banner ad

Eva Green zagra Virginię Woolf w filmie o romansie pisarki z Vitą Sackville-West, który był inspiracją dla powieści „Orlando”

8 lutego 2017


Eva Green wcieli się w Virginię Woolf w filmie biograficznym „Vita & Virginia” opowiadającym o wieloletnim romansie autorki z poetką i pisarką Vitą Sackville-West. Miłość obu kobiet i wzajemny podziw dla artystycznych dokonań stanowiły inspirację dla Woolf do napisania powieści „Orlando”.

Film wyreżyseruje Brytyjka Chanya Button („Burn, Burn, Burn”) na podstawie scenariusza, który napisała wspólnie z Eileen Atkins. Skrypt oparty jest na sztuce Atkins o tym samym tytule, którą po raz pierwszy wystawiano na deskach teatru w 1992 roku. Evie Green, która wcieli się w Virginię Woolf, na ekranie partnerować będzie Gemma Arterton jako Vita Sackville-West.

Virginia poznała Vitę w 1922 roku. Obie były mężatkami, nie przeszkodziło to jednak w obopólnej fascynacji, która przerodziła się w trwający ponad dekadę związek miłosny. Choć później zakończyły swój romans, pozostały przyjaciółkami aż do samobójczej śmierci Woolf w 1941 roku.

„Kobiety z przeszłości tak często kojarzy się z opresją związaną z powinnościami małżeńskimi, przyzwoitością i obowiązkami domowymi, ale ?Vita & Virginia’ pokazuje przykład związku, w którym odważne, genialne kobiety naginają tę instytucję do swej woli, ponosząc wielkie koszty osobiste” ? powiedziała reżyserka filmu, Chanya Button.

Mike Goodridge z Protagonist Pictures uważa, że scenariusz filmu „Vita & Virginia” jest dowcipny i sugestywny, a na dodatek pokazuje Virginię Woolf w „zabawny i seksualny” sposób, który odbiega od „przygnębienia, z jakim często jest kojarzona”. Podobnie rzecz się ma z Vitą Sackville-West, „pełną życia i ekstrawagancką osobą, która wyróżniała się w wysokich sferach Londynu w latach 20”.

Na zdjęciu: Eva Green w filmie „Pęknięcia” w reżyserii Jordana Scotta.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy