureatem nagrody będzie mógł zostać żyjący autor, który w roku poprzedzającym opublikował pierwsze wydanie swojej książki napisanej w języku polskim. Nagroda przyznawana będzie w dwóch kategoriach: publikacje dla dzieci i młodzieży oraz publikacje dla czytelników dorosłych. W przypadku pierwszej z wymienionych kategorii możliwe jest także nagrodzenie ilustratora.

Do nagrody mają być przyjmowane jedynie publikacje z zakresu szeroko pojętej literatury pięknej, zarówno powieści, jak i opowiadania, eseje, felietony, reportaże literackie, poezja, literatura dziecięca i młodzieżowa. Książki oceniać będzie siedmioosobowe jury, w którego składzie zasiądą przedstawiciele samorządu województwa, literaturoznawcy, bibliotekarze i księgarze.

Listę 10 książek nominowanych do nagrody poznamy w kwietniu. Ich autorzy otrzymają wyróżnienia w wysokości 3 tysięcy złotych. Pierwszych laureatów Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników poznamy w maju 2024 roku podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. Wysokość nagrody w każdej z dwóch kategorii wynosić będzie 50 tysięcy złotych. Nominowani i nagrodzeni autorzy uzyskują także prawo do pobytu w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”. Natomiast wśród bibliotek, które prześlą zgłoszenia, rozlosowane zostaną nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych.

Wszystkie szczegóły dotyczące nagrody, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy, wkrótce pojawią się na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu.

[md]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy