W Rosji otwarto Kaplicę Książek. 4-godzinna wizyta w przybytku kosztuje prawie 500 zł

8 lutego 2017


Specjalizujące się w publikacji reprintów i faksymiliów starych książek wydawnictwo Alfabet otworzyło w Petersburgu Kaplicę Książek. Imponujący przybytek jest najdroższą biblioteką w Rosji. Za czterogodzinną wizytę w pięknie zdobionym repozytorium trzeba zapłacić 7 tysięcy rubli (około 480 złotych).

Kaplica Książek wybudowana została na wzór gotyckiej kaplicy lub kościoła i ma przypominać średniowieczne klasztorne skryptoria albo osobiste biblioteki możnowładców mieszkających na zamkach.

„Jesteśmy przekonani, że książka, jako nośnik duchowego pierwiastka, jako uniwersalny, ponadczasowy obiekt sztuki, jako skarb przechowujący wiedzę, wymaga specjalnego traktowania i specjalnych czytelniczych praktyk” ? wyjaśniają inicjatorzy projektu, którzy za motto całego przedsięwzięcia obrali sobie słowa Jorge Luisa Borgesa: „Zawsze wyobrażałem sobie Raj pod postacią biblioteki”.

Kaplica Książek ma być miejscem dla najbardziej wyrafinowanych koneserów i bibliofilów, którzy chcą uciec od zgiełku współczesnego świata i oddać się intelektualnej medytacji nad dziełami wielkich naukowców, myślicieli i pisarzy, a przy okazji zaznać prawdziwego luksusu, jakim jest obcowanie z pięknie wydanymi książkami.

Właściciele liczą również na przyciągnięcie ludzi interesu, którzy zamiast spotykać się wieczorem w restauracji woleliby prowadzić biznesowe rozmowy w luksusowym, ale też przytulnym wnętrzu biblioteki.

W tym wyjątkowym przybytku znajduje się ponad 5 tysięcy rzadkich książek opublikowanych przez wydawnictwo Alfabet. Wszystkie są misternie wykonanymi reprintami dzieł z okresu od XVI do XIX wieku. Średnia cena jednej książki wynosi od 30 do 50 tysięcy rubli (od 2 do 3,5 tysiąca złotych), ale niektóre są znacznie droższe. Cena zależy od wielu czynników, w tym od formatu woluminu, użytych materiałów czy liczby ilustracji. Kaplica stanowi więc również w pewnym sensie salon wystawowy pozwalający zapoznać się z ofertą petersburskiej oficyny.

Kolekcja podzielona została na kilka pokojów tematycznych, w których znajdują się na przykład książki wojenne albo podróżnicze. Każde z tych pomieszczeń urządzono w sposób nawiązujący do tematyki dzieł.
W odróżnieniu od wszystkich bibliotek publicznych w Rosji, gdzie wstęp jest bezpłatny, Kaplica Książek pobiera opłatę za możliwość wejścia do tego niezwykłego przybytku, i to niemałą. Czterogodzinna wizyta kosztuje bowiem 7 tysięcy rubli (ok. 480 zł). Zwiedzający mogą wykupić również roczny abonament za 230 tysięcy rubli (ok. 15,5 tysiąca zł). Kaplica oferuje także inne usługi, takie jak możliwość robienia sesji zdjęciowych, kręcenia filmów lub zwiedzania w zorganizowanych grupach.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy